Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszyła się druga edycja konkursu na krótkometrażowy film komórkowy o tematyce patriotycznej pt. "Chleb i Ojczyzna" zorganizowany przez Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie - jednostkę kultury Powiatu Łomżyńskiego. W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 71 uczniów z Łomży i terenu powiatu łomżyńskiego, których przygotowywało 21 nauczycieli i opiekunów. W sumie reprezentowali oni 17 szkół oraz drużynę harcerską. Łącznie wpłynęły 34 filmy.
Nazwa konkursu została zaczerpnięta z tytułu książki, którą Józef Lutosławski napisał w moskiewskim więzieniu na Butyrkach, na kilka miesięcy przed tragiczną śmiercią. Został bowiem rozstrzelany przez bolszewików 5 września 1918 r. razem ze swoim bratem Marianem w podmoskiewskim lesie znanym jako Park Pietrowski, oskarżeni o działalność kontrrewolucyjną. Książka pt. "Chleb i Ojczyzna" stała się jego ideowym testamentem. Po raz pierwszy wydano ją w roku 1919.
Wszystkich gości, licznie zebranych w siedzibie Muzuem przywitała Dyrektor Ewa Sznejder. "Naszą misją jest m.in. kultywowanie dzieła Lutosławskich - rodziny ziemiańskiej z Drozdowa walczącej o Polskę niepodległą (...) Chcieliśmy, żeby o swoim widzeniu patriotyzmu opowiedzieli ludzie młodzi i to w sposób dla nich naturalny, czyli przy pomocy mediów cyfrowych" - tak o potrzebie realizacji konkursu mówiła Dyrektor Muzeum.
O samej idei konkursu mówił Kustosz Muzuem Marcin Rydzewski. "Chcemy uwrażliwić młodzież, pokazać jej, że w dobie tak swobodnego dostępu do mediów społecznościowych, gdzie każdy może wrzucić filmik, warto zastanowić się nad tym co publikujemy, czy idzie za tym jakieś głębsze przesłanie (...) W ramach konkursu młodzież mogła zaprezentować własny pogląd na to czym jest patriotyzm i jaki sposób jego wyrażenia jest jej zdaniem najwłaściwszy". Dodał, że wydarzenie zrodziło się z propozycji i potrzeb, zgłaszanych przez nauczycieli historii, o przewodnictwo Muzeum w tego rodzaju inicjatywach.
Nastepnie głos oddano Przewodniczącemu Jury Konkursu dr. hab. Krzysztofowi Sychowiczowi, kierującemu na co dzień Oddziałowym Biurem Badań Historycznych IPN w Białymstoku, którego rolą była ocena nadesłanych prac pod kątem historycznym. Przewodniczący podkreślił, że duże zainteresowanie konkursem wynika z oryginalnej formuły wydarzenia, ale też dziedzictwa patriotycznego regionu, spuściźnie pracy takich działaczy jak Lutosławscy i wielu innych, a nawet obecności i wsparciu ze strony Romana Dmowskiego, czy Józefa Piłsudskiego. Oceną techniki filmowej zajęli się doświadczeni filmowcy - Marek Lechowicz i Szymon Sinoff.
Konkurs obejmował dwie kategorie: szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe. Przyznano złote, srebrne i brązowe laury. Jak podkreślał Kustosz Muzuem Marcin Rydzewski inspiracją do ich nadania stał się krzyż harcerski według projektu ks. Kazimierza Lutosławskiego. W nim to występuje element wieńca złożonego z liści symbolizujących życiowe cele do zdobycia i śmiałe dążenie do wyznaczonych celów z zachowaniem poszanowania drugiej osoby, i ustawicznym kształtowaniem charakteru.
Ze względu na liczbę zgłoszeń i jakość nadesłanych prac Jury przyznało także kilka wyróżnień.
Nagrody w imieniu partnerów konkursu wręczały Naczelnik Wydziału Rozwoju Społeczno-Gospodarczego i Promocji Starostwa Powiatowego w Łomży Edyta Zawojska oraz Kierownik Archiwum Państwowego w Białymstoku - Oddział w Łomży Danuta Bzura.
W kategorii szkół ponadpodstawowych nagrody zdobyli:
Złoty Laur – Kamila Puczel, Remigiusz Bikowski z III LO w Łomży, opiekun Marcin Mikołajczyk, film pt. „Dopiero by szczęśliwą stworzyli ziemię”.
Srebrny Laur – Nikola Wieryszko, Paulina Wardzińska, opiekun Ewa Skłodowska, film pt. „Kto ty jesteś?”.
Brązowy Laur – Julia Chodorowska, Weronika Jankowska, Aleksandra Kryszpin, opiekun Ewa Skłodowska, film pt. „Symbioza”.
Wyróżnienie – Karolina Wilczewska z ZSCKR Marianowo, opiekun Agnieszka Szeligowska-Dzierżyk, film pt. „Spacer po Łomży”.
Wyróżnienie – Aleksandra Wojsław z I LO w Łomży, opiekun Dorota Przestrzelska, „Tradycja obchodów Święta 3 Maja w Kolnie”
Wyróżnienie – Zuzanna Mierzejewska z ZSWiO nr 7 w Łomży, opiekun b.d., film pt. „Patriotyzm – czym jest patriotyzm”.
Wyróżnienie – Wiktoria Kośnik z ZSCKR Marianowo, opiekunki Bogusława Buczyńska i Dorota Przestrzelska, film pt. „Moja mała ojczyzna”.
W kategorii szkół podstawowych nagrody zdobyli:
Złoty Laur – Julia Kisielewska, Eliza Szmitko, Aleksandra Szmitko z 21 Drużyna Harcerska „Agapa”, opiekun Marzena Bagińska, film pt. „Patriotyzm w oczach harcerzy”.
Srebrny Laur – Zosia Faryna, Wiktoria Ksepka, Nikola Kotowska z SP Drozdowo, opiekun Artur Piasecki, film pt. „Patriotyzm naszymi oczami”.
Brązowy Laur – Pola Bolewska, Patrycja Chyl z SP nr 4 w Łomży, opiekun Paweł Ciborowski, film pt. „Porozmawiajmy o patriotyzmie”.
Wyróżnienie – Jakub Plona, Krystian Jankowski z SP nr 7 w Łomży, opiekun Maria Zaremba, film pt. „Więzienie w Łomży i miejsca masowych straceń”.
Wyróżnienie – Kapelewska Wiktoria z SP w Jeziorku, opiekun Wioletta Wądołowska i Agnieszka Piotrowska, film pt. „Patriotyzm – Nadanie imienia szkole w Jeziorku”.
Wyróżnienie – Amelia Klimaszewska, Amelia Ajdyna z SP w Piątnicy, opiekun Jadwiga Tomaszewska, film pt. „Ojczyzna w naszych oczach”.
Wyróżnienie – Aleksandra Kalinowska, Julia Mrozowska z SP nr 9 w Łomży, opiekun Mateusz Gryglik, film pt. „Narodowy Patriotyzm”.
Laur – Wiktoria Okurowska, Monika Kowalewska, Patryk Konikowski z SP nr 8 w Łomży, opiekunki: Eugenia Jakubowska, Barbara Brzezińska, Beata Szczecińska, film pt. „Majowa wycieczka”.
Na zkończenie dr hab. Krzysztof Sychowicz wygłosił prelekcję na temat postaci Romana Dmowskiego - twórcy idei nowoczesnego państwa polskiego, także w kontekście i rodziny Lutosławskich, która powinna mieć należne jej miejsce w historii współczesnej.
Na koniec odbyły się warsztaty filmowe dla młodzieży biorącej udział w konkursie. Podczas nich wyjaśniono młodym twórcom m.in. jakich błędów powinni się wystrzegać w swoich następnych pracach. Warsztaty poprowadzili członkowie Jury Konkursu Marek Lechowicz i Szymon Sinoff.