Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie - instytucja kultury Powiatu Łomżyńskiego przechodzi gruntowne zmiany - jest obecnie rozbudowywana, remontowana i modernizowana. Jeszcze w tym roku zostanie ukończona część projektów. Na miejscu - w siedzibie Muzeum - 13 października 2022 r. zostały przedyskutowane bieżące problemy związane z wieloetapową realizacją inwestycji. Powstał również film, który przybliży wszystkim zainteresowanym ideę transformacji Muzeum oraz prowadzone prace.
Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski podczas spotkania mówił: „Dzięki naszej dobrej współpracy z Wicepremierem, Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego profesorem Piotrem Glińskim oraz Dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Jana Ignacego Paderewskiego profesorem Janem Żarynem udało się ten projekt rozpocząć. Jesteśmy w trakcie modernizacji i rewitalizacji budynku Dworu Lutosławskich oraz rozbudowy pawilonu przyrodniczego. W pawilonie przyrodniczym znajdzie się Muzeum Przyrody. Natomiast bezpośrednio w budynku Dworu Lutosławskich w części historycznej powstanie Muzeum Rodziny Lutosławskich i Romana Dmowskiego. Rodzina Lutosławskich - zacna rodzina, zasłużona dla regionu, zasłużona dla całej Polski. Roman Dmowski zaś to wybitny polityk, zasłużony w szczególności dla odzyskania przez Polskę Niepodległości. I te osoby, te rodziny zasługują na popularyzację, zasługują na to, żeby ich myśli, ich idee, ich dorobek był popularyzowany, stąd nasze dążenia do utworzenia tych dwóch instytucji. Według naszych planów i założeń jeszcze w tym roku powstanie pierwsza część tego Muzeum historycznego mianowicie Gabinet Romana Dmowskiego”.
Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska podsumowała prowadzone działania inwestycyjne: „Cieszymy się, że podjęte działania przynoszą w tej chwili już konkretne efekty. I tak w 2020 r. złożyliśmy wniosek do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i w marcu 2021 r. została przyznana dotacja czteromilionowa właśnie na transformację Muzeum do nowej roli (…) Przygotowania zajęły pewien czas, który był konieczny ze względu na skomplikowaną dokumentację, ale też wyłonienie wykonawców zadań publicznych. Dzisiaj już te efekty tak naprawdę widzimy - zmierzają one w tym kierunku, jaki żeśmy wyznaczyli. Zatem jest budowany pawilon przyrodniczy, ale też jest sukcesywnie remontowany dwór i willa rodziny Lutosławski. (…) Są to zadania dofinansowane ze środków rządowych. I tak - elewacja i dach zostały wykonane ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej w ramach Funduszu Patriotycznego działanie „Wolność po Polsku”. Natomiast obecnie ta część dworkowa jest wykonywana w ramach programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - „Ochrona Zabytków”. Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków partycypuje w kosztach części remontów. Wewnątrz już działa nowoczesna winda, która poprawi dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. W przyszłości powstanie nowoczesny ośrodek, a właściwie 2 ośrodki jeden historyczny, drugi przyrodniczy."
Przewodniczący Rady Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie, Senator RP Marek Adam Komorowski mówił: „Razem z Radą Muzeum, której jestem Przewodniczącym, będę się zastanawiał nad koncepcją utworzenia 2 jednostek na terenie tutejszego Muzeum. (…) Wszystko jest finansowane, tak jak już tu powiedziałem przy wsparciu środków rządowych, powiatowych. Prace są realizowane w uzgodnieniu z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wicepremier profesorem Piotrem Glińskim i profesorem Janem Żarynem Dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego. Myślę, że to będzie z obopólną korzyścią dla wszystkich dla mieszkańców powiatu łomżyńskiego, mieszkańców Drozdowa, jak też dla władz powiatu, ponieważ Roman Dmowski był silnie związany, tu przebywał w Drozdowie, tutaj też spędził ostatnie dni swojego życia, tu zmarł. Więc ta pamięć o Romanie Dmowskim jest tutaj żywa. Nas też inspiruje do tego, żebyśmy po prostu upamiętnili te związki z Drozdowem.".
Dyrektor Muzeum Ewa Sznejder przekazała, że "Równocześnie z pracami budowlanymi, które trwają w budynku Muzeum, prowadzimy też prace związane z aranżacją wystaw. Mamy już przepiękną wystawę akwarystyczną, są aranżacje, jest naprawdę bardzo ciekawa i pokazuje te zasoby, które mamy w zupełnie innym świetle, bardzo atrakcyjnie. Teraz pracujemy nad aranżacją wystawy przyrodniczej „Bliżej Przyrody”, która będzie zajmowała około 200 m na 2 piętrach. To będzie również zupełnie nowa wystawa. Nie będziemy powielali tego, co już mamy. Zbiory oczywiście przenosimy częściowo, ale to będzie zupełnie nowa odsłona przyrody Doliny Narwi.".
Na realizację ww. inwestycji Powiatu Łomżyński pozyskał środki z czterech źródeł:
- z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na projekt „Utworzenie Muzeum Romana Dmowskiego i Rodziny Lutosławskich w Drozdowie" na kwotę 4.000.000,00 zł;
- z Funduszu Patriotycznego Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego na projekt pn. „Utworzenie Muzeum Romana Dmowskiego i Rodziny Lutosławskich – przywracanie blasku dworowi” na kwotę 600.000,00 zł;
- z Programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – Ochrona zabytków 2021 na projekt pn. „Drozdowo, dwór Lutosławskich, Muzeum Przyrody (XIX w.) prace przy elewacji budynku, wymiana dachu wraz z rynnami, kominami i świetlikami – etap I” na kwotę 221.313,20 zł;
- od Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Białymstoku na projekt pn. „Przywracanie blasku dworowi Lutosławskich - modernizacja i rewaloryzacja Muzeum Przyrody w Drozdowie, etap II, XIX w., wymiana połaci dachowych w części dworkowej" na kwotę 100.000,00 zł.