Zapraszamy do obejrzenia wystawy tematycznej „Stan wojenny 1981-1983” poświęconej 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, która stanęła w holu Starostwa Powiatowego w Łomży od strony ul. Kierzkowej. Wystawa został przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku Oddział w Łomży na wydarzenie współorganizowane z Powiatem Łomżyńskim, które miało miejsce 13 grudnia 2021 r. w Muzeum Przyrody - Dworze Lutosławskich w Drozdowie. Dokładnie w miesiąc od pierwszej odsłony została przeniesiona do Łomży. Wystawa prezentuje rzeczywistość stanu wojennego na wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest fotografia i próba uchwycenia w kadrze ówczesnej prozy życia – od zdjęć przedstawiających komunistyczny establishment Polski po fotografie ukazujące działaczy opozycji – wielkie nazwiska i anonimowych bohaterów pracujących w podziemnych drukarniach wydających tzw. „bibułę”.
Znajdziemy tu między innymi rzadko publikowane zdjęcie Anny Walentynowicz – twarzy „Solidarności”. Wyrzucona z pracy, inwigilowana, zastraszana, wreszcie osadzona w Zakładzie Karnym w Lublińcu za próbę upamiętnienia ofiar pacyfikacji kopalni „Wujek”. Za zasługi na rzecz wolności otrzymała Order Orła Białego oraz Krzyż Wolności i Solidarności. Na wystawie znajdziemy również zdjęcia internowanych w ośrodku w Białołęce Henryka Wujca, Lecha Dymiarskiego, Janusza Onyszkiewicza, Jacka Kuronia i Jana Rulewskiego.
Warto przypomnieć, że podobnym represjom poddano na początku lat 80-tych ubiegłego stulecia blisko 10 tysięcy osób, z czego dziesiątą część stanowiły kobiety. Tylko w pierwszych godzinach na ulice wyprowadzono 70 tysięcy żołnierzy i 30 tysięcy milicjantów. Bilans tego tragicznego dla Polski wydarzenia to jeden z głównych wątków prezentacji. Oprócz fotografii wystawa zawiera ciekawostki i treści opisujące rzeczywistość stanu wojennego. Dowiemy się z nich między innymi o ZOMO – Zmotoryzowanych Oddziałach Milicji Obywatelskiej, które były specjalnymi jednostkami stworzonymi do tłumienia demonstracji ulicznych i strajków. Napisy „ZOMO – bijące serce PZPR” widniały na murach domów wielu polskich miast.
Autorzy wystawy: Karol Chwastek, Magdalena Duber, Michał Miwa-Młot
Konsultacja: dr Jarosław Neja
Pomysł graficzny: Aleksandra Korol – Chudy
Zapraszamy!