Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład
Pogoda dziś:
23°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Podsumowanie konkursu „Kolędowanie po Kurpiowsku 2021”

DATA PUBLIKACJI: 2021-02-25 09:16 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
We wtorek 23 lutego 2021 r. Starosta Lech Marek Szabłowski i Wicestarosta Maria Dziekońska wręczyli nagrody laureatom Konkursu Kolędniczego pt. ,,Kolędowanie po Kurpiowsku 2021” przeprowadzonego przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży - Instytucję Kultury Powiatu Łomżyńskiego.
23.02.2021 r. Gala wręczenia nagród laureatom konkursu "Kolędowanie po Kurpiowsku 2021". Na zdjęciu: zespoły śpiewacze z Kuzi, Turośli i Nowogrodu, w środku Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Wicestarosta Maria Dziekońska, Jadwiga Białobrzeska (GOK w Zbójnej), pierwszy po prawej Dyrektor ROK w Łomży Jarosław Cholewicki.

23.02.2021 r. Gala wręczenia nagród laureatom konkursu "Kolędowanie po Kurpiowsku 2021". Na zdjęciu: zespoły śpiewacze z Kuzi, Turośli i Nowogrodu, w środku Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Wicestarosta Maria Dziekońska, Jadwiga Białobrzeska (GOK w Zbójnej), pierwszy po prawej Dyrektor ROK w Łomży Jarosław Cholewicki.

12
23.02.2021 r. Gala wręczenia nagród laureatom konkursu "Kolędowanie po Kurpiowsku 2021". Na zdjęciu Instruktor ds. folkloru w ROK w Łomży Izabela Cierplikowska, Dyrektor ROK w Łomży Jarosław Cholewicki 23.02.2021 r. Gala wręczenia nagród laureatom konkursu "Kolędowanie po Kurpiowsku 2021". Na zdjęciu od lewej: Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Zespół Śpiewaczy z Turośli - laureat I nagrody w kategorii kolędujących grup śpiewaczych 23.02.2021 r. Gala wręczenia nagród laureatom konkursu "Kolędowanie po Kurpiowsku 2021". Na zdjęciu od lewej: Wicestarosta Maria Dziekońska, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu - laureat II nagrody w kategorii kolędujących grup śpiewaczych, Dyrektor MGOK w Nowogrodzie Dariusz Wróblewski. 23.02.2021 r. Gala wręczenia nagród laureatom konkursu "Kolędowanie po Kurpiowsku 2021". Na zdjęciu od lewej: Wicestarosta Maria Dziekońska, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Grupa Kolędnicza z Kuzi - laureat III nagrody w kategorii kolędujących grup śpiewaczych, Jadwiga Białobrzeska (GOK w Zbójnej). 23.02.2021 r. Gala wręczenia nagród laureatom konkursu "Kolędowanie po Kurpiowsku 2021". Na zdjęciu od lewej: Wicestarosta Maria Dziekońska, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Jadwiga Białobrzeska (GOK w Zbójnej). 23.02.2021 r. Gala wręczenia nagród laureatom konkursu "Kolędowanie po Kurpiowsku 2021". Na zdjęciu od lewej: Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Kornelia Bielska z Turośli - laureatka I nagrody w kategorii grajków kolędujących ze skrzypcami, Wicestarosta Maria Dziekońska. 23.02.2021 r. Gala wręczenia nagród laureatom konkursu "Kolędowanie po Kurpiowsku 2021". Na zdjęciu Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, przedstawicielka Zespołu Śpiewaczego z Turośli odbierająca nagrody w imieniu nieobecnych laureatów z Turośli. 23.02.2021 r. Gala wręczenia nagród laureatom konkursu "Kolędowanie po Kurpiowsku 2021". Na zdjęciu od lewej: Wicestarosta Maria Dziekońska, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Mateusz Dziczek z Dobrego Lasu - laureat III nagrody w kategorii grajków kolędujących z harmonią pedałową.

Trwająca pandemia sprawiła, iż konkurs odbył się on-line, co było nie lada wyzwaniem dla uczestników. Konkurs miał zasięg regionalny. Obejmował 2 kategorie wiekowe: dzieci i młodzież oraz dorosłych w takich formach prezentacji kolęd jak: solista śpiewak, grupa kolędnicza, grajkowie (solo lub w grupie). Konkurs miał na celu ochronę tradycji ludowego kolędowania na Kurpiach.

Zanim wręczono nagrody, na prośbę Starosty Lecha Marka Szabłowskiego wysłuchaliśmy kilku kurpiowskich utworów w wykonaniu zespołów śpiewaczych z Kuzi, Turośli i Nowogrodu. Przepiękne, barwne stroje dopełniły niezwykłej atmosfery. Serca zebranych skradła Kornela Bielska z Turośli, która na skrzypcach zagrała dwie kolędy.

"Młodzież jest nadzieją na to, że tradycje nie zginą" – podsumował występ Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski. "Kolędowanie jako jedna z najstarszych form świętowania Bożego Narodzenia niesie za sobą radość i Błogosławieństwo, a wykonanie Kolęd po Kurpiowsku porusza serca i dusze" dodał Starosta.

Pomysłodawczyni konkursu - Instruktor ds. folkloru w ROK w Łomży Izabela Cierplikowska, przed ogłoszeniem wyników konkursu, kilkukrotnie podkreślała niezwykłość uczestników, ich różnorodność wokalną i instrumentalną.

Jury w składzie:
1. Jarosław Cholewicki – Dyrektor ROK Łomży
2. Michał Olchowik – Instruktor ds. muzyki ludowej ROK Łomży
3. Agnieszka Żemek–Pawczyńska – Instruktor kulturalno-wychowawczy ds. muzyki i
tańca ROK Łomża
4. Izabela Cierpikowska – Instruktor ds. folkloru ROK Łomża
przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii kolędujących grup śpiewaczych:
I nagroda – Zespół Śpiewaczy z Turośli
II nagroda – Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu
III nagroda – Grupa Kolędnicza z Kuzi
W kategorii kolędników śpiewających:
II Nagroda – Hanna Ksepka z Kuzi

W kategorii grajków kolędujących ze skrzypcami:
I nagroda – Kornelia Bielska z Turośli
II nagroda – Julia Lemańska z Turośli
III nagroda – Natalia Zadroga z Turośli

Wyróżnienie:
– Kornelia Nicewicz z Turośli
– Zofia Muzyk z Turośli

W kategorii grajków kolędujących z harmonią pedałową:
I nagroda – nie przyznano
II nagroda – Adam Sadłowski z Turośli
– Karol Saciłowski z Turośli
– Karol Sadłowski z Turośli
III nagroda – Mateusz Dziczek z Dobrego Lasu

Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów i realizacji swoich pasji!

Nowy Komendant Miejski Policji w Łomży

lut 15, 2024
Czytaj więcej

Zapytanie ofertowe na realizację zadania pn. „Przeprowadzenie konserwacji i restauracji nagrobka na cmentarzu parafialnym w Śniadowie”

sty 29, 2024
Czytaj więcej

Złote Gody w Gminie Śniadowo

lut 18, 2024
Czytaj więcej

Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska Gościem Dnia w Radio Nadzieja

sty 30, 2024
Czytaj więcej