Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE
Pogoda dziś:
12°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

#JestesmyzUkraina

Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

80. rocznica likwidacji łomżyńskiego getta

DATA PUBLIKACJI: 2022-11-02 08:59 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski oddał hołd pamięci łomżyńskiej społeczności Żydowskiej
2.11.2022 r. 80. rocznica likwidacji łomżyńskiego getta; na zdjęciu: rabin pomocniczy Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Yehoshua Ellis i Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski

2.11.2022 r. 80. rocznica likwidacji łomżyńskiego getta; na zdjęciu: rabin pomocniczy Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Yehoshua Ellis i Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski

8
2.11.2022 r. 80. rocznica likwidacji łomżyńskiego getta; na zdjęciu: Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski przemawia do uczestników wydarzenia 2.11.2022 r. 80. rocznica likwidacji łomżyńskiego getta: rabin pomocniczy Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Yehoshua Ellis 2.11.2022 r. 80. rocznica likwidacji łomżyńskiego getta; na zdjęciu: Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski 2.11.2022 r. 80. rocznica likwidacji łomżyńskiego getta; na zdjęciu: delegacja służby wojskowej w składzie z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Łomży por. Adam Chyliński, 18 Łomżyńskiego Pułk Logistycznego mjr Jan Krysiuk, Wojskowej Obrony Terytorialnej por. Radosław Kaczyński składają kwiaty przed tablicą społeczności żydowskiej w mieście Łomża

2 listopada 2022 r. w 80. rocznicę likwidacji łomżyńskiego getta przy ul. Senatorskiej w Łomży została odsłonięta tablica poświęcona społeczności żydowskiej w mieście Łomża w ramach Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego. Tablica zawiera informacje o istniejących i nieistniejących obiektach, ważnych dla żydowskiej społeczności miasta.

Prezydent Miasta Łomża dr Mariusz Chrzanowski podkreślił, że: „Stoimy dziś w miejscu, które przemawia krzykiem 10 tysięcy niewinnych ofiar hitlerowskiego totalitaryzmu. Krzykiem starców, kobiet i dzieci, niemym krzykiem o pamięć Naziści niszcząc obiekty związane z religią lub kulturą żydowską, skazując cały naród na zagładę, dążyli do wymazania pamięci o Żydach.  Zamiar ten się nie powiódł, czego przykładem jest nasza dzisiejsza obecność na tej uroczystości”.

Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski zaznaczył, że: „Społeczność narodu wybranego stanowiła część naszego miasta. Kiedy ówczesny Biskup Łukomski obejmował naszą diecezję, to jednym z tych, który go witał, był rabin Łomży. Kiedy był kongres eucharystyczny to społeczność narodu wybranego ufundowała też kielich eucharystyczny. Te związki były też bardzo ścisłe i przeplatały się”.

W uroczystości uczestniczył rabin pomocniczy Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Yehoshua Ellis, który mówił: „Łomża była bardzo ważnym ośrodkiem dla Żydów i do dziś wielu nosi pamięć o tym w swoim sercu. To taka społeczność, która cały czas pamięta, że tutaj Żydzi żyli i chcą coś zrobić, żeby pamięć o tym przetrwała".

Kwiaty przed tablicą, gdzie przed II Wojną Światową mieściła się Wielka Synagoga złożyli: Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Poseł na Sejm RP Stefan Krajewski, Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Jacek Piorunek, żołnierze Garnizonu Łomża, przedstawiciele Oddziału IPN w Białymstoku, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży oraz Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży.

Podsumowaniem uroczystych obchodów było złożenie kwiatów i odprawienie modlitwy za zmarłych w Lesie Giełczyńskim, w miejscu egzekucji tysięcy łomżyńskich Żydów. Spośród prawie 10 tys. mieszkańców łomżyńskiego getta, 3,5 tys. Niemcy zamordowali, reszta trafiła do obozu zagłady w Auschwitz-Birkenau.

W Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży można oglądać okolicznościową wystawę „Żydzi łomżyńscy – życie, śmierć, pamięć – w 80. Rocznicę likwidacji getta w Łomży”.

XXX Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża 2023

cze 28, 2023
Czytaj więcej

DNI ZIÓŁ NARWIAŃSKICH

lip 17, 2023
Czytaj więcej

Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich - Nowogród 2023

cze 12, 2023
Czytaj więcej

Błogosławiony Kardynał Stefan Wyszyński Patronem Powiatu Łomżyńskiego

maj 28, 2023
Czytaj więcej