Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
2°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Konferencja nt. przyszłości polskiego rolnictwa w kontekście kluczowych zmian w ramach WPR na lata 2023-2027

DATA PUBLIKACJI: 2022-03-29 08:51 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski wziął udział w debacie dotyczącej przyszłości polskiego rolnictwa w oparciu o Wspólną Politykę Rolną
31.03.2022 r. Konferencja nt. przyszłości polskiego rolnictwa w kontekście kluczowych zmian w ramach WPR na lata 2023-2027; wydarzenie było podzielone na trzy panele dyskusyjne z udziałem polityków, samorządowców i ekspertów tematu agrokultury.

31.03.2022 r. Konferencja nt. przyszłości polskiego rolnictwa w kontekście kluczowych zmian w ramach WPR na lata 2023-2027; wydarzenie było podzielone na trzy panele dyskusyjne z udziałem polityków, samorządowców i ekspertów tematu agrokultury.

8
31.03.2022 r. Konferencja nt. przyszłości polskiego rolnictwa w kontekście kluczowych zmian w ramach WPR na lata 2023-2027; na zdjęciu od lewej Wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierz Gwiazdowski oraz Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk. 31.03.2022 r. Konferencja nt. przyszłości polskiego rolnictwa w kontekście kluczowych zmian w ramach WPR na lata 2023-2027; wydarzenie było podzielone na trzy panele dyskusyjne z udziałem polityków, samorządowców i ekspertów z zakresu agrokultury. 31.03.2022 r. Konferencja nt. przyszłości polskiego rolnictwa w kontekście kluczowych zmian w ramach WPR na lata 2023-2027; przed mikrofonem  Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk; za nim od lewej Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, Poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Jurgiel, Wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierz Gwiazdowski oraz Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki. 31.03.2022 r. Konferencja nt. przyszłości polskiego rolnictwa w kontekście kluczowych zmian w ramach WPR na lata 2023-2027;  wydarzenie odbyło się w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. 31.03.2022 r. Konferencja nt. przyszłości polskiego rolnictwa w kontekście kluczowych zmian w ramach WPR na lata 2023-2027; przemawia Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk. 31.03.2022 r. Konferencja nt. przyszłości polskiego rolnictwa w kontekście kluczowych zmian w ramach WPR na lata 2023-2027; przemawia Poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Jurgiel. 31.03.2022 r. Konferencja nt. przyszłości polskiego rolnictwa w kontekście kluczowych zmian w ramach WPR na lata 2023-2027;  przemawia Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki.

Wydarzenie odbyło się w czwartek 31.03.2022 r. w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku z inicjatywy Marszałka Województwa Podlaskiego. 

Zakres konferencji obejmował zagadnienia:

  • Europejski Zielony Ład – jak wpłynie na dochodowość gospodarstw rolnych;
  • Krajowy Plan Strategiczny – założenia oraz elementy wpływające na funkcjonowanie gospodarstw w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki Podlasia;
  • Definicja aktywnego rolnika - kto będzie beneficjentem Wspólnej Polityki Rolnej
  • Ekoschematy – jako element uzupełnienia płatności bezpośrednich - założenia i cele oraz skutki dla gospodarstw;
  • Ubezpieczenia w rolnictwie a zmiany klimatyczne;
  • Gospodarowanie wodą – programy retencji oraz nawadniania;
  • Strategia od pola do stołu i realizacja celu zdrowej i zrównoważonej żywności;
  • Rola doradztwa rolniczego w procesie zmian w gospodarstwach podlaskich rolników

Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonał Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki.

Województwo podlaskie to region, którego 40 procent populacji zamieszkuje obszary wiejskie, a 78 spośród 118  gmin to gminy wiejskie. Przemysł rolno-spożywczy to kluczowa gałąź naszej gospodarki. Nic więc dziwnego, że jako Zarząd Województwa Podlaskiego jesteśmy szczególnie zainteresowani tym, jak będzie wyglądać Wspólna Polityka Rolna w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej oraz tym, jaki kształt będzie miał nowy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, który od wielu lat stanowi jedno z najważniejszych narzędzi wspierających rolnictwo i poprawiających jakość życia na wsi - przekonywał Marszałek.

Wydarzenie prowadził Redaktor Naczelny Top Agrar Polska Karol Bujoczek, który pełnił również rolę moderatora paneli dyskusyjnych. Z uwagi na szeroki zakres tematyczny i znaczną liczbę zagadnień konferencję podzielono na trzy panele. W pierwszym zatytułowanym Wspólna Polityka Rolna w warunkach Zielonego Ładu – co nas czeka już teraz i w nowej perspektywie finansowej od 2023 r. wzięli udział: Komisarz Unii Europejskiej ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski, Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, Poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Jurgiel, Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz oraz Wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierz Gwiazdowski.

Drugi panel nosił tytuł Co nowego wniesie Krajowy Plan Strategiczny 2023 – 2027 w warunkach funkcjonowania rolnictwa w Województwie Podlaskim. Do debaty przystąpili: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pełnomocnik Rządu do spraw działań związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Lech Antoni Kołakowski, Dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Joanna Czapla, Dyrektor Departamentu Wspólnej Polityki Rolnej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Joanna Gierulska, Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Marcin Wroński, Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Obszarów Wiejskich i Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego Joanna Sarosiek.

Warto przypomnieć, że Krajowy Plan Strategiczny zakłada wsparcie zrównoważonego rozwoju polskich gospodarstw, sektora przetwórstwa oraz poprawę warunków życia i pracy w małych miejscowościach wiejskich. Wspierane będą zrównoważone metody gospodarowania, przyjazne klimatowi i środowisku. Chodzi o ochronę wody, gleby i powietrza oraz dbanie o bioróżnorodność.

Trzeci panel dyskusyjny odbywał się pod hasłem Długoterminowa wizja dla obszarów wiejskich Unii Europejskiej – w kierunku silniejszych, lepiej skomunikowanych, odpornych i zamożnych obszarów wiejskich do 2040 roku.
W gronie panelistów znaleźli się: Poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Jurgiel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Pełnomocnik Rządu do spraw Kształtowania Ustroju Rolnego Rafał Romanowski, Dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wiceprezes Podlaskiej Izby Rolniczej Marek Siniło, Kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego i Europejskiego na Uniwersytecie w Białymstoku prof. dr hab. Maciej Perkowski.

Wiele uwagi poświęcono rozwojowi polskiego rolnictwa w wymiarze technologii, organizacji i ekologii i strategii. Jeżeli w rolnictwie ma pracować nadal minimum 10 proc. aktywnego zawodowo społeczeństwa, to musimy stworzyć warunki do tego, żeby polska wieś mogła się rozwijać – podkreślał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Pełnomocnik Rządu do spraw Kształtowania Ustroju Rolnego Rafał Romanowski.

 W Polsce obszary wiejskie i tereny rolne zajmują odpowiednio 85 proc. i 52 proc. powierzchni kraju. Na wsi mieszka ok. 15 milionów osób, czyli 38 proc. Polaków.

 foto: PODR/UMWP

 

Akcja Sprzątania Świata w Powiecie Łomżyńskim!

wrz 20, 2024
Czytaj więcej

Pomoc dla poszkodowanych przez powódź!

wrz 19, 2024
Czytaj więcej

Obchody 105. rocznicy Powstania Policji Państwowej w Łomży

lip 22, 2024
Czytaj więcej

Współpraca samorządów powiatu łomżyńskiego

wrz 18, 2024
Czytaj więcej