Wystawa ukazuje sylwetki kobiet z rodu Lutosławskich. Wśród nich jest między innymi związana z Polską i Hiszpanią typowana do literackiej nagrody Nobla pisarka Sofia Casanova Lutosławska oraz jej córka Izabella z Lutosławskich Wolikowska – autorka bestsellerowych w dwudziestoleciu międzywojennym powieści obyczajowych. Na uwagę zasługują również Maria Lutosławska – lekarka, działaczka społeczna, matka jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku - Witolda Lutosławskiego. Wystarczy wspomnieć, że Maria Lutosławska będąc w Drozdowie objęła opieka medyczną miejscową ludność, nie pobierająca to żadnych opłat. Co ciekawe, sama sporządzała lekarstwa wykorzystując miejscowe rośliny. Założyła w Drozdowie Koło Młodych Matek i promowała wiedzę medyczno-położniczą. Ważną postacią jest również Maria Niklewiczowa – ostatnia właścicielka Dolnego Dworu w Drozdowie, w którym przetrwała trudne czasy PRL-u i mogła w 1984 roku stać się siedzibą obecnego Muzeum.
7 marca 2022 r. w wernisażu wystawy uczestniczyli między innymi Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Łomży Elżbieta Teresa Olejniczak, Skarbnik Powiatu Grażyna Kołodziejska, Dyrektor Muzeum Północno - Mazowieckiego w Łomży Paulina Waszelewska, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży Teresa Fromelc - Pawelczyk, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Drozdowie Dariusz Kossakowski, członek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej Alicja Dąbrowska, Teresa Witkowska - córka Krystyny Witkowskiej wnuczki Mariana Lutosławskiego - wieloletniej członkini Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Przyrody w Drozdowie, Honorowej Przewodniczącej Rady Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie oraz Stanisława Chyl - Dyrektor Muzeum w Drozdowie w latach 1990-1998.
Uroczystemu otwarciu wystawy towarzyszyła prezentacja książki pt. „Panie Lutosławskie. Losy niezwykłych kobiet na tle historii dwóch stuleci” napisanej przez Tomasza Szymańskiego, kustosza Muzeum, będącego jednocześnie autorem wystawy. Autor opowiadał o losach niezwykłych kobiet rodu Lutosławskich, przedstawiając ich wyjątkowe sylwetki na tle sytuacji politycznej minionych dwóch stuleci. Powstanie styczniowe, listopadowe, rewolucja bolszewicka – to tylko wybrane wydarzenia wpływające na losy rodziny Lutosławskich.
"Jest to bardzo ważna książka dla nas, gdyż odkrywa i popularyzuje wiedzę na temat rodziny Lutosławskich. Cieszymy się, że w ostatnim czasie możemy obserwować wzrost zainteresowania historią tego wyjątkowego miejsca i ludzi go tworzących. Czeka nas jeszcze z pewnością wiele ciekawych odkryć, chociażby za sprawą projektu który będzie realizowany przez dr. hab. Jana Stanisława Ciechanowskiego i Wydział Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego" - podkreślała Wicestarosta Maria Dziekońska. Wernisaż zakończyły wspomnienia, dyskusje i rozmowy uczestników.
Wystawę Panie Lutosławskie. Losy niezwykłych kobiet na tle historii dwóch stuleci można oglądać w Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich do 25 maja 2022 r.
Muzeum jest czynne:
- w sezonie jesienno-zimowym (od 1 października do 30 kwietnia): od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30 – 15:30, w soboty i niedziele od 9:30 do 15:30.
- w sezonie wiosenno-letnim (od 1 maja do 30 września): od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30 – 17:30, w soboty i niedziele od 9:30 do 17:30
Zapraszamy!