W rocznicę podpisania traktatu kończącego I Wojnę Światową - 28 czerwca 2022 r. do Muzeum Przyrody - Dworu Lutosławskich w Drozdowie - miejsca gdzie Roman Dmowski spędził ostatnie miesiące swojego życia i zmarł - przybyły osoby, które uznają zasługi tego wielkiego męża stanu za niezwykle ważne w kilkumiesięcznych rokowaniach pokojowych.
Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski otwierając wydarzenie zaznaczył: "Ten niezwykle ważny dla nas Polaków moment – jeden z najjaśniejszych w historii Państwa Polskiego – powinien być żywy w zbiorowej świadomości naszego narodu i każdego Polaka z osobna, jak również wszystko to, co się z nim wiąże. Łatwo się mówi «podpisanie Traktatu Wersalskiego». Z całą mocą należy sobie uprzytomnić i pamiętać, że podniosłą chwilę 28 czerwca 2019 roku, w której sygnatariusze traktatu pokojowego składali swoje podpisy, poprzedziły wielomiesięczne rokowania 27 państw. «Sprawa polska»” to niewiarygodny bój dyplomatyczny, naznaczony niepewnością granic odrodzonego państwa i tytanicznym wysiłkiem negocjacyjnym. Tak – Ci, którzy złożyli podpisy na traktacie pokojowym kończącym I Wojnę Światową – Roman Stanisław Dmowski i Ignacy Jan Paderewski - wzięli na siebie ogromny ciężar. Byli oni świadomi wagi misji, która została im powierzona."
Po odśpiewaniu Hymnu Polski przedstawiciele państwowych i samorządowych władz, służb mundurowych i zebranych instytucji złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą Romana Dmowskiego wbudowaną w ścianę Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie.
Podczas uroczystości Senator Rzeczypospolitej Polskiej Marek Adama Komorowski otworzył wystawę „Senat wczoraj i dziś. W 100. rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu II RP”, Pan Senator w swoim wystąpieniu powiedział m.in., że "Jest to wystawa przygotowana w związku z setną rocznicą pierwszego posiedzenia Senatu, które miało miejsce 28 listopada 1922 roku. Wystawa ta sięga do II Rzeczpospolitej i bardzo dobrze wkomponowuje się w dzisiejszą konferencję i uroczystości związane ze 103 rocznicą Traktatu Wersalskiego. Bogato ilustrowana ekspozycja ukazuje najważniejsze fakty z historii Izby Wyższej polskiego parlamentu, stanowiąc skrócone kompendium wiedzy o Senacie RP."
Wystawę zgromadzeni goście mogli zwiedzać w sali kominkowej Muzeum.
Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski mówił: "Wiodącą rolę przy podpisaniu Traktatu Wersalskiego odgrywał Roman Dmowski. Człowiek, który tutaj wielokrotnie bywał, który spędził tutaj ostatni okres życia. Życzę władzom powiatu łomżyńskiego i dyrekcji, aby to miejsce miało jeszcze lepsze warunki rozwoju, aby mogło kultywować tradycje patriotyczne związane z osobą Dmowskiego. Pamiętamy jednocześnie o rodzinach Lutosławskich, Niklewiczów, którzy tutaj przez dziesiątki lat rozwijali społeczność lokalną, kultywując piękne polskie tradycje."
O powiązaniach Romana Dmowskiego z Rodziną Lutosławskich mówił kustosz Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie Marcin Rydzewski w prelekcji „Roman Dmowski i Rodzina Lutosławskich - życiowa więź”.
- Dla Dmowskiego niepodległość to było wiele elementów, które miały gwarantować silną państwowość niezależną, niechwiejną, która będzie mogła prowadzić własną politykę międzynarodową - mówił miedzy innymi Marcin Rydzewski.
Uczestnicy wydarzenia wysłuchali też recitalu pianistki Małgorzaty Marczyk, która wykonała utwory Ignacego Jana Paderewskiego światowej sławnego kompozytora, jednego z sygnatariuszy Traktatu Wersalskiego oraz Fryderyka Chopina.
Kończąc wydarzenia Starosta Lech Marek Szabłowski i Wicestarosta Maria Dziekońska złożyli podziękowania dla Senatora Rp Marka Adama Komorowskiego i Wicemarszałka Województwa Podlaskiego za zaangażowanie w organizację uroczystości, a dla kustosza Muzeum Marcna Rydzewskiego - za interesującą prelekcję.
W konferencji udział wzięli m.in.: Wicewojewoda Podlaski Tomasz Madras, Burmistrz Miasta i Gminy Jedwabne Adam Niebrzydowski, Zastępca Wójta Gminy Piątnica Bogdan Bieńczyk, Dyrektor Departamentu Infrastruktury i Transportu UMWP dr Zbigniew Piotrowski, Dyrektor PUP w Łomży Elżbieta Teresa Olejniczak, Dyrektor PCPR w Łomży Jacek Albin Nowakowski, Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego Paulina Waszelewska, Dyrektor NOT w Łomży Piotr Grabani, przedstawiciele służb mundurowych, lokalnych instytucji kultury i mieszkańcy.
Uroczystości zorganizował Powiat Łomżyński we współpracy z Województwem Podlaskim.
https://mylomza.pl/artykul/live-historia-niepodleglosci/1324625