Szkoła Podstawowa w Drozdowie po raz dziewiąty uczciła w sposób szczególny Narodowe Święto Niepodległości organizując w jego przeddzień Powiatowy Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej w hołdzie Witoldowi Lutosławskiemu. Wpisał się on już na stałe w kalendarz wydarzeń, na które czeka społeczność szkolna. W dniu 10 listopada 2022 r. konkursowe wykonania przedstawiło 35 solistów i zespołów, w trzech kategoriach wiekowych. Uczestnicy zaprezentowali się w repertuarze patriotycznym, poruszając serca obserwujących występy.
Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska wręczyła nagrody lauretom starszych kategorii wiekowych oraz wysłuchała recitalu kończącego wydarzenie. Wicestarosta wspomniała, że jest to jedno z bardzo dobrze zorganizowanych wydarzeń przez szkoły, które odbywają się w okolicach 11 listopada, co niezwykle cieszy, gdyż świadczy o tym, że patriotyzm na Ziemii Łomżyńskiej wzrasta. Złożyła podziękowania i gratulacje uczestnikom wydarzenia, rodzicom oraz Dyrektorowi Szkoły Dariuszowi Kossakowskiemu za świetną organizację kolejnej edycji Konkursu. Jak podkreśliła Wicestarosta: „Konkurs ten ewaluuje. Obecność dzieci i młodzieży uczącej się w szkołach na terenie miasta Łomży decyduje, że jego ranga wzrasta z powiatowego do międzypowiatowego, co bardzo mnie cieszy.".
Konkurs objął patronatem Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski.
Jury pod przewodnictwem ks. Kazimierza Ostrowskiego, w składzie: Ks. Kan. Aleksander Suchocki, Małgorzata Rogalska-Domagała i Marcin Rydzewski przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
W najstarszej grupie wiekowej I miejsce przyznało Kindze Kossakowskiej ze Szkoły Podstawowej w Rutkach (gm. Wizna), która zaśpiewała utwór „Dziewczyna z granatem w ręce”. II miejsce zajął Dawid Baranowski uczeń Szkoły Podstawowej w Drozdowie (gm. Piątnica) za wykonanie utworu „Cisza. Modlitwa Katyńska”. III miejsce zajął Jakub Cwalina ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży (m. Łomża).
W młodszej kategorii klas IV-VI największe wrażenie na jurorach, zajmując I miejsce wywarł Aleksander Szymański ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łomży, który zaśpiewał „Piękna Pani o smutnym uśmiechu”. II miejsce zajęła Jowita Cwalina ze Szkoły Podstawowej w Rakowie – Boginiach, natomiast III miejsce zajęła Lena Ruszczyk z Zespoły Szkolno Przedszkolnego w Wiźnie.
Oliwia Frąckiewicz ze Szkoły Podstawowej w Kisielnicy, która wykonała utwór „Biały Orzeł w koronie” w kategorii najmłodszej zaprezentowała się najlepiej.
Laureatom składamy serdeczne gratulacje!
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Drozdowie Dariusz Kossakowski podziękował wszystkim zaangażowanym w przeprowadzenie Konkursu, wręczył też kwiaty i pamiątkowe dyplomy.
Witold Lutosławski urodzony 25 stycznia 1913 r. to jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Część dzieciństwa spędził w Drozdowie, w majątku rodzinnym. Naukę gry na fortepianie rozpoczął już jako sześcioletnie dziecko. W 1930 skomponował swój pierwszy utwór "Taniec Chimery" na fortepian. Dobrze zapowiadającą się karierę artystyczną Lutosławskiego przerwała jednak II Wojna Światowa. Lutosławski brał udział w walce z Niemcami we wrześniu 1939 r. jako radiotelegrafista. Po ucieczce z niewoli wrócił do Warszawy, gdzie podczas okupacji zarabiał na życie grając w warszawskich kawiarniach. Po wojnie Witold Lutosławski skupił się na komponowaniu i działalności twórczej. Lutosławski działał również jako dyrygent. Działalność kompozytorska i artystyczna Lutosławskiego spotkała się z wielkim uznaniem, czego dowodem były liczne nagrody i odznaczenia polskie i zagraniczne. Witold Lutosławski stworzył swój własny indywidualny styl zbudowany na doskonałym warsztacie kompozytorskim, cechujący się nowoczesnym językiem dźwiękowym, innowacjami dotyczącymi harmonii, melodii i relacji czasowych, mistrzostwem formy, oryginalnością koncepcji dzieła, perfekcyjnością szczegółów, przenikaniem się tradycji i nowoczesności oraz idealnym współgraniem intelektu i emocji.