Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE
Pogoda dziś:
-2°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd
Slajd
Slajd
Slajd
Slajd
Slajd

Nowa publikacja - album "Dmowski i Lutosławscy" autorstwa Marcina Rydzewskiego i Tomasza Szymańskiego - już jest dostępna

DATA PUBLIKACJI: 2022-11-13 08:16 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska wzięła udział w spotkaniu autorskim w Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie

Zdjęcie

9
13.11.2022 r. Nowa publikacja - album "Dmowski i Lutosławscy" autorstwa Marcina Rydzewskiego i Tomasza Szymańskiego - już jest dostępna; na zdjęciu: 13.11.2022 r. Nowa publikacja - album "Dmowski i Lutosławscy" autorstwa Marcina Rydzewskiego i Tomasza Szymańskiego - już jest dostępna; na zdjęciu: 13.11.2022 r. Nowa publikacja - album "Dmowski i Lutosławscy" autorstwa Marcina Rydzewskiego i Tomasza Szymańskiego - już jest dostępna; na zdjęciu: 13.11.2022 r. Nowa publikacja - album "Dmowski i Lutosławscy" autorstwa Marcina Rydzewskiego i Tomasza Szymańskiego - już jest dostępna; na zdjęciu: 13.11.2022 r. Nowa publikacja - album "Dmowski i Lutosławscy" autorstwa Marcina Rydzewskiego i Tomasza Szymańskiego - już jest dostępna; na zdjęciu:

Obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończyliśmy 13 listopada 2022 r. w siedzibie Muzeum Przyrody - Dworze Lutosławskich w Drozdowie spotkaniem autorskim, na którym dyskutowano o najnowszej książce, której autorami są kustosze Muzeum. Wydawnictwo „Dmowski i Lutosławscy” ukazuje związki Romana Dmowskiego z Rodziną Lutosławskich.

Pierwszy egzemplarz albumu - Dyrektor Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie Ewa Sznejder - przekazała na ręce Wicestarosty Łomżyńskiego Marii Dziekońskiej.

Spotkanie zgromadziło wielu gości, którzy z zainteresowaniem wysłuchali dialogu Mariusza Rytla z autorami publikacji, by na koniec zadać jeszcze kilka nurtujących pytań.

Marcin Rydzewski i Tomasz Szymański podkreślali fakt, że „w książce mogą Państwo znaleźć znane już zdjęcia i listy Romana Dmowskiego, ale przede wszystkim zależało nam na wydaniu dotąd nie publikowanych treści. Przez około 20 lat zbieraliśmy materiały, by móc wydać tą publikację.” Pierwsza części książki zatytułowana „Życiowa więź” autorstwa Marcina Rydzewskiego, przybliża historię rodziny Lutosławskich, ukazuje początki znajomości z Romanem Dmowskim, zawartej w Krakowie z Wincentym Lutosławskim, jego żoną Sofityną i córkami oraz dalsze lata: rozwój przyjaźni,  wspólną działalność, trudne lata I Wojny Światowej, echa Wersalu, pobyt Dmowskiego w Drozdowie. Drugą część zatytułowana „Wspólna idea“ napisana przez Tomasza Szymańskiego, dotyczy przede wszystkim społeczno-politycznej działalności Lutosławskich w Lidze Narodowej, następnie w Stronnictwie Narodowym, współpracy z Romanem Dmowskim najpierw na rzecz odzyskania niepodległości, a później - realizacji programu narodowego.

Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska podsumowując wydarzenie mówiła: „Publikacja ta bez wątpienia odkrywa przed nami część historii niezwykłej przyjaźni. Liczę na to, że w przyszłości ukażą się również listy Romana Dmowskiego do Lutosławskich, Niklewiczów, Meissnerów i te pisane przez nich do "Pana Romana", jak Go w rodzinie tytułowano.”

Książka powstała dzięki wsparciu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie i Funduszu Patriotycznego. 

Książkę można kupić w sklepiku w Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie lub drogą wysyłkową składając zamówienie na adres e-mail: muzeumdrozdowo@muzeum-drozdowo.pl

Gratulujemy autorom, tak wspaniałej publikacji!

190916031417.jpg

Flaga z misji z Iraku w Powiecie Łomżyńskim

sty 31, 2023
Czytaj więcej

Powiększymy salon Dolnego Dworu w Drozdowie

mar 01, 2023
Czytaj więcej

Podzieliliśmy się opłatkiem z przyjaciółmi, współpracownikami, ludźmi dobrej woli

gru 20, 2022
Czytaj więcej

Izabella Grochowska nagrodzona przez Minister Rodziny i Polityki Społecznej!

lis 21, 2022
Czytaj więcej