Uroczystości odbyły się w niedzielę 13.02.2022 r. Rozpoczęła je Msza Święta w kościele pw. św. Antoniego z Padwy w Podgórzu. Eucharystię w intencji zmarłych i żyjących Sybiraków koncelebrowali Dyrektor Caritas Diecezji Łomżyńskiej ks. Andrzej Mikucki i wikariusz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży ks. Piotr Kazimierski. Po Mszy Świętej wierni w cichym marszu pamięci przeszli pod Pomnik Ofiar Sybiru przy Bibliotece Publicznej Gminy Łomża. Tam wybrzmiał hymn narodowy i hymn Sybiraków. Samorządowcy, działacze i przedstawiciele lokalnej społeczności złożyli kwiaty i zapalili znicze.
Gości przywitali Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys oraz Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Łomża Wiesława Kłosińska. "Spotykamy się w Podgórzu, aby wspominać tragiczne wydarzenia, do których doszło tu przed osiemdziesięcioma dwoma laty. To była zaplanowana, przeprowadzona z determinacją akcja, która miała złamać polskiego ducha w narodzie. Tylko z Podgórza wywieziono 180 osób. Z całej Gminy Łomża mogło to być nawet 850 osób, a z terenów okupowanej przez Rosjan Polski setki tysięcy." – podkreślał Wójt. Rys historyczny wywózek Polaków na Sybir przedstawił Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku dr hab. Krzysztof Sychowicz.
Uroczystości stały się również okazją do uhonorowania osób szczególnie zaangażowanych w pielęgnowanie pamięci o zesłanych. Medalem ProPatia przyznawanym przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych uhonorowani zostali bracia Tadeusz i Józef Babiel oraz pedagog Magdalena Wasik – współautorka filmu dokumentalnego „Przeżyć Sybir”, rekomendowanego przez Instytut Pamięci Narodowej jako pomoc dydaktyczna w tematyce wywózek.
Uczestnicy mogli się również dowiedzieć o znajdujących się w Bibliotece materiałach poświęconych Sybirakom. Mówiła o tym Dyrektor Biblioteki Publicznej w Podgórzu Wiesława Kłosińska w prelekcji pt. „Historia Sybiraka w zbiorach bibliotecznych”. Omówiła również treści lokalnego archiwum cyfrowego, przybliżając również wybrane publikacje. Goście otrzymali również egzemplarze książki „Upragniona kromka chleba. Wspomnienia z Kazachstanu”. Upominki wręczyła osobiście autorka Danuta Komorowska.
Głos zabrał również Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski. Podkreślił, że pamięć o tragedii Sybiraków powinna być przekazywana z pokolenia na pokolenie jako jedna z najważniejszych lekcji historii. Żyjemy w wolnej rozwijającej się Polsce, gdzie każdy może decydować o swoim wykształceniu i miejscu zamieszkania. Tym bardziej nie wolno nam zapominać o tych, którzy zostali pozbawieni jakiegokolwiek wyboru i zesłani na "nieludzką ziemię". Starosta pogratulował odznaczonym medalem ProPatia oraz podziękował Dyrektor Wiesławie Kłosińskiej i Wójtowi Piotrowi Kłysowi za organizację uroczystości.
W wydarzeniu wzięli udział m.in. Sybiracy, ich Rodziny oraz Senator RP Marek Adam Komorowski, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś, Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku dr hab. Krzysztof Sychowicz, Radni Miasta Łomży Marianna Jóskowiak i Jan Olszewski, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Łomży Elżbieta Teresa Olejniczak.
Organizatorami uroczystości byli Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys, Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Łomża Wiesława Kłosińska i Zarząd Oddzialu Związku Sybiraków w Łomży.
10 lutego 1940 r. o świcie rozpoczęła się przymusowa deportacja Polaków w głąb sowieckiej Rosji. Działania były koordynowane przez NKWD. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski.