Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład
Pogoda dziś:
7°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

#JestesmyzUkraina

Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

"Z klasyką przez Polskę" w Muzeum Przyrody - Dworze Lutosławskich w Drozdowie

DATA PUBLIKACJI: 2022-10-21 15:14 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska otworzyła wydarzenie promujące polską muzykę klasyczną "Chopin / Szymanowski - Dwóchgłos"

21.10.2022 r. "Z klasyką przez Polskę" w Muzeum Przyrody - Dworze Lutosławskich w Drozdowie; na zdjęciu: uczestnicy wydarzenia

21.10.2022 r. "Z klasyką przez Polskę" w Muzeum Przyrody - Dworze Lutosławskich w Drozdowie; na zdjęciu: uczestnicy wydarzenia

6
21.10.2022 r. "Z klasyką przez Polskę" w Muzeum Przyrody - Dworze Lutosławskich w Drozdowie; na zdjęciu: Marcin Rudziński z Polskiego Impresariatu Muzycznego 21.10.2022 r. "Z klasyką przez Polskę" w Muzeum Przyrody - Dworze Lutosławskich w Drozdowie; na zdjęciu: Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska i Marcin Rudziński 21.10.2022 r. "Z klasyką przez Polskę" w Muzeum Przyrody - Dworze Lutosławskich w Drozdowie; na zdjęciu: Bartek Wąsik, Michał Pepol, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, Marcin Rudziński

W piątkowy wieczór 21 października 2022 r. w salonie Dolnego Dworu Rodziny Lutosławskich zagrali wybitni muzycy: Michał Pepol – wiolonczelista i Bartek Wąsik - pianista.

Koncert „Z klasyką przez Polskę” to jedno z wydarzeń w ramach projektu realizowanego przez Polski Impresariat Muzyczny dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Narodowego Instytuty i Tańca. Celem projektu jest docieranie z programami muzycznymi na najwyższym poziomie artystycznym w wykonaniu najwybitniejszych polskich artystów do szerokiego grona odbiorców, także tych w małych miejscowościach i wsiach.

Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska tytułem wstępu odniosła się do muzycznych tradycji tego miejsca, przedstawiła autora projektu oraz sylwetki cenionych muzyków, życząc przybyłym wspaniałych muzycznych doznań.

Marcin Rudziński z Polskiego Impresariatu Muzycznego, pomysłodawca i autor projektu „Z klasyką przez Polskę” mówił: To nic innego, jak nieustający cykl koncertów, które realizujemy na terenie całej Polski, w małych miasteczkach, małych miastach, czasem naprawdę wioskach i gminach; czasem występujemy w dworach czy w pałacach, tak jak dzisiaj, ale czasem w domach kultury, a kiedy indziej w salach Koła Gospodyń Wiejskich. Nie ma to jednak znaczenia, bo ważne jest aby była publiczność, bo dla tej publiczności to robimy."

Michał Pepol członek Royal String Quarter, wraz z zespołem koncertuje w kraju i za granicą między innymi w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Wigmore Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie. Jest współzałożycielem i współorganizatorem Festiwalu Kwartesencja, który nie tylko wprowadza słuchacza w muzykę klasyczną, ale również szuka eksperymentów i poszukiwań muzycznych. Michał Pepol od 2003 roku prowadzi klasę kameralistyki w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Współpracował z Natalią Przybysz czy Ralphem Kamińskim.

Bartek Wąsik pianista, kompozytor i aranżer. laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów. Laureat nagrody fonograficznej Fryderyk oraz Paszportu „Polityki” 2014. Jest współzałożycielem i członkiem Lutosławski Pian Duo oraz kwartetu Kwadrofonik. Projekt Nowa Warszawa dwunastu na nowo zaaranżowanych piosenek o Warszawie został uhonorowany Gwarancją Kultury i Wdechami. Współpracował m. in. z Bartkiem Konopką (film „Nowa Warszawa”), Janem Komasą (widowisko „Ksenofonia. Symfonia dla Innego”), Arturem Rojkiem („Symfonia przemysłowa”), Adamem Strugiem („Requiem ludowe” – uhonorowane Folkowym Fonogramem Roku), Katarzyną Nosowską, Ralphem Kamińskim, Dorotą Miśkiewicz („Lutosławski, Tuwim – Piosenki nie tylko dla dzieci” – Złota Płyta) i Teatrem Starym w Lublinie („Kocham, Lublin, Szanuję”).

Słuchaczy oczarowały Mazurki oraz wybrane Pieśni Kurpiowskie z op. 58 Szymanowskiego. Żywiołowo zostały przyjęte Nokturn c-moll op. 48 nr 1 i Nokturn H-dur op.62 nr 1. Utwory w wykonaniu Michała Pepol i Bartka Wąsika wprowadziły słuchaczy w niezwykły nastrój. W Drozdowie każdy miał okazję poczuć wielką muzykę.

Współorganizatorami wydarzenia były jednostki kultury Powiatu Łomżyńskiego - Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie i Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży.

Spotkanie Świąteczne w Powiecie Łomżyńskim

gru 20, 2023
Czytaj więcej

Zapytanie ofertowe na realizację zadania pn. „Przeprowadzenie konserwacji i restauracji nagrobka na cmentarzu parafialnym w Śniadowie”

sty 29, 2024
Czytaj więcej

Nowy Komendant Miejski Policji w Łomży

lut 15, 2024
Czytaj więcej

Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska Gościem Dnia w Radio Nadzieja

sty 30, 2024
Czytaj więcej