Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE
Pogoda dziś:
8°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

#JestesmyzUkraina

Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Powiatowy Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej w hołdzie Witoldowi Lutosławskiemu

DATA PUBLIKACJI: 2022-11-10 13:36 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska i Dyrektor Szkoły Podstawowej w Drozdowie Dariusz Kossakowski wręczyli konkursowe nagrody laureatom

10.11.2022 r. Powiatowy Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej w hołdzie Witoldowi Lutosławskiemu; na zdjęciu: Dyrektor Szkoły Podstawowej w Drozdowie Dariusz Kossakowski, laureaci - Jakub Cwalina, Dawid Baranowski i Kinga Kossakowska, Proboszcz Parafii pw. Świętego Jakuba Apostoła w Drozdowie ks. kan. Aleksander Suchocki, kustosz w Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie Marcin Rydzewski, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska

10.11.2022 r. Powiatowy Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej w hołdzie Witoldowi Lutosławskiemu; na zdjęciu: Dyrektor Szkoły Podstawowej w Drozdowie Dariusz Kossakowski, laureaci - Jakub Cwalina, Dawid Baranowski i Kinga Kossakowska, Proboszcz Parafii pw. Świętego Jakuba Apostoła w Drozdowie ks. kan. Aleksander Suchocki, kustosz w Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie Marcin Rydzewski, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska

22
10.11.2022 r. Powiatowy Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej w hołdzie Witoldowi Lutosławskiemu; na zdjęciu: Dyrektor Szkoły Podstawowej w Drozdowie Dariusz Kossakowski 10.11.2022 r. Powiatowy Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej w hołdzie Witoldowi Lutosławskiemu; na zdjęciu: ks. Kazimierz Ostrowski - Przewodniczący Jury i Bogusława Piasecka 10.11.2022 r. Konkurs "Pieśni i Piosenki Patriotycznej" w Drozdowie; na zdjęciu: Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska i Dyrektor Szkoły podstawowej Dariusz Kossakowski podczas wręczenia nagrody Jowicie Cwalina (SP Rakowo-Boginie) za zajęcie II miejsca klasy IV-VI 10.11.2022 r. Powiatowy Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej w hołdzie Witoldowi Lutosławskiemu; na zdjęciu: Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska podczas wręczenia nagrody 10.11.2022 r. Powiatowy Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej w hołdzie Witoldowi Lutosławskiemu; na zdjęciu: wyróżnieni uczniowie 10.11.2022 r. Powiatowy Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej w hołdzie Witoldowi Lutosławskiemu; na zdjęciu: Dyrektor Szkoły Podstawowej w Drozdowie Dariusz Kossakowski, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska podczas wręczenia nagrody 10.11.2022 r. Powiatowy Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej w hołdzie Witoldowi Lutosławskiemu: Dyrektor Szkoły Podstawowej w Drozdowie Dariusz Kossakowski, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska i Bogusława Piasecka podczas wręczenia nagrody 10.11.2022 r. Powiatowy Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej w hołdzie Witoldowi Lutosławskiemu; na zdjęciu: Dyrektor Szkoły Podstawowej w Drozdowie Dariusz Kossakowski, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska i Bogusława Piasecka podczas wręczenia nagrody 10.11.2022 r. Powiatowy Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej w hołdzie Witoldowi Lutosławskiemu; na zdjęciu: Aleksander Szymański - laureat I miejsce klasy IV-VI - podczas wykonania piosenki "Piękna Pani o smutnym uśmiechu" 10.11.2022 r. Powiatowy Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej w hołdzie Witoldowi Lutosławskiemu; na zdjęciu: kadra pedagogiczna Szkoły Podstawowej w Drozdowie zaangażowana w organizację konkursu 10.11.2022 r. Powiatowy Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej w hołdzie Witoldowi Lutosławskiemu; na zdjęciu: Lena Ruszczyk 10.11.2022 r. Powiatowy Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej w hołdzie Witoldowi Lutosławskiemu; na zdjęciu: Dyrektor Szkoły Podstawowej w Drozdowie Dariusz Kossakowski, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska 10.11.2022 r. Powiatowy Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej w hołdzie Witoldowi Lutosławskiemu; na zdjęciu: Dyrektor Szkoły Podstawowej w Drozdowie Dariusz Kossakowski, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska podczas wręczenia nagrody 10.11.2022 r. Powiatowy Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej w hołdzie Witoldowi Lutosławskiemu; na zdjęciu: uczestnicy wydarzenia 10.11.2022 r. Powiatowy Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej w hołdzie Witoldowi Lutosławskiemu

Szkoła Podstawowa w Drozdowie po raz dziewiąty uczciła w sposób szczególny Narodowe Święto Niepodległości organizując w jego przeddzień Powiatowy Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej w hołdzie Witoldowi Lutosławskiemu. Wpisał się on już na stałe w kalendarz wydarzeń, na które czeka społeczność szkolna. W dniu 10 listopada 2022 r. konkursowe wykonania przedstawiło 35 solistów i zespołów, w trzech kategoriach wiekowych. Uczestnicy zaprezentowali się w repertuarze patriotycznym, poruszając serca obserwujących występy.

Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska wręczyła nagrody lauretom starszych kategorii wiekowych oraz wysłuchała recitalu kończącego wydarzenie. Wicestarosta wspomniała, że jest to jedno z bardzo dobrze zorganizowanych wydarzeń przez szkoły, które odbywają się w okolicach 11 listopada, co niezwykle cieszy, gdyż świadczy o tym, że patriotyzm na Ziemii Łomżyńskiej wzrasta. Złożyła podziękowania i gratulacje uczestnikom wydarzenia, rodzicom oraz Dyrektorowi Szkoły Dariuszowi Kossakowskiemu za świetną organizację kolejnej edycji Konkursu. Jak podkreśliła Wicestarosta: „Konkurs ten ewaluuje. Obecność dzieci i młodzieży uczącej się  w szkołach na terenie miasta Łomży decyduje, że jego ranga wzrasta z powiatowego do międzypowiatowego, co bardzo mnie cieszy.".

Konkurs objął patronatem Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski.

Jury pod przewodnictwem ks. Kazimierza Ostrowskiego, w składzie: Ks. Kan. Aleksander Suchocki, Małgorzata Rogalska-Domagała i Marcin Rydzewski przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

W najstarszej grupie wiekowej I miejsce przyznało Kindze Kossakowskiej ze Szkoły Podstawowej w Rutkach (gm. Wizna), która zaśpiewała utwór „Dziewczyna z granatem w ręce”. II miejsce zajął Dawid Baranowski uczeń Szkoły Podstawowej w Drozdowie (gm. Piątnica) za wykonanie utworu „Cisza. Modlitwa Katyńska”. III miejsce zajął Jakub Cwalina ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży (m. Łomża).

W młodszej kategorii klas IV-VI największe wrażenie na jurorach, zajmując I miejsce wywarł Aleksander Szymański ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łomży, który zaśpiewał „Piękna Pani o smutnym uśmiechu”. II miejsce zajęła Jowita Cwalina ze Szkoły Podstawowej w Rakowie – Boginiach, natomiast III miejsce zajęła Lena Ruszczyk z Zespoły Szkolno Przedszkolnego w Wiźnie.

Oliwia Frąckiewicz ze Szkoły Podstawowej w Kisielnicy, która wykonała utwór „Biały Orzeł w koronie” w kategorii najmłodszej zaprezentowała się najlepiej.

Laureatom składamy serdeczne gratulacje!

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Drozdowie Dariusz Kossakowski podziękował wszystkim zaangażowanym w przeprowadzenie Konkursu, wręczył też kwiaty i pamiątkowe dyplomy.

Witold Lutosławski urodzony 25 stycznia 1913 r. to jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Część dzieciństwa spędził w Drozdowie, w majątku rodzinnym. Naukę gry na fortepianie rozpoczął już jako sześcioletnie dziecko. W 1930 skomponował swój pierwszy utwór "Taniec Chimery" na fortepian. Dobrze zapowiadającą się karierę artystyczną Lutosławskiego przerwała jednak II Wojna Światowa. Lutosławski brał udział w walce z Niemcami we wrześniu 1939 r. jako radiotelegrafista. Po ucieczce z niewoli wrócił do Warszawy, gdzie podczas okupacji zarabiał na życie grając w warszawskich kawiarniach. Po wojnie Witold Lutosławski skupił się na komponowaniu i działalności twórczej. Lutosławski działał również jako dyrygent. Działalność kompozytorska i artystyczna Lutosławskiego spotkała się z wielkim uznaniem, czego dowodem były liczne nagrody i odznaczenia polskie i zagraniczne. Witold Lutosławski stworzył swój własny indywidualny styl zbudowany na doskonałym warsztacie kompozytorskim, cechujący się nowoczesnym językiem dźwiękowym, innowacjami dotyczącymi harmonii, melodii i relacji czasowych, mistrzostwem formy, oryginalnością koncepcji dzieła, perfekcyjnością szczegółów, przenikaniem się tradycji i nowoczesności oraz idealnym współgraniem intelektu i emocji.

Spotkanie Świąteczne w Powiecie Łomżyńskim

gru 20, 2023
Czytaj więcej

Zapytanie ofertowe na realizację zadania pn. „Przeprowadzenie konserwacji i restauracji nagrobka na cmentarzu parafialnym w Śniadowie”

sty 29, 2024
Czytaj więcej

Stanowisko Zarządu Powiatu Łomżyńskiego w sprawie przebudowy i rozbudowy drogi powiatowej nr 1900B w miejscowości Czarnocin, gmina Piątnica

gru 05, 2023
Czytaj więcej

Gala wręczenia Nagród i Stypendiów Starosty Łomżyńskiego

gru 08, 2023
Czytaj więcej