2 grudnia 2022 r. w wypełnionej do ostatniego miejsca, sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Łomży spotkali się pracownicy socjalni, nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy i policjanci, aby rozmawiać o przeciwdziałaniu szeroko pojętej przemocy w rodzinie, szkole, relacjach międzyludzkich podczas kolejnej edycji konferencji pod hasłem „Widzimy, reagujemy, przeciwdziałamy – Razem przeciwko przemocy”. Wydarzenie zorganizowało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łomży – jednostka organizacyjna Powiatu Łomżyńskiego.
Następnie podsumowano wyniki powiatowego konkursu plastycznego zorganizowanego pod hasłem „STOP PRZEMOCY". Nagrody laureatom wręczyli Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski oraz Dyrektor PCPR Jacek Albin Nowakowski.
Celem konkursu było propagowanie idei przeciwdziałania przemocy, uwrażliwienie dzieci i młodzieży w tym zakresie oraz pogłębienie wiedzy najmłodszych odnośnie metod przeciwdziałania występowaniu zjawiska w rodzinie.
W wyniku rozstrzygnięcia konkursu wyłoniono 25 laureatów, w tym 10 nagród głównych, którzy w swoich pracach plastycznych twórczo przedstawili temat i cel konkursu. Ze względu na to, że do PCPR-u wpłynęło 94 prace plastyczne z 12 szkół z terenu powiatu łomżyńskiego na wysokim poziomem artystycznym - przyznano dodatkowe wyróżnienia.
W kategorii szkół podstawowych kl. I – III, nagrody główne otrzymali:
- Dominik Baczewski – klasa III – Szkoła Podstawowa w Dobrzyjałowie.
- Nikola Ponichtera – klasa II – Szkoła Podstawowa w Wygodzie.
Wyróżnienia otrzymali:
- Julian Skawski – klasa III – Szkoła Podstawowa w Wygodzie.
- Maksymilian Łukasik – klasa III – Szkoła Podstawowa w Pniewie.
- Dawid Konopka – klasa III – Szkoła Podstawowa w Pniewie.
- Nina Kołodziejczyk – klasa II – Zespół Szkolno – Przedszkolny w Piątnicy.
- Julia Stefańska – klasa II – Szkoła Podstawowa w Miastkowie.
- Małgorzata Żulińska – klasa III – Szkoła Podstawowa w Kupiskach.
- Natalia Kadłubowska – klasa II – Szkoła Podstawowa w Konarzycach.
W kategorii szkół podstawowych kl. IV – VI, nagrody główne otrzymali:
- Łucja Baczewska – klasa VI – Zespół Szkolno – Przedszkolny w Piątnicy.
- Filip Baczewski – klasa IV – Szkoła Podstawowa w Dobrzyjałowie.
- Zofia Chomontowska – klasa VI – Szkoła Podstawowa w Pniewie.
- Blanka Paszkowska – klasa IV – Zespół Szkolno – Przedszkolny w Piątnicy.
- Maria Chomentowska – klasa VI – Zespół Szkolno – Przedszkolny w Śniadowie.
Wyróżnienia otrzymali:
- Dawid Kowalczyk – klasa V – Szkoła Podstawowa w Kuziach.
- Nikola Tyszko – klasa VI – Szkoła Podstawowa w Pniewie.
- Izabela Lemańska – klasa V – Szkoła Podstawowa w Kupiskach.
- Jan Rogula – klasa IV – Szkoła Podstawowa w Miastkowie.
- Dominik Ponichtera - klasa V – Szkoła Podstawowa w Wygodzie.
- Adam Aliński – klasa VI – Szkoła Podstawowa w Podgórzu.
W kategorii szkół podstawowych kl. VII – VIII, nagrody główne otrzymali:
- Weronika Wesołowska – klasa VII – Szkoła Podstawowa w Kuziach.
- Wiktoria Boroń – klasa VII – Szkoła Podstawowa w Kuziach.
- Magdalena Wałkuska – klasa VIII – Szkoła Podstawowa w Konarzycach.
Wyróżnienia otrzymali:
- Zofia Iglantowicz – klasa VII – Szkoła Podstawowa w Nowogrodzie.
- Julia Darmetko – klasa VII – Zespół Szkolno – Przedszkolny w Piątnicy.
Po uroczystym wręczniu nagród głos zabrał Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski. W swoim wystąpieniu mówił: „Cieszę się z tak ogromnej frekwencji i zainteresowania tematem dzisiejszej konferencji. To dzięki Państwu zaangażowaniu i instytucjom, które reprezentujecie skala przemocy na terenie naszego Powiatu jest mniejsza niż na innych obszarach, niż w innych powiatach (...), jest to jeden z elementów wpływających na dobry komfort życia w naszym powiecie. Samorządy skupiają się na działaniach inwestycyjnych, ale bez wątpienia najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo mieszkańców. Bezpieczeństwo rozumiane w różnoraki sposób, także to w życiu codziennym wynikającym z naszych potrzeb, które musimy wypełniać na rzecz naszych rodzin, naszych społeczności”. Na zakończenie Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski zwrócił się do laureatów konkursu gratulując odwagi w związku z podjęciem się tak trudnego i ważnego tematu jakim jest zjawisko przemocy.
Druga część Konferencji miała charakter merytoryczny i zgodnie z harmonogramem głos zabrali:
- Renata Szymańska - dyrektor WOPiTU w Łomży - „Przekazy międzypokoleniowe podtrzymujące przemoc – mity, stereotypy, przekonania”;
- dr Agnieszka Iłendo Milewska - doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii, psychoterapeuta w trakcie certyfikacji - „Przemoc w pomocy – relacja pomagający - klient”;
- dr Monika Surawska - kierownik Zakładu Pedagogiki, Wydział Nauk Społecznych i Humanistycznych w Akademii Nauk Stosowanych w Łomży - „Uwikłani. Mechanizmy psychologiczne w relacji ofiara – sprawca przemocy”;
- Monika Duchnowska - doradca prawny w PCPR, doradca ds. przedsiębiorczości i pracownik dydaktyczny w Akademii Nauk Stosowanych w Łomży oraz Wyższej Szkole Bankowości w Warszawie - „Mediacja jako forma pomocy rodzinie w sytuacjach konfliktowych”.
Konferencję poprowadziła Izabella Grochowska - wieloletni pracownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łomży.
Uczestnicy konferencji mieli również okazję do zakupienia ozdób świątecznych wykonanych przez podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Nowym Cydzynie.
W wydarzeniu udział wzięli m.in.: Komendant Miejski Policji w Łomży insp. Krzysztof Woźniewski, Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Łomży Mariola Czarnecka, dyrektorzy szkół, ośrodków pomocy społecznej, kuratorzy sądowi, pedagodzy, psycholodzy, przedstawiciele placówek opiekuńczo-wychowawczych i instytucji wspierających z Powiatu Łomżyńskiego i Miasta Łomża.