Samorządy partnerskie jednoczą się, by pomagać. Władze Powiatu Dingolfing-Landau i Gminy Marklkofen – partnerskich samorządów położonych w Dolnej Bawarii - połączyły siły, by wspólnie z Powiatem Łomżyńskim i Gminą Śniadowo pomóc przebywającym na naszym terenie ukraińskim uchodźcom.
Starosta Werner Bumeder i Burmistrz Peter Eisgruber-Rauscher wyszli z inicjatywą zorganizowania pomocy humanitarnej dla obywateli Ukrainy, których pobyt tymczasowy organizuje Powiat Łomżyński i Gmina Śniadowo na swoim terenie. Informację o chęci udzielenia wsparcia przekazali podczas spotkania on-line w dniu 10 marca 2022 r. ze Starostą Lechem Markiem Szabłowskim i Wicestarostą Marią Dziekońską. Samorządowcy niemieccy poprosili wówczas o przekazanie list potrzebnych produktów, na podstawie których zgromadzono pomoc. Mówiąc o swojej aktywności w zakresie działań związanych z wojną w Ukrainie informowali, iż na terenie Powiatu Dingolfing-Landau zorganizowali 1500 miejsc tymczasowego pobytu dla obywateli Ukrainy oraz transporty humanitarne bezpośrednio docierające na linię wojny. Można, zatem śmiało powiedzieć, że wszystkie samorządy podejmują wytężony wysiłek mający na celu zaradzenie biedzie wojennej.
W czwartek 24 marca 2022 r. TIR wypełniony darami dotarł do Magazynu Powiatowego w Ratowie-Piotrowie. Samochodem ciężarowym kierował osobiście Burmistrz Marklkofen Peter Eisgruber-Rauscher, którego podczas długiej dwudniowej trasy (w jedną stronę) zmieniał zaprzyjaźniony przedsiębiorca Konrad Hausbeck z miejscowości Gottfrieding.
Z oczekiwanymi gośćmi, tuż po ich dotarciu na miejsce spotkali się Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Wicestarosta Maria Dziekońska i Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Śniadowie Dorota Zalewska. Radość ze spotkania była obustronna, gdyż pandemia coronovirusa uniemożliwiła planowane wizyty partnerskie. Burmistrz Peter Eisgruber-Rauscher podkreślił wagę wzajemnych relacji między naszymi samorządami, które chcą umacniać właśnie poprzez czyny, zwłaszcza w tym trudnym dla nas wszystkich czasie. Starosta Lech Marek Szabłowski podziękował serdecznie za trud podróży oraz wysiłek związany z organizacją dostarczonej pomocy.
Rozładunek zorganizował Wójt Gminy Śniadowo Rafał Pstrągowski, na którego prośbę stawili się wyposażeni w przydatny sprzęt rolnicy, strażacy i członkowie lokalnego klubu sportowego. Wszystko zostało sprawnie wypakowane i umieszczone w Magazynie Powiatowym, m.in. żywność, napoje, słodycze, chemia gospodarcza, środki higieny, pampersy, wózki dziecięce, materace, bielizna dziecięca i inne potrzebne produkty.
Przedsięwzięcie stało się również okazją do spotkań w dniu następnym. W piątkowe przedpołudnie Wicestarosta Maria Dziekońska udała się z gośćmi do Muzeum Przyrody- Dworu Lutosławskich w Drozdowie, aby dokładniej zapoznać ich z historią tej wyjątkowej jednostki kultury Powiatu Łomżyńskiego, jak i przekazać informacje o prowadzonych i planowanych w tym miejscu inwestycjach. Miejsce to wywarło zarówno na Burmistrzu Peterze Eisgruber-Rauscher, jak i Konradzie Hausbeck ogromne wrażenie, za sprawą niezwykłej historii, jak i wyjątkowo pięknej przyrody budzącej się wiosną w parku dworskim.
Wczesne popołudnie zarezerwowane zostało na spotkanie z dziećmi ukraińskimi uczęszczającymi do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Śniadowie, ich mamami oraz przedstawicielami Gminy Śniadowo. Ukraińskie mamy opowiadały o tragedii ucieczki - bombardowaniach, krótkim czasie na spakowanie rzeczy, tłumach uchodźców na dworcach, przeładowanych pociągach, strachu przed nieznanym i obawach o przyszłość swoich rodzin. Kobiety podziękowały również za pomoc i przekazane dary nie kryjąc łez wzruszenia. Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, Wójt Gminy Śniadowo Rafał Pstrągowski, Przewodniczący Rady Gminy Śniadowo Grzegorz Podgórski, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Śniadowo Zdzisław Zaremba, Sekretarz Gminy Śniadowo Wiesław Jemielity, Kierownik OPS w Śniadowie Dorota Zalewska, Dyrektor ZSP w Śniadowie Agnieszka Walczuk, nauczyciel języka niemieckiego Magdalena Rogińska długo rozmawiali o aktualnej sytuacji, organizacji działań, rozwiązaniach systemowych, potrzebach uchodźców i różnych aspektach niesienia pomocy.
Warto podkreślić, że współpraca Powiatu Łomżyńskiego z Powiatem Dingolfing-Landau w Bawarii trwa już 23 lata. Jej rezultatem są inicjatywy nastawione na wymianę doświadczeń związanych z funkcjonowaniem różnych obszarów działalności samorządu w Polsce i Niemczech.