Przybyłych gości powitały Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży Lucyna Lucyna Antecka i Zastępca Dyrektora Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży Barbara Lubak.
Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży Lucyna Antecka podsumowała historię funkcjonowania kierowanej placówki „Czujemy się potrzebni. Pomagamy od 60. lat osobom z niepełnosprawnością i ich rodzicom. Praca nie jest łatwa, jest bardzo wymagająca, ale jesteśmy na to przygotowani, bo mam wspaniałą kadrę nauczycieli i całej obsługi. Zaczynaliśmy od szkoły podstawowej, potem doszła zawodowa, jeszcze później przedszkole, a teraz w praktyce pomagamy od urodzenia dzieciom, które mają jakieś dysfunkcje rozwojowe.”
Następnie zgromadzeni zostali zabrani przez nauczycieli i uczniów ZSS w Łomży w przygotowanych pomysłowo scenach do rodzinnego domu i wspomnień, dzięki czemu mogli poznać historię szkoły. Przedstawienie uwieńczyli kolędnicy - Gwiazdor, Turoń, Kominiarz, Śmierć, Diabeł, Aniołowie, psotna Koza, gospodarze i dziewczynka. Nawet Śmierć i Diabeł złożyli dobre życzenia „na ten Nowy Rok”. Orszak został pożegnany gromkimi brawami.
Poproszeni o zabranie głosu goście nie kryli uznania i wzruszenia.
Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś podkreślił, że „To szkoła bardzo potrzebna i zasłużona dla Łomży i całego powiatu. W znakomity sposób sprawdza się w udzielaniu pomocy osobom, które jej najbardziej potrzebują.”
Reprezentujący Miasto Łomża Zastępca Prezydenta Andrzej Garlicki w swoim wystąpieniu podkreślił wyjątkowość szkoły, w której dzieci i młodzież czują się jak w domu. – „Serdecznie gratuluję całej kadrze pedagogicznej, uczniom oraz rodzicom” – mówił, zapewniając w imieniu prezydenta Łomży o wsparciu szkolnych inicjatyw przez miasto.
Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska swoje wystąpienie zaczęła od fragmentu wiersza "Nierówni" ks. Jana Twardowskiego:
"Gdyby wszyscy mieli po cztery jabłka
Gdyby wszyscy byli silni jak konie
Gdyby wszyscy byli jednakowo bezbronni w miłości
Gdyby każdy miał to samo (...)
Nikt nikomu nie byłby potrzebny
To co mam i to czego nie mam
Nawet to czego nie mam komu dać
Zawsze jest komuś potrzebne
Nierówni potrzebują siebie"
W dalszej części swojej wypowiedzi, Wicestarosta wskazała, iż "Wraz ze zmieniającą się rzeczywistością, zmienia się postrzeganie osób z niepełnosprawnością w społeczeństwie. Zauważamy to już na poziomie samego języka - nie mówimy dziś już o osobach niepełnosprawnych, ale o osobach z niepełnosprawnościami, co z pewnością bardziej oddaje nasze człowieczeństwo. Zmieniane są też obowiązujące przepisy, jak chociażby ustawą o dostępności, w ramach której organy administracji publicznej mają obowiązek zapewnić dostępność architektoniczną i cyfrową. W łomżyńskim zasadniczy wpływ na budowanie wizerunku osób z niepełnosprawnościami ma właśnie ta Szkoła. W imieniu Starosty Łomżyńskiego Lecha Marka Szabłowskiego i swoim własnym dziękuję za podejmowane inicjatywy, za zaangażowanie na rzecz tworzenia nowych usług, takich jak chociażby przedszkole, czy wdrażanie programów rządowych, czego przykładem jest Program "Za życiem"."
Gratulacje i słowa uznania przekazali również na ręce Pani Dyrektor - Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Łomży Witold Gronostajski, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Elżbieta Teresa Olejniczak i Dyrektor Zespołu Szkół Weterynaryjnych Nr 7 w Łomży Bogumiła Olbryś.
„Nasze dzieci są wyjątkowe i uczą się w wyjątkowym miejscu pod opieką wyjątkowych ludzi” – podsumowały Przewodnicząca Rady Rodziców Ewa Sznejder i członek Rady Beata Kamińska.
Szkoła Podstawowa Specjalna nr 8 w Łomży pierwsze zajęcia rozpoczęła 22 września 1958 roku w drewnianym, dość prowizorycznym budynku przekazanym przez Technikum Weterynaryjne. W nowym budynku przy ul. Nowogrodzkiej 4 szkoła rozpoczęła zajęcia od roku szkolnego 1961/1962. W kronikach szkoły uwieczniono ten moment: „... dzieci nie mogły nacieszyć się nową szkołą, biegały, skakały... ale w tym szale radości pamiętały aby nie brudzić ścian.” W 1982 roku w wyniku przekształcenia powstał Zespół Szkół Specjalnych, w skład którego weszły Szkoła Podstawowa Specjalna i Szkoła Zawodowa Specjalna. W 1999 roku placówkę poszerzono o Gimnazjum. W 2005 roku zaczęła funkcjonować Szkoła Przysposabiająca do Pracy, a od roku szkolnego 2019/20 - rozpoczęło działalność Przedszkole Specjalne nr 3, a zajęcia odbywają się w dwóch lokalizacjach: w dotychczasowej siedzibie przy ul. Nowogrodzkiej 4 i w przekazanym szkole budynku przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 5.
Szkoła obecnie funkcjonuje jako Zespół Szkół Specjalnych, w skład którego wchodzą:
• Szkoła Podstawowa nr 8
• Szkoła Branżowa I stopnia
• Szkoła Przysposabiająca do Pracy nr 1
• Ośrodek Rewalidacyjno - Wychowawczy
• Przedszkole Specjalne nr 3
We wszystkich tych placówkach kształci się obecnie 127 uczniów.