,,Samorząd Łomży zapisuje właśnie dzisiaj kolejną piękną kartę historii Starego Rynku, którego nieodłączną częścią jest Hala w której znajdujemy się. Historia tego budynku sięga 1929 roku, kiedy wybudowano na ówczesne czasy bardzo nowoczesną halę targową, która zasadniczo zmieniła estetykę otoczenia. Gruntowna modernizacja budynku również dziś wprowadza w to miejsce nowoczesność na miarę XXI wieku. NIezmiennym pozostaje cel nadrzędny tego obiektu służenia lokalnej społeczności, pierwotnie jako miejsce handlu, a od dziś miejsce spotkań, koncertów, spektakli teatralnych czy iwentów interdyscyplinarnych. Jestem głeboko przekonany, że nowy charakter hali sprzyjać będzie rozwojowi miasta, a przez to całego regionu, którego centrum jest Łomża. Niech tętni życiem, niech wypełnia się radością, śmiechem i gwarem ludzi." - tymi słowami Starosta Lech Marek Szabłowski pogratulował Prezydentowi Miasta Łomża, wszystkim pracownikom Ratusza, Radnym za wkład pracy w to, by to dzieło powstało.
Hala Targowa na Starym Rynku wybudowana w 1929 roku, została przebudowana. Nadanie nowych funkcji budynkowi okazało się trafnym rozwiązaniem. Było to możliwe dzięki pozyskaniu dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz środkom własnym Miasta Łomży. 18 milionowe nakłady finansowe doprowadziły do stworzenia nowoczesnej Hali Kultury. Hala jest trzypoziomowa - na parterze znajduje się m.in. dużą salę koncertowo-widowiskową z nagłośnieniem, oświetleniem i miejscami dla widowni, gdzie mogą odbywać się występy, spektakle oraz projekcje filmowe; na piętrze zlokalizowana jest sala spotkań, którą można podzielić przesuwanymi ścianami na trzy mniejsze; poziom -1 to z kolei miejsce, gdzie znajdziemy wielofunkcyjną salę z lustrami, oświetleniem i nagłośnieniem.
W uroczystościach wzięli udział m.in. Senator RP Marek Adam Komorowski, Wicewojewoda Podlaski Marcin Sekściński, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Bogusław Dębski i Prezydent Łomży w latach 1990 - 1992 Marek Przeździecki.
Uroczystośc była także okazją do wręczenia nagród Prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury za 2020 rok. Wśród nagrodzonych znaleźli się: ks. dr Tomasz Grabowski, Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Łomży, Joanna Klama, instruktor teatralna z Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych w Łomży, muzyk odnoszący sukcesy na polu wokalistyki jazzowej Marcin Wincenciak oraz Henryk Władysław Pestka, autor wielu monografii poświęconych piłce nożnej na ziemi łomżyńskiej oraz rekomendowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne publikacji pt. „33 Pułk Piechoty i inne jednostki wojskowe w Łomży (1836-1939)”. Nagrodę Specjalną Prezydenta Łomży za Szczególne Dokonania w Dziedzinie Kultury otrzymał aktor, scenopisarz i reżyser Piotr Domalewski.
Wszystkim nagrodzonym składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszego rozwoju i kolejnych sukcesów!