Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład
Pogoda dziś:
1°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

#JestesmyzUkraina

Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Promocja książki "Córka" Izabelli Lutosławskiej - Wolikowskiej

DATA PUBLIKACJI: 2022-10-16 15:49 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
„Córka” to przedwojenny bestseller
16.10.2022 r. Promocja książki "Córka"  Izabelli Lutosławskiej - Wolikowskiej, okładka książki autorstwa Teresy Adamowskiej

16.10.2022 r. Promocja książki "Córka" Izabelli Lutosławskiej - Wolikowskiej, okładka książki autorstwa Teresy Adamowskiej

11
16.10.2022 r. Promocja książki "Córka"  Izabelli Lutosławskiej - Wolikowskiej, na zdjęciu: Kustosz w Muzeum Przyrody w Drozdowie Tomasz Szymański podczas wykładu 16.10.2022 r. Promocja książki "Córka"  Izabelli Lutosławskiej - Wolikowskiej, na zdjęciu: członkowie Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego Jan Engelgard oraz Przemysław Piasta 16.10.2022 r. Promocja książki "Córka"  Izabelli Lutosławskiej - Wolikowskie, na zdjęciu: Dyrektor Muzeum - Dwór Lutosławskich w Drozdowie Ewa Sznejder 16.10.2022 r. Promocja książki "Córka"  Izabelli Lutosławskiej - Wolikowskiej, na zdjęciu: uczestnicy wydarzenia 16.10.2022 r. Promocja książki "Córka"  Izabelli Lutosławskiej - Wolikowskiej, na zdjęciu: uczestnicy wydarzenia 16.10.2022 r. Promocja książki "Córka"  Izabelli Lutosławskiej - Wolikowskiej, na zdjęciu: Kustosz w Muzeum Przyrody w Drozdowie Tomasz Szymański oraz Dyrektor Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie Ewa Sznejder

16 października 2022 r. w Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie odbyła się promocja książki Izabelli Lutosławskiej – Wolikowskiej - zapomnianego bestselleru II Rzeczypospolitej, przypomnianej po 89 latach od jej pierwszego wydania. 

Izabella Lutosławska-Wolikowska (1889-1972) – pisarka, publicystka i tłumaczka. Zadebiutowała opowiadaniem „Bolszewicy w polskim dworze”. Uznanie i popularność przyniosły jej powieści obyczajowe, z których najpopularniejszą była „Córka”, wydana po raz pierwszy w roku 1933. Była żoną generała Romualda Wolikowskiego, córką poetki Sofíi Casanovy-Lutosławskiej i filozofa Wincentego Lutosławskiego. Przed II Wojną Światową była jedną z popularniejszych polskich pisarek. Niestety w 1951 r. wszystkie jej dzieła zostały zakazane przez cenzurę. 21 października 2022 r. przypada 50 rocznica Jej śmierci.

Najważniejszą książkę pisarki z Drozdowa w nowej odsłonie wydała Fundacja Sztuk i Dialogu we współpracy z Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie i Społecznym Stowarzyszeniem Prasoznawczym „Stopka” im. Stanisława Zagórskiego w Łomży. Okładkę namalowała znana łomżyńska artystka Teresa Adamowska.

Dyrektor Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie Ewa Sznejder przywitała licznie zgromadzonych gości. Podziękowała za tak liczne przybycie. Zwróciła uwagę, iż zdjęciu Izabelli ustawionemu na stoliku towarzyszą fiołki – ulubione kwiaty Izabelli Lutosławskiej-Wolikowskiej oraz Zazy Barskiej, bohaterki jej powieści ''Córka''.

Podczas promocji książki wyświetlono przygotowane przez Krystynę Haertle - wnuczkę młodszej siostry Izabelli, Haliny - nagranie, w którym wspominała Izabellę. We jej wspomnieniach Izabella zachowała sie jako osoba niezwykle dobra i ciepła. "Wszyscy ja kochali" - dodała Pani Krystyna. 

Następnie prelekcję nt. autorki i książki wygłosił Kustosz w Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie Tomasz Szymański. „Córka” była nie tylko rozchwytywana przez czytelników, ale też doceniana przez krytyków. Jak czytamy recenzje w ówczesnej prasie, powieść ta spotykała się z dużym uznaniem, i to nie byle jakich piór – mówił Tomasz Szymański.  Wymienił tu m.in. Adama Grzymałę-Siedleckiego, Józefa Jankowskiego, Leona Pilińskiego czy Zofię Starowieyską-Morstinową. Czytelnicy kierowali zaś do autorki listy z prośbą o kontynuację losów głównej bohaterki Zofii Barskiej. I tak powstała trylogia, na którą składają się: „Córka” (1933), „Małżeństwo Zazy” (1934) i „Państwo Bobrowscy” (1938). Tomasz Szymański opowiedział także o kulisach powstania tej książki i przybliżył losy autorki oraz jej najbliższych, w tym męża gen. Romualda Wolikowskiego oraz synów Andrzeja i Grzegorza, który zginął w powstaniu warszawskim mając zaledwie 18 lat. Jak wspominał Kustosz Muzeum Izabella do końca życia nie pogodziła się z jego śmiercią. 

Podczas promocji książki zaprezentowano także ciekawe materiały archiwalne. Wnuczka ostatniej właścicielki Drozdowa, Marii Niklewicz - siostry Izabelli, członek Rady Muzeum Marta Niklewicz-Dworak przytoczyła list Izabelli Lutosławskiej-Wolikowskiej, w którym m.in. opisane są dramatyczne okoliczności śmierci syna Grzegorza, poległego w Powstaniu Warszawskim.

W planach Muzeum jest także wystawa, poświęcona Izabelli Wolikowskiej, która ma być kolejnym krokiem w przywracaniu jej pamięci i dorobku. Jednymi z eksponatów będą listy z archiwum emigracyjnego Stronnictwa Narodowego związane z powojenną wizytą Marii Niklewiczowej w Brukseli, gdzie spotkała się m.in. ze swoim długo niewidzianym synem Konradem. Listy i pamiątki w postaci zdjęć zostały przekazane Muzeum przez Fundację Narodową im. Romana Dmowskiego, którą reprezentował Przewodniczący Rady Fundacji Jan Engelgart oraz Prezes Zarządu Przemysław Piast.

W wydarzeniu udział wzięli: Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Łomży Elżbieta Olejniczak, Naczelnik Wydziału Rozwoju Społeczno – Gospodarczego Starostwa Powiatowego w Łomży Edyta Zawojska.

Publikacja postawał dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Łomżyńskiego i Miasta Łomża przekazanemu Fundacji Sztuk i Dialogu na zadanie publiczne w ramach otwartego konkursu ofert pn. „Wydanie powieści „Córka” Izabelli Lutosławskiej – Wolikowskiej”.

Spotkanie Świąteczne w Powiecie Łomżyńskim

gru 20, 2023
Czytaj więcej

Zapytanie ofertowe na realizację zadania pn. „Przeprowadzenie konserwacji i restauracji nagrobka na cmentarzu parafialnym w Śniadowie”

sty 29, 2024
Czytaj więcej

Nowy Komendant Miejski Policji w Łomży

lut 15, 2024
Czytaj więcej

Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska Gościem Dnia w Radio Nadzieja

sty 30, 2024
Czytaj więcej