Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
10°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

#JesteśmyzUkrainą

Slajd

Partnerska wizyta w Powiecie Dingolfing - Landau

DATA PUBLIKACJI: 2022-07-01 08:10 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska przy okazji uroczystości jubileuszowych złożyła wizytę partnerską w Powiecie Dingolfing - Landau
2.07.2022 r. Partnerska wizyta w Powiecie Dingolfing - Landau; Kustenhof Landau - Muzeum Epoki Kamienia i Współczesności; na zdjęciu: uczestnicy wizyty partnerskiej

2.07.2022 r. Partnerska wizyta w Powiecie Dingolfing - Landau; Kustenhof Landau - Muzeum Epoki Kamienia i Współczesności; na zdjęciu: uczestnicy wizyty partnerskiej

28
2.07.2022 r. Partnerska wizyta w Powiecie Dingolfing - Landau; Kustenhof Landau - Muzeum Epoki Kamienia i Współczesności; na zdjęciu od lewej: Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, Ks. prał. dr Sławomir Śledziewski, Josef Beer, małżonka Starosty Wernera Bumeder, Starosta Powiatu Dingolfing - Landau Werner Bumeder, przewodnik w Muzeum w Ladau 2.07.2022 r. Partnerska wizyta w Powiecie Dingolfing - Landau; Kustenhof Landau - Muzeum Epoki Kamienia i Współczesności; na zdjęciu od lewej: odtworzona postać Lizar, Burmistrz Marklkofen Peter Rauscher, Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Jacek Piorunek, Starosta Dingolfing - Landau Werner Bumeder, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, ks. prał. dr Sławomir Śledziewski 2.07.2022 r. Partnerska wizyta w Powiecie Dingolfing - Landau; Kustenhof Landau - Muzeum Epoki Kamienia i Współczesności 2.07.2022 r. Partnerska wizyta w Powiecie Dingolfing - Landau; Kustenhof Landau - Muzeum Epoki Kamienia i Współczesności; na zdjęciu: wystawa związana z Jubileuszem 50-lecia Powiatu Dingolfing - Landau - na zdjęciach kolejni Starostwie 2.07.2022 r. Partnerska wizyta w Powiecie Dingolfing - Landau; Kustenhof Landau - Muzeum Epoki Kamienia i Współczesności; na zdjęciu: uczestnicy wizyty partnerskiej 2.07.2022 r. Partnerska wizyta w Powiecie Dingolfing - Landau; na zdjęciu: szkoła dla dzieci z trudnościami w mowie, zachowaniu, poruszaniu się 2.07.2022 r. Partnerska wizyta w Powiecie Dingolfing - Landau; na zdjęciu: szkoła dla dzieci z trudnościami w mowie, zachowaniu, poruszaniu się 2.07.2022 r. Partnerska wizyta w Powiecie Dingolfing - Landau; na zdjęciu: szkoła dla dzieci z trudnościami w mowie, zachowaniu, poruszaniu się 2.07.2022 r. Partnerska wizyta w Powiecie Dingolfing - Landau; na zdjęciu: szkoła dla dzieci z trudnościami w mowie, zachowaniu, poruszaniu się 2.07.2022 r. Partnerska wizyta w Powiecie Dingolfing - Landau; na zdjęciu: szkoła dla dzieci z trudnościami w mowie, zachowaniu, poruszaniu się 2.07.2022 r. Partnerska wizyta w Powiecie Dingolfing - Landau; na zdjęciu: szkoła dla dzieci z trudnościami w mowie, zachowaniu, poruszaniu się 3.07.2022 r. Partnerska wizyta w Powiecie Dingolfing - Landau 2.07.2022 r. Partnerska wizyta w Powiecie Dingolfing - Landau; na zdjęciu: rewitalizowana rzeka Izara w ramach programu LIFE
2.07.2022 r. Partnerska wizyta w Powiecie Dingolfing - Landau 2.07.2022 r. Partnerska wizyta w Powiecie Dingolfing - Landau 2.07.2022 r. Partnerska wizyta w Powiecie Dingolfing - Landau 3.07.2022 r. Partnerska wizyta w Powiecie Dingolfing - Landau 3.07.2022 r. Partnerska wizyta w Powiecie Dingolfing - Landau 3.07.2022 r. Partnerska wizyta w Powiecie Dingolfing - Landau 3.07.2022 r. Partnerska wizyta w Powiecie Dingolfing - Landau 3.07.2022 r. Partnerska wizyta w Powiecie Dingolfing - Landau 3.07.2022 r. Partnerska wizyta w Powiecie Dingolfing - Landau 3.07.2022 r. Partnerska wizyta w Powiecie Dingolfing - Landau

W dniach 1-3 lipca 2022 r. na zaproszenie Starosty Wernera Bumedera Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska gościła w Powiecie Dingolfing - Landau, z którym od 23 lat współpracuje Powiat Łomżyński. Wizyta była doskonalą okazją do zgłębienia wiedzy o partnerskim Powiecie oraz omówienia najnowszych działań i planów.

Piątkowy Jubileusz odbył się w doskonałej atmosferze, a partnerstwo bawarsko - łomżyńskie zostało zaszczytnie uhonorowane w wielu punktach uroczystości. Starosta Werner Bumeder pięknie przedstawił dokonania swojego poprzednika - Starosty Heinricha Trappa, jak i cechy osobowe, które niezwykle sobie ceni. Określił go mianem "Budowniczego Mostów" i bynajmniej nie chodziło tylko o konstrukcje, które umożliwiają pokonanie rzeki. Heinrich Trapp odbierając pamiątkową tablicę zaznaczył, że jednym z najważniejszych dla niego mostów był ten zbudowany jako partnerstwo między Polską i Niemcami.

Sobotę rozpoczęto od wizyty w Kustenhof Landau - Muzeum Epoki Kamienia i Współczesności /w latach 1995 - 2019 funkcjonujące jako Muzeum Archeologiczne Dolnej Bawarii/, gdzie zaproszeni goście zapoznali się z wystawą stałą poświęcona życiu w Dolinie Izary oraz wystawą czasową poświęconą 50-letniej historii Powiatu Dingolfing - Landau. Wystawa pokazuje jak wyglądała sytuacja przed reformą samorządową, jakie kształtowały się granice administracyjne, jakie kontrowersje i problemy towarzyszyły reformie, a także jak dziś funkcjonuje Powiat. Ciekawostką, ale i rzeczą niezwykłą jest to, że w 50-letnej historii Powiatu Werner Bumeder jest dopiero trzecią osobą sprawującą urząd Starosty. Poprzedni Starosta Heinrich Trapp zarządzał Powiatem 29 lat.

Niezwykle inspirującym punktem drugiego dnia programu była wizyta w siedzibie niedawno oddanej do użytku inwestycji - nowoczesnej szkole dla dzieci z trudnościami w mowie, zachowaniu, poruszaniu się, która funkcjonuje od stycznia tego roku. Pani Wicestarosta poznała na jakich zasadach funkcjonuje szkoła. Dzieci uczą się tu w małych grupach (max. 8 osób), dzięki czemu mają większe możliwości rozwoju, w tym radzenia sobie z trudnymi emocjami. Do szkoły chodzą dzieci do 9 klasy tj. do 15 roku życia. Panią Wicestarostę zachwycił także sam budynek szkoły, który był pełen słońca, wykorzystujący odnawialne źródła energii oraz rekuperację. Sale były przestronne, przemyślane i pełne nowoczesnych rozwiązań. Ciekawie rozwiązana została także szkolna aula, wyglądająca jak schody, która pozbawiona była barier, była otwarta i łatwo dostępna. Koszt inwestycji to 20 mln euro. Przy tej okazji rozmawiano o systemie edukacji w obu krajach. System oświaty w Polsce różni się od systemu niemieckiego. W Niemczech samorządy utrzymują budynki, całą infrastrukturę natomiast wynagrodzenie pracowników oświaty wypłacane jest bezpośrednio z budżetu państwa. 

Kolejnym punktem drugiego dnia programu była rzeka Izara, która przecina Powiat Dingolfing - Landau. W ramach, będącego już na ukończeniu, projektu dotyczącego rewitalizacji rzeki przywrócono starorzecze, odtworzono nabrzeże, tak aby mieszkańcy mogli z niego korzystać, zainstalowano w rzece ścięte pnie drzew, by urozmaicić widok. Projekt realizowany jest z programu LIFE a jego koszt wyniósł ponad 6 mln euro.

Ostatnim punktem soboty był zrewitalizowany zabytkowy budynek dawnej poczty, który dziś należy do samorządu gminnego i obecnie stanowi przestrzeń, gdzie organizacje pozarządowe mogą nieodpłatnie organizować różne przedsięwzięcia w ramach swojej działalności. Koszt zadania to 8 mln euro.

W niedzielę o 10.30 gospodarze i goście uczestniczyli w Mszy Świętej sprawowanej w intencji Powiatu Dingolfing-Landau i Partnerstwa Powiatów w Parafii pw. Św. Józefa. Nabożeństwo koncelebrowane było przez ks. prał. dra Sławomira Śledziewskiego i Proboszcza Parafii - ks. Eugeniusza Prószyńskiego. W godzinach popołudniowych kontynuowano poznawanie historii miasta Dingolfing - w podziemiach wszyscy oglądali piwnice browarów, których w mieście była niegdyś duża liczba. Stanowią one nie tylko pamiątkę po dawnych czasach, ale też przykład pomysłowych rozwiązań technologicznych, jakie stosowano już wówczas.

Pobyt zakończyła wizyta w najstarszym kościele Dingolfingu pw. Św. Jana, który został wzniesiony w 1467 roku. W kościele jest 12 bocznych ołtarzy, które zostały wybudowane przez poszczególne cechy rzemieślnicze funkcjonujące w mieście.

Wizytę zakończono ustaleniami w zakresie kontynuacji partnerstwa oraz możliwości realizacji wspólnych przedsięwzięć.

190916031417.jpg

Akcja "Dokumentujemy STAN WOJENNY!"

maj 24, 2022
Czytaj więcej

Nabór wniosków o Stypendium Starosty Łomżyńskiego na rok szkolny 2022/2023

cze 29, 2022
Czytaj więcej

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Łomży

cze 15, 2022
Czytaj więcej

Ogłaszamy II edycję konkursu - „PIĘKNY POWIAT ŁOMŻYŃSKI”

maj 26, 2022
Czytaj więcej