Wydarzenie w siedzibie Starostwa Powiatowego w Łomży zorganizowała Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna nr 1 w Łomży, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie - jednostki organizacyjne Powiatu Łomżyńskiego oraz Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży.
Konferencję otworzyła Dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej nr 1 w Łomży Mariola Czarnecka. W swoim wystąpieniu wyraziła ogromną radość z tak dużego zainteresowania konferencją oraz różnorodności instytucji i placówek obecnych na spotkaniu. Pani Dyrektor mówiła, iż z pozoru nic nas nie łączy. Niemniej analizując to głębiej to przecież łączy nas CZŁOWIEK! Czy jako placówka doradzamy, czy wychowujemy, czy diagnozujemy czy wspieramy to zawsze najważniejszy w tych działaniach jest CZŁOWIEK. Dyrektor Poradni stwierdziła również, że sytuacja dzieci i młodzieży w dzisiejszych czasach jest trudna i niepokojąca. Dlatego też potrzebne są natychmiastowe działania mające na celu zatrzymanie tego trendu. Stąd dzisiejsza konferencja - podsumowała swoje wystąpienie Dyrektor placówki.
Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska przytoczyła najnowsze statystyki, z których wynika, że w roku 2021 drastycznie wzrosła w stosunku do roku poprzedzającego - aż o 101% - liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży do 18 roku życia, zwłaszcza wśród dziewczynek. Pani Wicestarosta odniosła się do tego problemu - podkreślając, że psychika ludzka jest z jednej strony krucha, a z drugiej dużo może znieść. Stąd pojawia się pytanie gdzie jest granica ludzkiej wytrzymałości? Z pewnością każdy z nas ma inną, niepowtarzalną. Dodała, że tylko silni dorośli są w stanie wychować zdrowe młode pokolenie. Na zakończenie stwierdziła, że traktuje tą konferencję jako preludium do nowego Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na kolejne lata. Zachęciła przybyłych do aktywnego włączenia się w prace nad nim.
W Programie konferencji znalazły się następujące wystąpienia:
- „Cyberprzemoc” - psychologa w PCPR w Łomży Anety Kępa - Bagińskiej
- „Kryzys w rodzinie i jego wpływ na funkcjonowanie dzieci i młodzieży” - Dyrektor WOPiTU w Łomży Renaty Szymańskiej
- „Zmiana w profilu diagnostycznym dzieci i młodzieży – wyniki badań własnych” - pedagog PPP nr 1 w Łomży Agnieszki Czarneckiej oraz psychologa PPP nr 1 w Łomży Elżbiety Kłosek
- „Program wsparcia psychologiczno – pedagogicznego dla uczniów i nauczycieli – rekomendacje” - pedagoga PPP nr 1 w Łomży Krystyny Orzechowskiej - Gryguc
W spotkaniu udział wzięli m.in.: dyrektorzy ośrodków pomocy społecznej, kuratorzy sądowi, pedagodzy, psycholodzy, przedstawiciele placówek opiekuńczo-wychowawczych i instytucji wspierających.