Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych po raz kolejny zgromadził miłośników i kontynuatorów kurpiowskich tradycji. Tegoroczna edycja odbyła się w niedzielę 15 maja 2022 r. Dobrym Lesie na terenie gminy Zbójna.
Przegląd otworzyli Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży Jarosław Cholewicki, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska i Wójt Gminy Zbójna Elżbieta Parzych.
Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska wyraziła swoją radość z tak dużego zainteresowania wydarzeniem, co przełożyło się na liczbę gości. Pokreśliła, że "Kultura Kurpiów ma swoją odrębność i koloryt. To bardzo istotny składnik wizerunku Powiatu Łomżyńskiego." Pani Wicestarosta pogratulowała stworzenia amfiteatru leśnego w Dobrym Lesie obecnej Wójt Gminy Zbójna Elżbiecie Parzych i jej poprzednikowi Zenonowi Białobrzeskiemu. Przegląd gościł w tym miejscu po raz pierwszy, przyciągając dużą liczbę uczestników.
Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś zapewniał ze sceny, iż "Działania, którym towarzyszy tak znaczące zainteresowanie lokalnych społeczności, są godne wspierania.". Państwo Bogumiła i Marek Olbryś są rokrocznie fundatorami jednej z nagród w Przeglądzie.
W tym roku Konkurs zgromadził blisko 100 wykonawców z powiatów: łomżyńskiego, grajewskiego, zambrowskiego, kolneńskiego i wysokomazowieckiego oraz z Gminy Goniądz. Ideą jest niezmiennie podtrzymywanie i popularyzacja kultury kurpiowskiej.
W skład jury weszli: Urszula Kuczyńska – etnograf, kierownik Skansenu Kurpiowskiego im. A.Chętnika w Nowogrodzie; Edward Szabat – przewodniczący, kierownik muzyczny Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca ,,Ełk'' i Dariusz Kryszpiniuk – kierownik działu animacji kultury Podlaskiego Instytutu Kultury.
Jury brało pod uwagę dobór repertuaru zaczerpniętego z autentycznego folkloru kurpiowskiego, zachowanie tradycji regionalnej, czystość gwary, dostosowanie treści utworu do wieku wykonawcy, tradycyjne wykonanie muzyczne i technika gry, skład instrumentalny, wierność odtworzenia melodii i tańców, układ taneczny, stroje i rekwizyty oraz widowiskowość prezentowanego programu.
Warto dodać, że Konkurs wyłonił też regionalnych reprezentantów na XXIX Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich, odbywający się w ramach XXIX Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej 2022, które będą miały miejsce w Nowogrodzie 19 czerwca 2022 r. oraz na inne ogólnopolskie przeglądy.
WYNIKI REGIONALNEGO PRZEGLĄDU KAPEL, ŚPIEWAKÓW I GAWĘDZIARZY LUDOWYCH – DOBRY LAS 2022:
Zespoły śpiewacze – dorośli
I nagroda – Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej
II nagroda – Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Kuzi
III nagroda – Zespół Śpiewaczy z Turośli, Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej
Wyróżnienia: Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu, Ludowy Zespół Śpiewaczy ,,Laskowianki''
Zespoły śpiewacze – dzieci i młodzież szkolna
I nagroda – Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Turośli
II nagroda – nie przyznano
III nagroda – nie przyznano
Wyróżnienia: nie przyznano
Śpiewacy ludowi – dorośli
I nagroda – Hanna Ksepka
II nagroda – Eugenia Kuliś
III nagroda – Anna Łuba, Agnieszka Zielewicz
Wyróżnienia – Daniela Dąbrowska
Soliści instrumentaliści – dorośli
I nagroda – Ryszard Maniurski, Paweł Dąbkowski
II nagroda – Dawid Sutkowski
III nagroda – Mateusz Dziczek
Wyróżnienia – Danuta Waś
Soliści instrumentaliści – dzieci i młodzież szkolna
I nagroda – Kornelia Bielska
II nagroda – Natalia Zadroga
III nagroda – Julia Lemańska
Wyróżnienie – Zofia Muzyk, Karolina Nicewicz
Kapele ludowe - dorośli
I nagroda – Kapela ,,Miód na Serce''
II nagroda – nie przyznano
III nagroda – nie przyznano
Wyróżnienie – Kapela Ludowa Szansa
Gawędziarze ludowi - dzieci i młodzież szkolna:
I nagroda – Bartosz Wawrzyniak
II nagroda – Urszula Filipkowska
III nagroda – Kinga Sendrowska
Wyróżnienia: nie przyznano
Zespoły folklorystyczne – dorośli:
I nagroda – nie przyznano
II nagroda – nie przyznano
III nagroda – nie przyznano
Wyróżnienia: Zespół Folklorystyczny Maryna, Integracyjny Zespół Folklorystyczny Szansa
Organizatorem Przeglądu był Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży – Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego, Wójt Gminy Zbójna oraz Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku – Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego.
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Starostwa Powiatowego w Łomży, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!