Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
0°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

#JesteśmyzUkrainą

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Łomży

DATA PUBLIKACJI: 2022-06-15 12:17 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski wziął udział w sesji w 604. rocznicę nadania Łomży praw miejskich
15.06.2022 r. Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Łomży; na zdjęciu: Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski wygłasza przemówienie okolicznościowe

15.06.2022 r. Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Łomży; na zdjęciu: Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski wygłasza przemówienie okolicznościowe

6
15.06.2022 r. Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Łomży; na zdjęciu: Przewodnicząca Rady Miejskiej Łomży Alicja Konopka oraz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Łomży Andrzej Janusz Grzymała 15.06.2022 r. Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Łomży; na zdjęciu: Poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Jurgiel podczas okolicznościowego przemówienia 15.06.2022 r. Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Łomży; na zdjęciu: uczestnicy wydarzenia

15 czerwca 2022 r. w Hali Kultury w Łomży odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Łomży z okazji 604. rocznicy nadania Łomży praw miejskich oraz obchodów Łomżyńskiego Roku Jakuba Wagi zainaugurowanego przez Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów.

Obrady prowadziła Przewodnicząca Rady Miejskiej Łomży Alicja Konopka. Po uroczystym odegraniu hejnału i odśpiewaniu Gaude Mater Polonia głos zabrał Prezydent Łomży dr Mariusz Chrzanowski, który mówił "Dziś spotykamy się na uroczystej Sesji Rady Miejskiej, aby wspólnie uczcić kolejną już 604.rocznicę nadania praw miejskich naszemu miastu. Decyzja Księcia Janusza I (...) sprawiła, że nasza miejscowość mimo, że istniała już od kilkuset lat, mogła w pełni się rozwijać. Stając się w swojej kilkusetletniej historii m.in. miastem królewskim i stolicą województwa". W drugiej części swojego przemówienia Prezydent Łomży nawiązał do Roku Jakuba Wagi. "Obchodzimy w tym roku 150 rocznicę śmierci Jakuba Wagi. To wybitny polski przyrodnik, botanik. Uchodzący za jednego z prekursorów działalności ekologicznej naszego kraju, która w dzisiejszych czasach ma niebagatelne znaczenie. Pracował jako nauczyciel przyrody kształtując wśród młodzieży postawy patriotyczne za co był napiętnowany przez władze carskie". Prezydent mówił także o inwestycjach realizowanych przez Miasto oraz o wyzwaniach przed jakimi stają dziś samorządy. Na koniec życzył wszystkim dobrego świętowania Dni Łomży.

O Jakubie Wadze, jego życiu i dokonaniach można było także usłyszeć w prelekcjach:

  • Dyrektora Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów Kamila Leszczyńskiego pt. „Jakub Waga – Botanik, syn Ziemi Łomżyńskiej",
  • oraz Starszego Kustosza Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie Teresy Grużewskiej pt. „«Flora Polska» Jakuba Wagi, flora polska dziś".

Następnie głos zabrali zaproszeni goście. 

Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski w swoim wystąpieniu mówił "Ja zawsze podkreślam, że Powiat Łomżyński i Miasto Łomżą to są dwa samorządy, ale jedna wspólnota. To co nas dzieli, to tak naprawdę, jedynie granica administracyjna". Dodał, że mieszkańcy Powiatu Łomżyńskiego pracują często na rzecz Łomży, a mieszkańcy Łomży na rzecz Powiatu realizując określone zadania. Niektóre zadania realizowane na rzecz mieszkańców Łomży wynikają wprost z przepisów prawa jak aktywizacja osób bezrobotnych, wspieranie przedsiębiorców ale także podstawowa opieka zdrowotna, bowiem 4 nasze przychodnie pracują na rzecz mieszkańców Łomży. Są też zadania realizowane wspólnie, takie jak: zadania z zakresu geodezji, czytelnictwa, czy pieczy zastępczej i rodzicielstwa zastępczego. Dlatego potrzebna jest dobra współpraca pomiędzy samorządami. Na koniec pogratulował dotychczasowych osiągnięć i życzył dalszych sukcesów, aby mieszkańcom Łomży żyło się coraz lepiej i aby miasto Łomża była dla nich prawdziwym domem.  

Gratulacje i podziękowania dla władz Miasta Łomża złożyli także: Poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Jurgiel oraz Aleksander Gadżanow, który odczytał okolicznościowe listy od Margarity Ganevej – Ambasador Republiki Bułgarii w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Emanuila Manolova - burmistrza Pavlikeni.

W uroczystej Sesji udział wzięli także m.in. przedstawiciele służb mundurowych, jednostek organizacyjnych Miasta Łomża i miejskich organizacji pozarządowych. 

190916031417.jpg

Gala Finałowa Konkursu AgroLiga 2022 - etap wojewódzki III Edycja

sie 25, 2022
Czytaj więcej

Spotkanie autorskie prof. Jan Żaryn

wrz 26, 2022
Czytaj więcej

Konferencja pt. „Stwarzamy nadzieję poprzez działanie – Możesz być światłem”

wrz 05, 2022
Czytaj więcej

Nadanie stopnia awansu zawodowego w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej Nr 1 w Łomży

sie 16, 2022
Czytaj więcej