Głównym tematem posiedzenia było omówienie rozwiązań wprowadzonych ustawą z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. poz. 583) oraz koordynacja podejmowanych przez samorządy na rzecz uchodźców przebywających na terenie powiatu łomżyńskiego.
W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, Burmistrz Gminy Nowogród Grzegorz Palka, Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys, Wójt Gminy Miastkowo Kazimierz Górski, Wójt Gminy Piątnica Artur Wierzbowski, Zastępca Wójta Gminy Piątnica Bogdan Bieńczyk, Wójt Gminy Przytuły Kazimierz Ramotowski, Wójt Gminy Zbójna Elżbieta Parzych, Zastępca Wójta Gminy Wizna Włodzimierz Łąka, Sekretarz Gminy Śniadowo Wiesław Jemielity, Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Łomży Mariola Czarnecka, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Łomży Elżbieta Olejniczak, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łomży Jacek Albin Nowakowski, Dyrektor Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej Jolanta Kacprzak, Zastępca Dyrektora Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej dr Marek Makieła.
Na wstępie głos zabrał Kierownik Sekcji Epidemiologii PSSE w Łomży Artur Arszułowicz, który poprosił o to, aby przedstawiciele wszystkich zebranych na spotkaniu instytucji przekazali do PSSE aktualne informacje na temat uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają na ich terytorium (w domach prywatnych czy innych placówkach). Chodzi o ilość osób, adres i telefon kontaktowy. Ma to na celu sprawne realizowanie zadań przez PSSE w Łomży. Sytuacja jest trudna. Tym bardziej wymaga ona nadzoru epidemiologicznego.
Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski przypomniał najważniejsze kwestie wynikające z wejścia w życie ustawy, w tym nadanie numeru PESEL wszystkim tym uchodźcom, którzy chcą pozostać w Polsce i korzystać z pomocy Państwa Polskiego.
Z wypowiedzi Burmistrzów i Wójtów, na terenie których przebywają uchodźcy wynika, że urzędy są gotowe do przyjmowania interesantów oraz, że dołożone zostaną wszelkie starania, aby proces nadawaniu numeru PESEL przebiegał sprawnie i szybko.
Ponadto omówiono także takie kwestie problemowe jak: świadczenia medyczne dla uchodźców, realizacja recept przy chorobach przewlekłych, bariery językowe, finansowe oraz kwestię nauki dzieci uchodźców w szkołach i przedszkolach na terenie powiatu łomżyńskiego.
Starosta Łomżyński podsumował posiedzenie podkreślając, że potrzebna jest ścisła współpraca pomiędzy Powiatem a Gminą. Dodał, że jest otwarty na wszelkie zgłaszane potrzeby, także w kontekście spotkań i udzielania wyjaśnień w kwestii pojawiających się problemów.