Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład
Pogoda dziś:
7°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

#JestesmyzUkraina

Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Piątnica z Nagrodą Starosty Łomżyńskiego za promocję Powiatu w kategorii INICJATYWA SPOŁECZNO – GOSPODARCZA

DATA PUBLIKACJI: 2022-12-14 08:24 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
TAGI | powiat,
"Robimy to co widzimy, że na danym terenie jest potrzebne, ta nasza działalność jest z potrzeby serca." - Wiceprezes Stowarzyszenia Anna Barcicka
11.11.2022 r. Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Piątnica z Nagrodą Starosty Łomżyńskiego za promocję Powiatu w kategorii INICJATYWA SPOŁECZNO – GOSPODARCZA; na zdjęciu: Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Wiceprezes Stowarzyszenia Anna Barcicka, Bożena Kijek, Podinspektor w Wydziale Rozwoju Społeczno - Gospodarczego i Promocji Karolina Chaberek

11.11.2022 r. Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Piątnica z Nagrodą Starosty Łomżyńskiego za promocję Powiatu w kategorii INICJATYWA SPOŁECZNO – GOSPODARCZA; na zdjęciu: Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Wiceprezes Stowarzyszenia Anna Barcicka, Bożena Kijek, Podinspektor w Wydziale Rozwoju Społeczno - Gospodarczego i Promocji Karolina Chaberek

5

Przewodnicząca Kapituły Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska ogłaszając werdykt, przybliżyła zebranym działalność Laureata:

"Pasterz Łomżyńskiego Kościoła w latach 1926 – 1948 pisał:

«Dzisiaj trzeba (ten nasz idealizm słowiański) sprowadzić w dziedzinę zacisznego życia rodzimego i bronić go, aby wśród borykania się z materialistycznymi warunkami nie osłabł więcej i nie zaginął. A w tych staraniach jednym ze środków zapobiegawczych jest rozwijanie zmysłu piękności i uczucia miłości do kraju i jego zabytków (…).»

Szanowni Państwo,

Laureat Nagrody Starosty Łomżyńskiego w kategorii INICJATYWA SPOŁECZNO-GOSPODARCZA można powiedzieć, że powstał w 2012 roku właśnie dla ratowania zabytków. Taki był pierwotny zamysł grupy osób, które chciały ratować zagrożone historyczne nagrobki. To właśnie konserwacja, na przestrzeni ostatniej dekady, zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym w Piątnicy Poduchownej znalazła uznanie, jako niezwykle cenna i potrzebna inicjatywa, dzięki której kilka z nich ocalało lub nabrało nowego blasku.

Pierwszym zrealizowanym zadaniem Stowarzyszenia był grób 10 nieznanych żołnierzy z okresu II Wojny Światowej. W kolejnych latach wykonano prace konserwatorskie i restauratorskie nagrobków Marianny Rydzewskiej zmarłej w 1919 roku, Adeli z Roszkowskich Harasymowicz zmarłej w 1883 roku oraz 2 Krzyży Wotywnych lub cholerycznych z 1883 i 1884 roku, stanowiących dziś rzadko spotykany znak minionych czasów oraz pandemii dziesiątkujących XIX-wieczną społeczność Ziemi Łomżyńskiej. Zaznaczyć należy, że w decyzji w sprawie wpisania dobra kultury do rejestru zabytków Urzędu Wojewódzkiego w Łomży z 1987 roku, wpisującej do tegoż rejestru najstarszą część cmentarza rzymskokatolickiego w Piątnicy – wśród zaledwie kilku wymienionych indywidualnie nagrobków znajdują właśnie te, o których mówiłam.

Renowacja zabytków jest możliwa dzięki organizacji kwesty pod hasłem «RATUJMY ZABYTKI CMENTARNE W PIĄTNICY», podczas której potrzebne środki zebrano w kwotach wielotysięcznych. Kwesta w tym roku odbyła się po raz dziewiąty, by uratować kolejne zabytkowe nagrobki.

Miałam przyjemność nominować Laureata do Nagrody za tą właśnie inicjatywę.

Laureatem Nagrody Starosty Łomżyńskiego za Promocję Powiatu Łomżyńskiego w kategorii INICJATYWA SPOŁECZNO-GOSPODARCZA jest Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Piątnica."

Nagrodę na ręce Wiceprezes Stowarzyszenia – Pani Anny Barcickiej wręczył Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski.

 Gratulacje Nagrodzonym złożył również Dowódca Garnizonu Łomża płk Paweł Gałązka.

Anna Barcicka - Wiceprezes Stowarzyszenia powiedziała: "Dziękuję bardzo w imieniu własnym i również mojego stowarzyszenia, które liczy naprawdę troszeczkę osób, jest nas około 30 osób, jak wspomniano w tym roku obchodzimy 10-lecie naszego Stowarzyszenia. Tak naprawdę, to nie tylko renowacja zabytków w naszym parafialnym cmentarzu, to jest część naszej działalności. Robimy też różne festyny, współpracujemy z GOK-iem, naszą Gminą, z wieloma osobami z naszej małej społeczności. Niezmiernie jest mi miło. Miło jestem zaskoczona tą nominacją. Nie spodziewaliśmy się, że to co robimy będzie doceniane ponieważ jesteśmy stowarzyszeniem, które działa społecznie i niezależnie od wielu osób. Jesteśmy grupą osób, mamy osobowość prawną, ale ta grupa osób działa naprawdę oddolnie i robimy to co widzimy, co jest potrzebne w naszym społeczeństwie i niezależnie od sytuacji politycznych, prawnych. Robimy to co widzimy, że na danym terenie jest potrzebne, ta nasza działalność jest z potrzeby serca, i jakby powiedzieć - i słuchamy naszego społeczeństwa, naszych ludzi, mieszkańców. Miło mi jest niezmiernie i jeszcze raz dziękuję za tą nominację."

Spotkanie Świąteczne w Powiecie Łomżyńskim

gru 20, 2023
Czytaj więcej

Zapytanie ofertowe na realizację zadania pn. „Przeprowadzenie konserwacji i restauracji nagrobka na cmentarzu parafialnym w Śniadowie”

sty 29, 2024
Czytaj więcej

Nowy Komendant Miejski Policji w Łomży

lut 15, 2024
Czytaj więcej

Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska Gościem Dnia w Radio Nadzieja

sty 30, 2024
Czytaj więcej