Festyn w dniu 7 sierpnia 2022 r. rozpoczął się Mszą Świętą na Wzgórzu św. Wawrzyńca, którą sprawował proboszcz parafii katedralnej pw. św. Michała Archanioła w Łomży ks. kan. Mieczysław Mieczkowski. Następnie uczestnicy w orszaku przemaszerowali do grodziska Góra Królowej Bony.
Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska mówiła do licznie zgromadzonych o tym, że to historia, tradycja i kultura tworzą naszą tożsamość. Podkreśliła, iż miejsce, w którym odbywa się wydarzenie jest szczególne dla Powiatu Łomżyńskiego, w którego herbie od 2006 roku widnieje Św. Wawrzyniec.
Szczególnym momentem było wręczenie Srebrnego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis dla Pani Teresy Adamowskiej przez Wojewodę Podlaskiego Bohdana Paszkowskiego. Dokonania artystki przedstawił w laudacji Zastępca Wójta Gminy Łomża Cezary Zborowski.
Gospodarz wydarzenia Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys w stroju średniowiecznym zachęcał licznie przybyłych gości do włączenia się do wspólnej zabawy. Uczestnicy mogli zobaczyć turnieje i pokazy walk średniowiecznych rycerzy, tańce z epoki w wykonaniu dwórek. Chętni zmierzyli się w zawodach kuszniczych i sprawdzili się w rywalizacjach i zabawach. Natomiast archeolodzy przybliżyli historię tego, co przed około tysiącem lat było w tych miejscach oraz o ich znaczeniu.
Podczas festynu odbył się również bieg „Aktywna Piątka Gminy Łomża”.
W wydarzeniu udział wzięli m.in.: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Lech Antoni Kołakowski, Senator RP Marek Adam Komorowski, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Piotr Modzelewski, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Łomży kpt. Jacek Bargielski
Nazwa „Festynu kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńca”, oraz termin imprezy nawiązują do przypadającego 10 sierpnia wspomnienia św. Wawrzyńca diakona i męczennika chrześcijańskiego. Święty był patronem pierwszego w regionie kościoła wzniesionego przed tysiącem lat w Starej Łomży. Budowniczym pierwszej chrześcijańskiej świątyni na północno-wschodnim Mazowszu miał być św. Brunon z Kwerfurtu. Miejsce, w którym stanął - do dziś nazywane jest „Wzgórzem św. Wawrzyńca”. Przez setki lat do kolejnych dwóch kościołów pod tym samym wezwaniem ciągnęły rzesze pielgrzymów z Mazowsza, Prus, Litwy, Rusi. W pobliżu znajduje się kolejne wzgórze zwane „Górą Królowej Bony”. To pozostałości wczesnośredniowiecznego grodziska. Powstało na przełomie pierwszego i drugiego tysiąclecia, gdy kształtowało się państwo polskie, a pradziadowie przyjmowali chrzest w Jezusie Chrystusie. Przez kilka kolejnych wieków to tu było centrum regionu, nieopodal którego później powstało miasto Łomża.