Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE
Pogoda dziś:
24°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

#JestesmyzUkraina

Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Łomża stolicą teatru

DATA PUBLIKACJI: 2022-06-09 08:48 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski wziął udział w otwarciu jubileuszowego 35. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WALIZKA
9.06.2022 r. Łomża stolicą teatru; na zdjęciu: Dyrektor TLiA w Łomży oraz Dyrektor Festiwalu Jarosław Antoniuk podczas gali otwarcia Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WALIZKA 2022,

9.06.2022 r. Łomża stolicą teatru; na zdjęciu: Dyrektor TLiA w Łomży oraz Dyrektor Festiwalu Jarosław Antoniuk podczas gali otwarcia Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WALIZKA 2022,

8
9.06.2022 r. Łomża stolicą teatru; na zdjęciu Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś przemawia do zgromadzonych, obok Dyrektor TLiA w Łomży Jarosław Antoniuk podczas gali otwarcia Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WALIZKA 2022 9.06.2022 r. Łomża stolicą teatru, na zdjęciu: Kierownik muzyczny Teatru Lalki i Aktora w Łomży Bogdan Szczepański podczas otwarcia Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WALIZKA 2022 9.06.2022 r. Łomża stolicą teatru; na zdjęciu: Prezydent Miasta Łomża Mariusz Chrzanowski przemawia do zgromadzonych, w tle od prawej: Dyrektor TLiA w Łomży Jarosław Antoniuk, tłumacz pracownik dydaktyczny Zakładu Filologii Angielskiej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży Radosław Brzeziński podczas gali otwarcia Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WALIZKA 2022 9.06.2022 r. Łomża stolicą teatru; na zdjęciu od lewej siedzą: Prezydent Miasta Łomża Mariusz Chrzanowski, Rady Rady Miejskiej Łomży Marcin Dębek, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś

W czwartek 9 czerwca 2022 r. w gościnnych progach Teatru Lalki i Aktora w Łomży pojawili się zaproszeni goście. Powitał ich Dyrektor TLiA Jarosław Antoniuk. Wyraził wielka radość, że po pandemicznej przerwie, Festiwal może odbywać się na żywo i przy udziale publiczności. Podkreślił, iż jest to wyjątkowa, bo 35-ta, jubileuszowa edycja. Po krótce przypomniał też program wydarzenia oraz przedstawił teatry, które biorą udział w tegorocznej, jubileuszowej edycji. Podziękował także wszystkim zaprzyjaźnionym instytucjom i przedsiębiorstwom za wsparcie materialne i finansowe, w tym dla Powiatu Łomżyńskiego. Na koniec życzył wszystkim dobrego odbioru i wielu wspaniałych przeżyć.

Powiat Łomżyński corocznie włącza się w to święto teatru. W 2022 roku jest fundatorem nagrody za scenografię. Warto przypomnieć, iż TLiA w Łomży jest laureatem tegorocznych Łomżyńskich Aniołów Biznesu w kategorii Ambasador Ziemi Łomżyńskiej.

W ramach otwarcia Dyrektor TLiA Jarosław Antoniuk odczytał także list przekazany przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego.

Wielkim przyjacielem Festiwalu oraz fundatorem nagrody za muzykę jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, który na uroczystości reprezentował Wicemarszałek Marek Olbryś. W swoim wystąpieniu podkreślił swoją sympatię dla Festiwalu. Wyraził ogromną  potrzebę społeczną dla organizacji tego typu wydarzeń oraz opowiedział o emocjach, jakie towarzyszą widzom łomżyńskiego teatru oraz Festiwalu. 

Oficjalnie Festiwal otworzył Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

W ramach jubileuszowej 35. edycji WALIZKI w dniach 9-12 czerwca 2022 roku zobaczyć będzie można spektakle w wykonaniu polskich i zagranicznych teatrów. Wystąpią teatry z 8 krajów: Ukrainy, Niemiec, Kolumbii, Włoch, Węgier, Słowenii, Iranu i  Polski, które zaprezentują w sumie 12 spektakli w trybie konkursowym i 8 wydarzeń towarzyszących w off festiwalu „Moje Miasto”, który jest swoistym prezentem dla mieszkańców Łomży i gości. Teatr Lalki i Aktora w Łomży, jako organizator Festiwalu, zaprezentuje swój najnowszy spektakl - „Małego Księcia” oraz wystawę Przemysława Karwowskiego „Czas Darowany”, który z TLiA jest związany od początku jego istnienia.

Festiwal już od 35 lat cieszy i wzrusza mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej. W tym czasie wielokrotnie poddawany był transformacji programowej, reagował na nowe trendy we współczesnym teatrze, przemiany społeczne, historię zmieniającego się świata a także urzeczywistniał marzenia artystów. „Walizka” to jeden z ważniejszych festiwali prezentujących małe formy teatralne, wystawiane na niewielkich scenach i w otwartej przestrzeni. Ambicją tegorocznej edycji jest prezentacja spektakli ważnych w obszarze idei i przesłania.

Gmina Łomża reprezentowana podczas gali przez Wójta Piotra Kłysa jest fundatorem nagrody w kategorii - Nagrody Aktorskie.

Zachęcamy do obejrzenia wybranych spektakli!

 

Flaga z misji z Iraku w Powiecie Łomżyńskim

sty 31, 2023
Czytaj więcej

Blisko 16 mln złotych trafi do Powiatu Łomżyńskiego na nowe zadania drogowe

lut 08, 2023
Czytaj więcej

Powiększymy salon Dolnego Dworu w Drozdowie

mar 01, 2023
Czytaj więcej

Powiat Łomżyński dofinansował 13 zadań publicznych, które zgłosił do realizacji "trzeci sektor"

mar 01, 2023
Czytaj więcej