Uroczystość rozpoczęła się od odegrania Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Uczestnicy obchodów oddali hołd wszystkim ofiarom tego najtragiczniejszego w historii Europy konfliktu. Wójt Gminy Piątnica Artur Wierzbowski rozpoczął od słów Jana Pawła II „To miłość nawraca serca i daruje pokój ludzkości". Następnie przybliżył zgromadzonym kontekst II Wojny Światowej.
Wicestarosta Maria Dziekońska mówiła o ofiarach, upamiętnieniach bohaterów na Ziemi Łomżyńskiej i patriotyzmie m.in.: „W 1939 roku młode państwo polskie stanęło do walki z potężnym przeciwnikiem, broniąc świeżo odzyskanej niepodległości, która trwała zaledwie 20 lat (…). Nasi dziadkowie walczyli o wolną Polskę (…). Każde czasy wymagają od ludzi w nich żyjących innej formy patrioztyzmu. My walczymy o dobro Polski współczesnej - pracując: dzieci w szkołach, my - samorządowcy na swoich stanowiskach (…), Wy - strażacy pełniąc swoją służbę. W dzisiejszych czasach potrzeba byśmy wiedzę i prawdę o tamtych wydarzeniach przekazywali następnym pokoleniom". Swoje wystąpienie zakończyła życzeniami dla obecnych w pocztach sztandarowych, strażaków OSP z gm. Piątnica, którzy 4 maja obchodzili swoje święto, tymi słowami „Pełnicie swoją służbę z sercem - wracajcie zawsze bezpiecznie do swoich domów, kiedy ruszacie ludziom na ratunek”.
Następnie obecne na uroczystości delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem Żołnierzy 33. Pułku Piechoty. W imieniu mieszkańców Powiatu Łomżyńskiego kwiaty złożyli Wicestarosta Maria Dziekońska i Przewodniczący Rady Powiatu Jan Kuczyński. W imieniu mieszkańców gminy Piątnica kwiaty złożyli Wójt Artur Wierzbowski, Zastępca Wójta Bogdan Bieńczyk oraz Radny Powiaty Łomżyńskiego, Komendant gminny OSP w Piątnicy Antoni Włodkowski. Władze Łomży reprezentowali radni Artur Nadolny i Piotr Serdyński. W imieniu wojska kwiaty złożyli Kierownik Klubu Wojskowego w Łomży ppłk Ryszard Matuszewski oraz ppłk Ludwik Zalewski.
W uroczystości udział wzięły także poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z gm. Piątnica. Uroczystość poprowadził Kierownik Klubu Wojskowego w Łomży ppłk Ryszard Matuszewski.
„Polska wniosła niezaprzeczalny wkład w zwycięstwo nad Hitlerem: Wojsko Polskie było ósmą co do liczebności armią aliancką, nasi żołnierze walczyli na wszystkich frontach tej wojny, w tym: broniąc Polski w 1939, walcząc pod Narwikiem, we Francji i w Bitwie o Anglię 1940, w Afryce 1941-1942, na froncie wschodnim od 1943, pod Monte Cassino, Ankoną, Falaise, Arnhem 1944, wyzwalając Bolonię oraz biorąc udział w zdobyciu Berlina 1945. To polscy matematycy jeszcze w latach trzydziestych złamali kod Enigmy, co pozwoliło wywiadowi alianckiemu śledzić posunięcia Niemców.
Państwo Polskie nigdy nie skapitulowało. Rząd nieprzerwanie prowadził swoja aktywność na emigracji i w okupowanym kraju przez struktury Państwa Podziemnego, które przede wszystkim organizowało walkę zbrojną i wsparcie wywiadowcze dla aliantów (m. in. zdobycie dokumentacji rakiet V1 i V2). W jego ramach toczyło się życie polityczne, działało tajne szkolnictwo, funkcjonował wymiar sprawiedliwości. Polska Podziemna sprawowała opiekę nad szczególnie prześladowanymi obywatelami, w tym także żydowskimi, i powiadomiła wolny świat o Zagładzie.
Ceną niezłomnej walki z Niemcami była śmierć prawie 6 mln obywateli, w tym ok. 3 mln polskich Żydów. Straty materialne szacowane są na 860 mld dolarów. 40 % dóbr kultury zostało zniszczonych lub wywiezionych. Terytorium Polski skurczyło się o 20%.
Zwycięstwo nad niemieckim totalitaryzmem nie przyniosło upragnionej wolności Europie Środkowej i Wschodniej, w tym Polsce. Została ona oddzielona od demokratycznego świata „żelazną kurtyną” i pozostawała pod dominacją Związku Sowieckiego aż do 1989 r.” (źródło: www.gov.pl)
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!