28 października 2022 r. odbyły się uroczystości związane z 80. rocznicą powołania Narodowych Sił Zbrojnych połączone z 74. rocznicą śmierci Biskupa Łomżyńskiego Stanisława Kostki Łukomskiego, pasterza łomżyńskiego kościoła w latach 1926-1948, drugiego Biskupa Łomżyńskiego w nowoutworzonej Diecezji Łomżyńskiej. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów w kaplicy Matki Bożej Pięknej Miłości w Katedrze Łomżyńskiej, pod którą znajduje się krypta grobowa, w której pochowany został Biskup Łomżyński Stanisława Kostka Łukomski.
Biskup Diecezjalny Łomżyński Janusz Stepnowski w tym dniu sprawował w Katedrze o godz. 10.00 uroczystą Mszę Świętą. Podczas homilii przypomniał życie Biskupa Stanisława Kostki Łukomskiego, osobowości wielkiego formatu, niezwykłego Wielkopolanina, który po I Wojnie Światowej wykupił w Poznaniu teren wokół jeziora Malta, by zbudować tam Kopiec Wolności, współorganizatora Uniwersystetu Poznańskiego (Uniwersystet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), za co w 1926 r. został nagrodzony tytułem doktora honoris causa filozofii. Pręzna działania Biskupa po objęciu Diecezji Łomżyńskiej odbijały się szerokim echem społecznym - zainicjował budowę i oddał do użytku Dom Katolicki na ul. Sadowej oraz wspierał rozwój organizacji katolickich i patriotycznych, jak też zapobiegł wysadzeniu Katedry Łomżyńskiej przez wycofujące się z miasta wojska niemieckie. 28 października 1948 r. zginął w wypadku samochodowym w niewyjaśnionych okolicznościach.
Następnie uczestnicy uroczystości udali się na zabytkowy cmentarz przy ul. M. Kopernika, gdzie odbył się Apel Poległych przy grobie kpt. Antoniego Kozłowskiego ps. „Biały” (ur. 1910) i jego żołnierzy kpt. pchor. Piotra Wagnera ps. "Lis" (ur. 1921), kpr. pchor. Leona Sykut ps. "Sokół" (ur. 1921), poległych w walce z hitlerowcami w Czerwonym Borze oraz ppor. Józefa Kozłowskiego ps. "Mały" (ur. 1921) poległego w potyczce pod Borkowem w 1944 r., kpr. pchor. Izydora Kozłowskiego (1923-1944) - brata Białego, który uciekł z obozu koncentracyjnego, ale po dotarciu do domu po 2 tygdniach zmarł z wycieńczenia oraz tablica memoratywna Izydora Kozłowskiego (1889 - 1944) - ojca braci Kozłowskich, który zginął w obozie koncentracyjnym.
Prezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Karol Wołek i Członek Zarządu Głownego ZŻNSZ Dariusz Syrnicki przekazali podziękowania za pomoc i wsparcie w krzewieniu ideałów Narodowych Sił Zbrojnych dla osób wspierających działalność organizacji, w tym dla Starosty Łomżyńskiego Lecha Marka Szabłowskiego i Wicestarosty Łomżyńskiego Marii Dziekońskiej.
W wydarzeniu m.in. udział wzięli: Poseł na Sejm RP Kazimierz Gwiazdowski, Senator RP Marek Adam Komorowski, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś, Prezydent Miasta Łomża Mariusz Chrzanowski, Dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego płk Paweł Gałązka.
Organizatorem wydarzenia był Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych we współpracy z Biskupem Łomżyńskim, Wojewodą Podlaskim, Marszałkiem Województwa Podlaskiego, Prezydentem Łomży, Starostą Łomżyńskim, Dowódcą 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego i 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku oraz Dyrektorem Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
Narodowe Siły Zbrojne zostały utworzone w 1942 roku, były jedyną niezależną politycznie, materialnie i ideologicznie organizacją polityczno – wojskową w polskim podziemiu zbrojnym. Według Instytutu Pamięci Narodowej w momencie powstania NSZ rozpoczęły tworzenie oddziałów partyzanckich. Początkowo składały się one z ludzi „spalonych” w konspiracji, później do oddziałów trafiali na przeszkolenie praktyczne elewi szkól podchorążych i podoficerskich. Działalność partyzancka polegała na wykonywaniu akcji dywersyjnych, zdobywaniu broni, zaopatrzenia, pieniędzy oraz na ochronie ludności cywilnej.