Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE
Pogoda dziś:
-4°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

#JestesmyzUkraina

Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Piątnica z Nagrodą Starosty Łomżyńskiego za promocję Powiatu w kategorii INICJATYWA SPOŁECZNO – GOSPODARCZA

DATA PUBLIKACJI: 2022-12-14 08:24 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
TAGI | powiat,
"Robimy to co widzimy, że na danym terenie jest potrzebne, ta nasza działalność jest z potrzeby serca." - Wiceprezes Stowarzyszenia Anna Barcicka
11.11.2022 r. Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Piątnica z Nagrodą Starosty Łomżyńskiego za promocję Powiatu w kategorii INICJATYWA SPOŁECZNO – GOSPODARCZA; na zdjęciu: Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Wiceprezes Stowarzyszenia Anna Barcicka, Bożena Kijek, Podinspektor w Wydziale Rozwoju Społeczno - Gospodarczego i Promocji Karolina Chaberek

11.11.2022 r. Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Piątnica z Nagrodą Starosty Łomżyńskiego za promocję Powiatu w kategorii INICJATYWA SPOŁECZNO – GOSPODARCZA; na zdjęciu: Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Wiceprezes Stowarzyszenia Anna Barcicka, Bożena Kijek, Podinspektor w Wydziale Rozwoju Społeczno - Gospodarczego i Promocji Karolina Chaberek

5

Przewodnicząca Kapituły Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska ogłaszając werdykt, przybliżyła zebranym działalność Laureata:

"Pasterz Łomżyńskiego Kościoła w latach 1926 – 1948 pisał:

«Dzisiaj trzeba (ten nasz idealizm słowiański) sprowadzić w dziedzinę zacisznego życia rodzimego i bronić go, aby wśród borykania się z materialistycznymi warunkami nie osłabł więcej i nie zaginął. A w tych staraniach jednym ze środków zapobiegawczych jest rozwijanie zmysłu piękności i uczucia miłości do kraju i jego zabytków (…).»

Szanowni Państwo,

Laureat Nagrody Starosty Łomżyńskiego w kategorii INICJATYWA SPOŁECZNO-GOSPODARCZA można powiedzieć, że powstał w 2012 roku właśnie dla ratowania zabytków. Taki był pierwotny zamysł grupy osób, które chciały ratować zagrożone historyczne nagrobki. To właśnie konserwacja, na przestrzeni ostatniej dekady, zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym w Piątnicy Poduchownej znalazła uznanie, jako niezwykle cenna i potrzebna inicjatywa, dzięki której kilka z nich ocalało lub nabrało nowego blasku.

Pierwszym zrealizowanym zadaniem Stowarzyszenia był grób 10 nieznanych żołnierzy z okresu II Wojny Światowej. W kolejnych latach wykonano prace konserwatorskie i restauratorskie nagrobków Marianny Rydzewskiej zmarłej w 1919 roku, Adeli z Roszkowskich Harasymowicz zmarłej w 1883 roku oraz 2 Krzyży Wotywnych lub cholerycznych z 1883 i 1884 roku, stanowiących dziś rzadko spotykany znak minionych czasów oraz pandemii dziesiątkujących XIX-wieczną społeczność Ziemi Łomżyńskiej. Zaznaczyć należy, że w decyzji w sprawie wpisania dobra kultury do rejestru zabytków Urzędu Wojewódzkiego w Łomży z 1987 roku, wpisującej do tegoż rejestru najstarszą część cmentarza rzymskokatolickiego w Piątnicy – wśród zaledwie kilku wymienionych indywidualnie nagrobków znajdują właśnie te, o których mówiłam.

Renowacja zabytków jest możliwa dzięki organizacji kwesty pod hasłem «RATUJMY ZABYTKI CMENTARNE W PIĄTNICY», podczas której potrzebne środki zebrano w kwotach wielotysięcznych. Kwesta w tym roku odbyła się po raz dziewiąty, by uratować kolejne zabytkowe nagrobki.

Miałam przyjemność nominować Laureata do Nagrody za tą właśnie inicjatywę.

Laureatem Nagrody Starosty Łomżyńskiego za Promocję Powiatu Łomżyńskiego w kategorii INICJATYWA SPOŁECZNO-GOSPODARCZA jest Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Piątnica."

Nagrodę na ręce Wiceprezes Stowarzyszenia – Pani Anny Barcickiej wręczył Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski.

 Gratulacje Nagrodzonym złożył również Dowódca Garnizonu Łomża płk Paweł Gałązka.

Anna Barcicka - Wiceprezes Stowarzyszenia powiedziała: "Dziękuję bardzo w imieniu własnym i również mojego stowarzyszenia, które liczy naprawdę troszeczkę osób, jest nas około 30 osób, jak wspomniano w tym roku obchodzimy 10-lecie naszego Stowarzyszenia. Tak naprawdę, to nie tylko renowacja zabytków w naszym parafialnym cmentarzu, to jest część naszej działalności. Robimy też różne festyny, współpracujemy z GOK-iem, naszą Gminą, z wieloma osobami z naszej małej społeczności. Niezmiernie jest mi miło. Miło jestem zaskoczona tą nominacją. Nie spodziewaliśmy się, że to co robimy będzie doceniane ponieważ jesteśmy stowarzyszeniem, które działa społecznie i niezależnie od wielu osób. Jesteśmy grupą osób, mamy osobowość prawną, ale ta grupa osób działa naprawdę oddolnie i robimy to co widzimy, co jest potrzebne w naszym społeczeństwie i niezależnie od sytuacji politycznych, prawnych. Robimy to co widzimy, że na danym terenie jest potrzebne, ta nasza działalność jest z potrzeby serca, i jakby powiedzieć - i słuchamy naszego społeczeństwa, naszych ludzi, mieszkańców. Miło mi jest niezmiernie i jeszcze raz dziękuję za tą nominację."

Energia odnawialna - rusza nowa perspektywa!

paź 06, 2023
Czytaj więcej

Kolejne 2 drogi powiatowe z bruku zostaną przebudowane na terenie gminy Jedwabne

sie 04, 2023
Czytaj więcej

Festyn kultury średniowiecznej na Św. Wawrzyńca

sie 06, 2023
Czytaj więcej

Inauguracja XXX Krajowych Dni Ziemniaka

sie 18, 2023
Czytaj więcej