Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE
Pogoda dziś:
-1°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

#JestesmyzUkraina

Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Podsumowanie konkursu „Kolędowanie po Kurpiowsku 2021”

DATA PUBLIKACJI: 2021-02-25 09:16 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
We wtorek 23 lutego 2021 r. Starosta Lech Marek Szabłowski i Wicestarosta Maria Dziekońska wręczyli nagrody laureatom Konkursu Kolędniczego pt. ,,Kolędowanie po Kurpiowsku 2021” przeprowadzonego przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży - Instytucję Kultury Powiatu Łomżyńskiego.
23.02.2021 r. Gala wręczenia nagród laureatom konkursu "Kolędowanie po Kurpiowsku 2021". Na zdjęciu: zespoły śpiewacze z Kuzi, Turośli i Nowogrodu, w środku Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Wicestarosta Maria Dziekońska, Jadwiga Białobrzeska (GOK w Zbójnej), pierwszy po prawej Dyrektor ROK w Łomży Jarosław Cholewicki.

23.02.2021 r. Gala wręczenia nagród laureatom konkursu "Kolędowanie po Kurpiowsku 2021". Na zdjęciu: zespoły śpiewacze z Kuzi, Turośli i Nowogrodu, w środku Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Wicestarosta Maria Dziekońska, Jadwiga Białobrzeska (GOK w Zbójnej), pierwszy po prawej Dyrektor ROK w Łomży Jarosław Cholewicki.

12
23.02.2021 r. Gala wręczenia nagród laureatom konkursu "Kolędowanie po Kurpiowsku 2021". Na zdjęciu Instruktor ds. folkloru w ROK w Łomży Izabela Cierplikowska, Dyrektor ROK w Łomży Jarosław Cholewicki 23.02.2021 r. Gala wręczenia nagród laureatom konkursu "Kolędowanie po Kurpiowsku 2021". Na zdjęciu od lewej: Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Zespół Śpiewaczy z Turośli - laureat I nagrody w kategorii kolędujących grup śpiewaczych 23.02.2021 r. Gala wręczenia nagród laureatom konkursu "Kolędowanie po Kurpiowsku 2021". Na zdjęciu od lewej: Wicestarosta Maria Dziekońska, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu - laureat II nagrody w kategorii kolędujących grup śpiewaczych, Dyrektor MGOK w Nowogrodzie Dariusz Wróblewski. 23.02.2021 r. Gala wręczenia nagród laureatom konkursu "Kolędowanie po Kurpiowsku 2021". Na zdjęciu od lewej: Wicestarosta Maria Dziekońska, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Grupa Kolędnicza z Kuzi - laureat III nagrody w kategorii kolędujących grup śpiewaczych, Jadwiga Białobrzeska (GOK w Zbójnej). 23.02.2021 r. Gala wręczenia nagród laureatom konkursu "Kolędowanie po Kurpiowsku 2021". Na zdjęciu od lewej: Wicestarosta Maria Dziekońska, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Jadwiga Białobrzeska (GOK w Zbójnej). 23.02.2021 r. Gala wręczenia nagród laureatom konkursu "Kolędowanie po Kurpiowsku 2021". Na zdjęciu od lewej: Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Kornelia Bielska z Turośli - laureatka I nagrody w kategorii grajków kolędujących ze skrzypcami, Wicestarosta Maria Dziekońska. 23.02.2021 r. Gala wręczenia nagród laureatom konkursu "Kolędowanie po Kurpiowsku 2021". Na zdjęciu Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, przedstawicielka Zespołu Śpiewaczego z Turośli odbierająca nagrody w imieniu nieobecnych laureatów z Turośli. 23.02.2021 r. Gala wręczenia nagród laureatom konkursu "Kolędowanie po Kurpiowsku 2021". Na zdjęciu od lewej: Wicestarosta Maria Dziekońska, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Mateusz Dziczek z Dobrego Lasu - laureat III nagrody w kategorii grajków kolędujących z harmonią pedałową.

Trwająca pandemia sprawiła, iż konkurs odbył się on-line, co było nie lada wyzwaniem dla uczestników. Konkurs miał zasięg regionalny. Obejmował 2 kategorie wiekowe: dzieci i młodzież oraz dorosłych w takich formach prezentacji kolęd jak: solista śpiewak, grupa kolędnicza, grajkowie (solo lub w grupie). Konkurs miał na celu ochronę tradycji ludowego kolędowania na Kurpiach.

Zanim wręczono nagrody, na prośbę Starosty Lecha Marka Szabłowskiego wysłuchaliśmy kilku kurpiowskich utworów w wykonaniu zespołów śpiewaczych z Kuzi, Turośli i Nowogrodu. Przepiękne, barwne stroje dopełniły niezwykłej atmosfery. Serca zebranych skradła Kornela Bielska z Turośli, która na skrzypcach zagrała dwie kolędy.

"Młodzież jest nadzieją na to, że tradycje nie zginą" – podsumował występ Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski. "Kolędowanie jako jedna z najstarszych form świętowania Bożego Narodzenia niesie za sobą radość i Błogosławieństwo, a wykonanie Kolęd po Kurpiowsku porusza serca i dusze" dodał Starosta.

Pomysłodawczyni konkursu - Instruktor ds. folkloru w ROK w Łomży Izabela Cierplikowska, przed ogłoszeniem wyników konkursu, kilkukrotnie podkreślała niezwykłość uczestników, ich różnorodność wokalną i instrumentalną.

Jury w składzie:
1. Jarosław Cholewicki – Dyrektor ROK Łomży
2. Michał Olchowik – Instruktor ds. muzyki ludowej ROK Łomży
3. Agnieszka Żemek–Pawczyńska – Instruktor kulturalno-wychowawczy ds. muzyki i
tańca ROK Łomża
4. Izabela Cierpikowska – Instruktor ds. folkloru ROK Łomża
przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii kolędujących grup śpiewaczych:
I nagroda – Zespół Śpiewaczy z Turośli
II nagroda – Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu
III nagroda – Grupa Kolędnicza z Kuzi
W kategorii kolędników śpiewających:
II Nagroda – Hanna Ksepka z Kuzi

W kategorii grajków kolędujących ze skrzypcami:
I nagroda – Kornelia Bielska z Turośli
II nagroda – Julia Lemańska z Turośli
III nagroda – Natalia Zadroga z Turośli

Wyróżnienie:
– Kornelia Nicewicz z Turośli
– Zofia Muzyk z Turośli

W kategorii grajków kolędujących z harmonią pedałową:
I nagroda – nie przyznano
II nagroda – Adam Sadłowski z Turośli
– Karol Saciłowski z Turośli
– Karol Sadłowski z Turośli
III nagroda – Mateusz Dziczek z Dobrego Lasu

Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów i realizacji swoich pasji!

Energia odnawialna - rusza nowa perspektywa!

paź 06, 2023
Czytaj więcej

Kolejne 2 drogi powiatowe z bruku zostaną przebudowane na terenie gminy Jedwabne

sie 04, 2023
Czytaj więcej

Festyn kultury średniowiecznej na Św. Wawrzyńca

sie 06, 2023
Czytaj więcej

Inauguracja XXX Krajowych Dni Ziemniaka

sie 18, 2023
Czytaj więcej