W dniach 10-11 września 2022 r. odbyły się uroczystości 83. rocznicy obrony odcinka "Wizna". Wydarzenie zorganizował Wójt Gminy Wizna Mariusza Soliwoda wraz z Biblioteką Publiczną Gminy Wizna. Współorganizatorem uroczystości był Powiat Łomżyński.
W sobotni wieczór 10 września 2022 r. o godzinie 18:30 na placu przed Kościołem parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Wiźnie odbył się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz zespołu historyczno-patriotycznego FORTECA.
Główne uroczystości odbyły się w dniu 11 września 2022 r. od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Wiźnie z udziałem pocztów sztandarowych 18. Pułku Logistycznego w Łomży, Hufca Nadnarwiańskiego ZHP w Łomży, OSP Wizna, OSP Bronowo oraz reprezentacjami szkół z terenu gminy Wizna. Oprawę muzyczną podczas Mszy zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Wasilkowa. Następnie uczestnicy wydarzenia w strugach deszczu przemaszerowali przed pomnik żołnierzy Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Narew", gdzie odśpiewano hymn narodowy. Apel Pamięci odczytał ppor. Artur Bałazy, po którym żołnierze 18. Pułku Logistycznego w Łomży oddali salwę honorową.
Gospodarz uroczystości Wójt Gminy Wizna Mariusz Soliwoda przywitał przybyłych gości. W swoim wystąpieniu nawiązał do historii bohaterskiej obrony odcinka "Wizna" z 1939 r. oraz do wojny trwającej za naszą wschodnią granicą. Przypomniał postać dowodzącego obroną Kpt. Władysława Raginisa, jego bohaterstwo i niezłomność. Swoje wystąpienie zakończył słowami: "Pamiętajmy o żołnierzach Samodzielnej Grupy Operacyjnej Narew, pamiętajmy o dzielnych żołnierzach kapitana Raginisa i o nim samym, który oddał życie, nie ustępując posterunku. Chwała bohaterom!".
Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski swoje wystąpienie rozpoczął od słów zapisanych na tablicy znajdującej się na Górze Strękowej „Przechodniu, powiedz Ojczyźnie, żeśmy walczyli do końca, spełniając swój obowiązek”. Dalej mówił "Dzisiaj Ojczyzna wymaga od nas, od obywateli pamięci i prostej obywatelskiej postawy, uczestnictwa w tego typu wydarzeniach, przekazywania pamięci o naszych bohaterach, dzięki, którym mamy wolną i niepodległą Polskę". Na koniec dodał, iż należy wspierać działania polskiego rządu, wspierać tych wszystkich, którzy myślą o wolnej i niepodległej Polsce.
Wicewojewoda Podlaski Tomasz Madras odczytał list od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego skierowany do uczestników uroczystości. Wspomniał: „Wydarzenia, które tu miały miejsce 83 lata temu, zapisały się na kartach historii jako Polskie Termopile. Przez prawie dwie doby nasze siły dowodzone przez kpt. Władysława Raginisa powstrzymywały ponad 40-krotnie liczniejszą i lepiej uzbrojoną dywizję 19. Korpusu gen. Guderiana (...) Wymordowano lwią część elity naszego narodu. Ofiary hitlerowskich Niemiec liczy się w milionach, bowiem miliony rodzin straciło dorobek całego życia. Setki miast zostało obróconych w gruz i popiół, spalono tysiące wsi, zniszczono zakłady przemysłowe, szkoły i zabytki architektury, zrujnowana została infrastruktura, spalono biblioteki i kolekcje dzieł sztuki. To wszystko sprawiło, że II wojna światowa ma swoje konsekwencje do dziś".
Natomiast Poseł na Sejm RP Kazimierz Gwiazdowski odczytał list od Wiceprezesa Rady Ministrów i jednocześnie Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, który przypomniał: „Polskie Termopile przypominają o tym, jak wielka wartość ma niepodległość ojczyzny. Jak ważne są mądre sojusze i jak niezbędne jak odpowiednie militarne przygotowanie do obrony pokoju i zapewnienia bezpieczeństwa obywateli”.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski zaznaczył, „że co roku spotykamy się aby oddać cześć naszym dziadom, którzy próbowali obronić niepodległą Polskę. Jesteśmy ich spadkobiercami i mamy obowiązek przygotować się na każdą ewentualność w tym wojnę”.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Lech Antoni Kołakowski wspomniał, że we wrześniu 1939 roku Polska jako pierwsza przeciwstawiła się ekspansji hitlerowskiej.
Zastępca dyrektora w Departamencie Tożsamości Cyfrowej KPRM Anna Biała, odczytała list od Sekretarza Stanu w KPRM Adama Andruszkiewicza. Głos zabrał również Komendant Hufca Nadnarwiańskiego im. Adama Chętnika w Łomży hm. Wiesław Domański.
Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem SGO Narew. W imieniu władz Powiatu Łomżyńskiego wieniec złożył Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski oraz Radny Rady Powiatu Łomżyńskiego Mirosław Szymanowski. Kwiaty złożyli także: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Lech Antoni Kołakowski, Poseł na Sejm RP Kazimierz Gwiazdowski, Senator RP Marek Adam Komorowski, Wicewojewoda Podlaski Tomasz Madras, Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Piotr Modzelewski, przedstawiciele służb mundurowych w tym Wojska Polskiego, Policji, Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Nadleśnictwa oraz harcerze.
W ramach obchodów zorganizowano również piknik militarny, gdzie można było zobaczyć m.in. czołg Leopard, wóz piechoty rosomak czy pojazd z systemem przeciwlotniczym a także rozgrać się wojskową grochówką.
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
Dziś Obrona Wizny to przede wszystkim symbol bohaterstwa żołnierza polskiego i niewątpliwie jedna z najpiękniejszych kart kampanii wrześniowej w 1939 r.
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!