Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
0°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Grupa Teatralna WIZNA z Nagrodą Starosty Łomżyńskiego za promocję Powiatu w kategorii KULTURA

DATA PUBLIKACJI: 2022-12-14 08:24 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
TAGI | powiat,
"Ta grupa zasługuje na to, tak jak bohaterscy obrońcy Wizny pod dowództwem kpt. Raginisa, którym przyświecały takie hasła jak Bóg-Honor-Ojczyzna. Udowodnijmy, że i dla naszego pokolenia te słowa też jeszcze coś znaczą." - Sławomir Konarzewski
11.11.2022 r. Grupa Teatralna WIZNA z Nagrodą Starosty Łomżyńskiego za promocję Powiatu w kategorii KULTURY, na zdjęciu: Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Przedstawiciele Laureata Nagrody Starosty Łomżyńskiego za promocję Powiatu w kategorii KULTURA odtwórca roli mjr Władysława Raginisa - ks. Mateusz Gąsowski, reżyser Sławomir Konarzewski

11.11.2022 r. Grupa Teatralna WIZNA z Nagrodą Starosty Łomżyńskiego za promocję Powiatu w kategorii KULTURY, na zdjęciu: Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Przedstawiciele Laureata Nagrody Starosty Łomżyńskiego za promocję Powiatu w kategorii KULTURA odtwórca roli mjr Władysława Raginisa - ks. Mateusz Gąsowski, reżyser Sławomir Konarzewski

3

Przewodnicząca Kapituły Konkursu Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska ogłaszając werdykt przedstawiła działania Laureata:

"Świętując dziś Niepodległą chciałabym odnieść się do bardzo ważnej postaci w życiu Ziemi Łomżyńskiej – Biskupa Niezłomnego, którego 74. rocznicę śmierci obchodziliśmy przed kilkunastoma dniami Biskupa Stanisława Kostki Łukomskiego. Trzeba nam pamiętać o roli jaką odegrał w życiu społeczeństwa polskiego, że właśnie tu - w drozdowskim Dolnym Dworze - Biskup Łukomski, jako przyjaciel i gorący zwolennik Narodowej Demokracji, odwiedzał Romana Dmowskiego.

Biskup był znany z działalności na polu oświatowym, wychowawczym i spółdzielczym, a uważamy, że Nagrody Starosty Łomżyńskiego i stypendia mają właśnie charakter wychowawczy. Biskup w 1914 roku pisał:

«W naszym ludzie drzemią rzeczywiście uczucia idealne, choć przygniecione walką o chleb. Chowany przez wieki w ciężkiej materialnej pracy, przechował on jednak dziwnym sposobem w swej duszy te szlachetne duchowe przymioty (…) Pytamy się, skąd w tym ludzie ta wielka idealna siła, kiedy mu jej poprzednio nikt w duszę nie wlał i jej w tej duszy nigdy nie rozwijał. Tymczasem ona tam już była, bo była wlana razem z odrębnym słowiańskim usposobieniem przez Stwórcę (…).»

Szanowni Państwo,

Laureat Nagrody Starosty Łomżyńskiego w kategorii KULTURA, posiada bez wątpienia «szlachetne duchowe przymioty» i «słowiańskie usposobienie». Dowodem na to są niezwykłe spektakle – misterium pasyjne «… i widzę niebo otwarte», czy «Ostatni Schron Góry Strękowej», które mieliśmy ogromną przyjemność oglądać w ich wykonaniu. Co więcej – sposób, w jaki to czynią, pobudza zgromadzony lud do głębokiej refleksji – nad sposobem istnienia we współczesnym świecie, nad przyjętymi wartościami oraz ich hierarchią w życiu każdego widza. Ponadprzeciętne zaangażowanie Laureata, który nie jest pojedynczą osobą, dowodzi, że oddolne działania społeczne mogą mieć i mają szansę powodzenia.

Zostali nominowani do Nagrody przez Wójta Gminy Wizna Pana Mariusza Soliwodę.

Myślę, że większość z nas już wie, że Laureatem Nagrody Starosty Łomżyńskiego za promocję Powiatu Łomżyńskiego w kategorii KULTURA jest Grupa Teatralna WIZNA."

Nagrodę na ręce reżysera Pana Sławomira Konarzewskiego i ks. Mateusza Gąssowskiego (odtwórcy roli mjr. Władysława Raginisa w "Ostatnim Schronie góry Strękowej") wręczył Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski.

 Gratulacje Nagrodzonym złożył również Dowódca Garnizonu Łomża płk Paweł Gałązka.

Pan Sławomir Konarzewski w imieniu Grupy Teatralnej WIZNA powiedział: "Chciałbym gorąco podziękować władzom samorządowym za tak zaszczytne i zobowiązujące wyróżnienie. Dziękuję oczywiście w imieniu Wiskiej Grupy Teatralnej Ostatniego Schronu Góry Strękowej, bo po ostatnim widowisku tak się nazwaliśmy. Dziękuję również Panu Darkowi Szymanowskiemu - naszemu konsultantowi historycznemu, bez którego widowisko to by nie powstało. Panu Wójtowi Mariuszowi Soliwodzie, bez którego pomocy i zaangażowania byśmy nie mogli nic uczynić. Moi drodzy praca z tą grupą była dla mnie wielką radością i zaszczytem, bo to jest niezwykłe w tej małej Wiskiej Ojczyźnie tyle pereł, tyle talentów. To jest prawdziwa perła w koronie Powiatu Łomżyńskiego, Podlasia a i myślę, że w skali krajowej ze świecą szukać takiej grupy. To nie jest przypadkowe zbiegowisko osób (...) Jest to grupa pasjonatów, która tworzy wspólnotę teatralną. To, że przez trzy lata, co roku wystawiliśmy spektakl jest tego potwierdzeniem. Przyświeca nam przesłanie - Służba Bogu, Ojczyźnie i Rodzinie. Nasze widowiska też to potwierdzają - «… i widzę niebo otwarte» ostatnio wystawiane w Łomżyńskiej Katedrze czy «Ostatni Schron Góry Strękowej». Służba ma to do siebie, że tak jak miłość trwa wiecznie i nigdy się nie kończy. My chcemy dalej kontynuować tą działalność artystyczną, żeby być wiernym temu przesłaniu. Mamy nadzieję, że zwłaszcza to ostatnie widowisko, ten spektakl «Ostatni schron Góry Strękowej» nie zakończy się na tej jednej premierze. Ten spektakl powinna obejrzeć cała Polska i Łomża i Warszawa, poprzez ogólnopolską transmisję telewizyjną również cały naród. Ta grupa zasługuje na to, tak jak bohaterscy obrońcy Wizny pod dowództwem kpt. Raginisa, którym przyświecały takie hasła jak Bóg-Honor-Ojczyzna. Udowodnijmy, że i dla naszego pokolenia te słowa też jeszcze coś znaczą. Dziękuję".

Akcja Sprzątania Świata w Powiecie Łomżyńskim!

wrz 20, 2024
Czytaj więcej

Pomoc dla poszkodowanych przez powódź!

wrz 19, 2024
Czytaj więcej

Obchody 105. rocznicy Powstania Policji Państwowej w Łomży

lip 22, 2024
Czytaj więcej

Współpraca samorządów powiatu łomżyńskiego

wrz 18, 2024
Czytaj więcej