Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
18°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

#JesteśmyzUkrainą

Spektakl historyczny "Ostatni schron Góry Strękowej"

DATA PUBLIKACJI: 2021-09-17 10:05 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
TAGI | kultura, powiat,
Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska uczestniczyła w wyjątkowym spektaklu historycznym upamiętniającym obronę odcinka "Wizna" w kampanii wrześniowej 1939 roku
11.09.2021 r. Spektakl historyczny "Ostatni schron Góry Strękowej" w wykonaniu Artystów z Wizny; reżyseria Sławomir Konarzewski

11.09.2021 r. Spektakl historyczny "Ostatni schron Góry Strękowej" w wykonaniu Artystów z Wizny; reżyseria Sławomir Konarzewski

8
11.09.2021 r. Spektakl historyczny "Ostatni schron Góry Strękowej" w wykonaniu Artystów z Wizny; reżyseria Sławomir Konarzewski 11.09.2021 r. Spektakl historyczny "Ostatni schron Góry Strękowej" w wykonaniu Artystów z Wizny; reżyseria Sławomir Konarzewski 11.09.2021 r. Spektakl historyczny "Ostatni schron Góry Strękowej" w wykonaniu Artystów z Wizny; reżyseria Sławomir Konarzewski 11.09.2021 r. Spektakl historyczny "Ostatni schron Góry Strękowej" w wykonaniu Artystów z Wizny; reżyseria Sławomir Konarzewski, na zdjęciu od lewej: Wiceminister Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś, Burmistrz Jedwabnego Adam Mariusz Niebrzydowski, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska - podczas oglądania spektaklu

W sobotni wieczór 11 września 2021 r. mieszkańcy Wizny stworzyli widowisko łączące teatr i rekonstrukcję. Wszystko po to, by przypomnieć wydarzenia, które rozgrywały się nieopodal we wrześniu 1939 roku, kiedy kilkuset polskich żołnierzy stawiło czoło potędze niemieckiej - XIX Korpusowi Pancernemu gen. H. Guderiana.

Odcinek "Wizna" to 6 km szosy Łomża-Białystok, biegnących po grobli przecinającej bagna rozciągające się w dolinach Narwi i Biebrzy. Teren bagienny zwykle nie do przebycia, w 1939 r. wskutek suchego lata, stał się przejezdny dla najeźdźcy, co ostatecznie zdecydowało o losie tego odcinka umocnień, rozciągającego się od wsi Maliszewo do wsi Kołodzieje, na który składały się schrony bojowe - 6 ciężkich, 8 małych i 2 lekkie.

720 polskich żołnierzy pod dowództwem kpt. Władysława Raginisa stanęło naprzeciw 42 200 niemieckich żołnierzy uzbrojonych w 350 czołgów, 657 moździerzy, dział i granatników, wspieranych z powietrza 600 samolotami Luftwaffe. Tylko kilkudziesięciu polskich żołnierzy przeżyło, dostając się w niewolę niemiecką. Pozostali zginęli walcząc do końca. Kpt Władysław Raginis dopełnił złożonej wcześniej przysięgi - po wyczerpaniu amunicji i wydaniu rozkazu kapitulacji ostatnim ocalałym podwładnym - sam pozostał na stanowisku dowodzenia do końca - zginął rozrywając się granatem. W 2012 roku został pośmiertnie mianowany na stopień majora. Obrona zyskała zaś miano "Polskich Termopil".

W roli kpt. Władysława Raginisa wystąpił ks. Mateusz Gąsowski z parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Wiźnie, por. Stanisława Brykalskiego - Sławomir Abramowicz, gen. Czesława Młot-Fijałkowskiego - Wójt Gminy Wizna Mariusz Soliwoda. Autorem scenariusza i reżyserem jest Sławomir Konarzewski - nauczyciel historii z Lubiejewa koło Ostrowi Mazowieckiej. Konsultacje historyczne były zadaniem Dariusza Szymanowskiego ze Stowarzyszenia Wizna 1939. Niezwykłą scenografię stworzył mieszkaniec Nieławic w gminie Wizna - Rafał Osiecki, a poruszającą muzykę skomponował Paweł Andruszkiewicz. W spektaklu zagrało ponad 40 mieszkańców gminy Wizna, wspieranych przez 4 grupy rekonstrukcyjne, które zapewniły udział historycznego sprzętu wojskowego, strzały, wybuchy i dym, jednym słowem wszystko, dzięki czemu zebrani licznie widzowie mogli poczuć ducha wojny.

Zobaczyć spektakl przybyli: Wiceminister Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski oraz samorządowcy wszystkich szczebli.

Wicestarosta Maria Dziekońska złożyła podziękowania dla Wójta Gminy Wizna Mariusza Soliwody i mieszkańców za "innowacyjne wplatanie historii w życie współczesnego społeczeństwa".

Na zakończenie - reżyser Sławomir Konarzewski przypomniał, jak do tego wszystkiego doszło - o inspiracji, którą przed laty dał mu Mariusz Soliwoda - dziś piastujący urząd Wójta Gminy Wizna, stwierdził podsumowując, że „były to dla mnie wielkie rekolekcje duchowe i patriotyczne”.

Było - patriotycznie, podniośle i wzruszająco!

190916031417.jpg

Święto Pułkowe w Śniadowie

kwi 27, 2022
Czytaj więcej

Akcja "Dokumentujemy STAN WOJENNY!"

maj 24, 2022
Czytaj więcej

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Łomży

cze 15, 2022
Czytaj więcej

Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej odwiedziła uchodźców w Ośrodku Caritas w Ptakach

kwi 08, 2022
Czytaj więcej