Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęliśmy w czwartek rano o 8.30 przed tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego. Główne uroczystości odbyły się przed tablicą pamiątkową Leona Kaliwody na ulicy Sienkiewicza. Złożyliśmy też kwiaty przed pomnikiem poświęconym „Harcerzom Ziemi Łomżyńskiej Poległym i Walczącym o Niepodległą Polskę w latach 1914-1945”, przed pomnikiem kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz przed tablicą upamiętniającą Romana Dmowskiego w Drozdowie, a także zapaliliśmy znicze na grobach żołnierzy spoczywających na najstarszej łomżyńskiej nekropolii.
W imieniu Organizatorów wydarzenia, a byli nimi: Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, Dowódca Garnizonu płk Paweł Gałązka oraz Komendant Nadnarwiańskiego Hufca ZHP w Łomży hm. Wiesław Domański przemówienie okolicznościowe wygłosił Prezydent Miasta Łomży Mariusz Chrzanowski. W swoim wystąpieniu podkreślał, iż wszyscy musimy pamiętać, że żyjemy w państwie, które opłaciło niepodległość wysoką ceną krwi swoich obywateli. Winni jesteśmy im cześć i pamięć. Niepodległościowy Apel Pamięci i salwa honorowa były częścią kulminacyjną.
Głos zabrali także: Senator RP Marek Komorowski, Poseł na Sejm Lech Kołakowski, Poseł na Sejm Stefan Krajewski oraz Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś. W swoich przemówieniach wszyscy odnosili się do wydarzeń i postaci historycznych, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę Niepodległości ale także do obecnej, bardzo niepokojącej sytuacji na granicy polsko - białoruskiej.
Następnie przemaszerowano do Łomżyńskiej Katedry, gdzie Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski przewodniczył Mszy Świętej w intencji Ojczyzny. W swojej homilii mówił że jeszcze niedawno my - Polacy uważaliśmy, że problem emigrantów nas bezpośrednio nie dotyczy i jak krótkiego czasu trzeba było, żeby nasze myślenie zmieniło się diametralnie. Biskup Łomżyński wezwał wiernych do modlitwy o pokój nie tylko na polskiej granicy, ale w całej Europie. Kończąc powiedział "W tym szczególnym dniu wyrażamy nasze dziękczynienie żołnierzom, straży granicznej i policjantom, którzy bronią naszych granic, którzy bronią niezależności naszego kraju, nieraz cierpiąc chłód i niedostatek, ale trwają na swoim posterunku".
O godz. 12.30 przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą Romana Dmowskiego - jednego z Ojców Niepodległości - wbudowaną w ścianę Muzeum Przyrody - Dworu Lutosławskich w Drozdowie. Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski w swoim przemówieniu mówił "11 listopada – to dzień szczególny i wyjątkowy w Niepodległej Polsce, która odzyskała wolność dzięki wytężonym działaniom wielu pokoleń Polaków. Cieszy nas niezmiernie, że w panteonie zasłużonych nazwisk odnajdujemy te związane z Ziemią Łomżyńską. Wśród nich - Roman Dmowski - autorytet, wybitny i znany w całej Europie polityk. (...) Ten wybitny mąż stanu, uznawany powszechnie za jednego z Ojców Niepodległej, umiłował sobie Drozdowo i związał swoje losy, z bardzo zaangażowaną w sprawy polskie, rodziną Lutosławskich. O tej niezwykłej relacji świadczy fakt, że to właśnie tu w Drozdowie, w tym Dworze spędził ostatnie miesiące swojego życia otoczony opieką i miłością. (...) Dziękuję bohaterom za Polskę i dziękuję Polsce za bohaterów.". Odniósł się także do aktualnej sytuacji geopolitycznej "W 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda mówił, że «chciałbym, abyśmy upamiętniając historyczne rocznice, nie tyle cofali się o sto lat, co w równym, a może nawet większym stopniu wybiegali myślą naprzód – ku wyzwaniom, które nas czekają, przed którymi stajemy i z którymi możemy się skutecznie mierzyć, budując dziś silną, wolną Polskę». Wypowiadając te słowa nie spodziewał się zapewne, że 3 lata później Jego słowa nabiorą nowego znaczenia. Stajemy bowiem jako naród przed niezwykle trudnym wyzwaniem. Obecna sytuacja na granicy polsko-białoruskiej sprawia, że o NIEPODLEGŁOŚCI i WOLNOŚCI przyszło nam myśleć inaczej niż zwykle, a wypowiedziane przed 100 laty przez Marszałka Józefa Piłsudskiego słowa, że niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze brzmią dziś nader aktualnie. (...) Żyjąc w wolnym kraju, musimy być świadomi, że wolność wymaga wielkoduszności i gotowości do ofiar, wymaga czujności i odwagi."
Starosta Lech Marek Szabłowski złożył też wyrazy wielkiego uznania i podziękowania dla Straży Granicznej, Wojska Polskiego i Policji, którzy w tej chwili strzegą naszych granic.
W Obchodach Święta Niepodległości udział wzięli przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, władze samorządowe Województwa Podlaskiego, Powiatu Łomżyńskiego, Miasta Łomży, Wojsko Polskie, Harcerze i przedstawiciele stowarzyszeń.
Powiat Łomżyński reprezentowali Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski i Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska oraz Członkowie Zarządu Powiatu Łomżyńskiego Agnieszka Zduńczyk i Tadeusz Góralczyk, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Łomżyńskiego Sławomir Dębek, Radni Powiatu Łomżyńskiego Zenon Białobrzeski i Adam Zaczek, Skarbnik Powiatu Łomżyńskiego Grażyna Kołodziejska, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży Jarosław Cholewicki, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Łomży Elżbieta Olejniczak, Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Łomży Krzysztof Święcki, Naczelnik Wydziału ROŚB Starostwa Powiatowego w Łomży Krystyna Gosiewska, Naczelnik Wydziału RSGP Edyta Zawojska oraz liczni pracownicy Starostwa Powiatowego w Łomży i powiatowych jednostek organizacyjnych.
Cześć i chwała Bohaterom!