KURPIKI 2021, zwane też kurpiowskimi Oskarami, wręczono już po raz 21. W poniedziałkowy wieczór 20 czerwca 2022 r. w sali Ostrołęckiego Centrum Kultury odbyła się uroczysta Gala wręczenia tych posiadających już swoją markę nagród. Wydarzenie, jak co roku, zorganizował Związek Kurpiów w Ostrołęce. Powiat Łomżyński udzielił wsparcia przy organizacji wydarzenia, a Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski objął je patronatem.
KURPIKI - to prestiżowa i ceniona nagroda Prezesa Związku Kurpiów, przyznawana zwykle w 10 kategoriach, w tym m.in. za ochronę dziedzictwa kulturowego, budzenie tożsamości i działanie na rzecz wszechstronnego rozwoju regionu kurpiowskiego.
Wśród nagrodzonych znalazł się Marek Olbryś Wicemarszałek Województwa Podlaskiego oraz Skiela Kapela działająca przy Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży.
Wicemarszałek Marek Olbryś otrzymał nagrodę w kategorii OCHRONA DZIEDZICTWA KULTUROWEGO za zainicjowanie i doprowadzenie do przekazania dla Województwa Podlaskiego Muzeum Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie. Marek Olbryś jest wnukiem Bolesława Olbrysia – kurpiowskiego lutnika. Wicemarszałek odbierając nagrodę mówił: "W środowisku kurpiowskim to bardzo duże wyróżnienie, które uskrzydla. (...) W rozmowach często powtarzano, że Skansen podupadał, starzał się i trzeba coś z tym było zrobić by przywrócić go do życia, a właściwie tchnąć w niego nowego ducha i energię taką jaką mieli podczas jego powstawania Adam Chętnik i mój dziadek Bolesław Olbryś".
Tuż po wręczeniu cennej nagrody na scenę zostali zaproszeni Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski i Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska. Pani Wicestarosta powiedziała, że „zgadzam się z Marszałkiem, że Kurpie łączą, jednak cieszymy się, że Wicemarszałek Marek Olbryś doprowadził do przejęcia Muzeum Skansenu – dzięki temu nasze szanse, jako tej części Kurpiowszczyzny znajdującej w województwie podlaskim, znacząco wzrosną”.
"Skiela Kapela" otrzymała nagrodę w kategorii MUZYKA I TANIEC. Kapela w składzie: Grzegorz Sekmistrz, Agnieszka Żemek-Pawczyńska, Adam Mordasiewicz, Janusz Korsan - powstała w 2015 roku z inicjatywy Grzegorza Sekmistrza przy Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży. Kapela gra energetyczny folk w oparciu o pieśni i melodie kurpiowskie. Łączy w ten sposób nowoczesne formy muzyczne takie jak jazz, soul i funk z repertuarem tradycyjnym wykonywanym przez śpiewaków i muzykantów ludowych Puszczy Zielonej. Nazwa zespołu została stworzona przez jego lidera i ma swoje korzenie w archaicznej gwarze kurpiowskiej. „Skiela Kapela” znaczy „Skąd Kapela”.
Zespół do nagrody nominował Powiat Łomżyński.
Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski wręczając kwiaty wokalistce - Agnieszce Żemek-Pawczyńskiej serdecznie - podkreślił zalety członków zespołu "To ludzie kreatywni, pełni pasji, energii i ciekawych pomysłów. Zasługują na tą nagrodę bez wątpienia. Bardzo cieszymy się, że tak utalentowane osoby pracują dla naszego Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży - naszej jednostki kultury."
Grzegorz Sekmistrz, aranżer i pianista zespołu Skiela Kapela odbierając nagrodę podkreślił, że to pierwsza taka nagroda dla Zespołu. "To zaszczyt i prestiż, że znaleźliśmy się w gronie tak wspaniałych twórców i wykonawców muzyki ludowej. (...) Ta muzyka stwarza duże horyzonty. To wyróżnienie motywuje do dalszego działania, do poszukiwania jeszcze czegoś nowego w tej muzyce".
Kapituła w składzie:
- Maria Samsel - Dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce,
- Zdzisław Ścibek - Dyrektor Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Skierkowskiego w Myszyńcu,
- Wojciech Łukaszewski - Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty w Jednorożcu,
- Iwona Choroszewska-Zyśk - Wiceprezes Związku Kurpiów,
- Jarosław Cholewicki - Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży,
przyznała nagrody i wyróżnienia w 9 kategoriach:
- Twórczość ludowa: Genowefa Staśkiewicz - wycinankarka, hafciarka, tworzy wyroby plastyki obrzędowej, pisanki, wykonuje byśki i nowe latka, piecze tradycyjny chleb i fafernuchy. Mieszkanka gminy Kadzidło.
- Muzyka i Taniec:
- Marcin Drabik - skrzypek, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Członek wielu zespołów, w tym Zawieruchy. Prowadzi lekcje mistrzowskich skrzypiec w Kadzidle w ramach Kurpiowskiej Szkoły Tradycji. Mieszkaniec gminy Zbójna.
- Skiela Kapela.
- Promowanie regionu: Marek Sachmata - artysta, dzięki któremu superbohaterowie kurpieją. Skurpieli już Kapitan Ameryka, doktor Strange czy Harley Quinn. Powstają też kurpiowscy superbohaterowie: Puscak chyzy, Chachluza i Wycinanka.
- Pracodawca: Browar Rzemieślniczy Balans - browar w Zabrodziu, k. Ostrołęki, gdzie produkowane jest piwo Kurpiowskie. Za jego działalność odpowiadają państwo Dorota i Sławomir Topa oraz ich syn Karol. Produkują pierwsze od 135 lat rzemieślnicze piwo na Kurpiach.
- Budzenie tożsamości: Koło Gospodyń Wiejskich w Żelaznej Rządowej - istnieje ponad 50 lat. Kultywuje tradycje kurpiowskie, m.in. prezentując widowisko Wesele kurpiowskie. Działa w Żelaznej Rządowej w gminie Jednorożec. Jego członkinie udowadniają swoją działalnością, że „Żelaźnianki to Kurpianki”.
- Edukacja regionalna: Marianna Aniceta Zalewska - Nauczycielka. Organizatorka warsztatów, spotkań, lekcji dotyczących edukacji regionalnej. Inicjatorka Dni Kultury Kurpiowskiej w szkole podstawowej w Laskowcu.
- Ochrona Dziedzictwa kulturowego:
- Laura Bziukiewicz - Jej specjalność to koronki, głównie wykonywana po mistrzowsku frywolitka. Współzałożycielka Muzeum Kurpiowskiego w Wachu. Regionalistka, autorka, m.in. książki Biesiada kurpiowska.
- Marek Olbryś - Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.
- Działalność publiczna:
- Joanna Cicha-Kuczyńska - Zawodowo związana z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Etnolożka. Jednym z jej szczególnych osiągnięć jest doprowadzenie do wpisania kultury bartniczej na listę światowego dziedzictwa Unesco.
- Towarzystwo Przyjaciół Myszyńca. Prezeska Katarzyna Olszewska. Istnieje od 2000 r. Kultywuje i chroni dziedzictwo kulturowe Kurpiów poprzez organizację takich imprez, jak Miodobranie Kurpiowskie, konkursów Rękodzieło Wsi Kurpiowskiej im. Anny Kordeckiej czy publikację książek, m.in. Myszyniec i okolice w fotografii.
- Talent: Zenon Kowalczyk - Artysta, miłośnik sztuki i wieloletni kierownik Galerii Ostrołęka. Zajmuje się malarstwem, grafiką, fotografią, rysunkiem. Jest autorem niezliczonych logotypów czy plakatów. Urodzony w Myszyńcu. Bywa na Przewrotnej Górze.
Galę prowadzili: Iwona Choroszewska-Zyśk, Ewa Krupka, Piotr Grzyb i Juliusz Jakimowicz. Podczas uroczystości zagrał laureat KURPIKA 2020 w kategorii MUZYKA I TANIEC, nominowany do nagrody przez Powiat Łomżyński – Kapela „Miód na Serce” w składzie Agnieszka Zielewicz, Paweł Dąbkowski i Paweł Zielewicz.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!