Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
5°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

W Hołdzie Mistrzowi Lutosławskiemu

DATA PUBLIKACJI: 2013-02-12 12:39 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Muzeum Przyrody w Drozdowie rozpoczęło cykl koncertów zatytułowany „Witold Lutosławski: Wielki Polak – Wielki Artysta”, natomiast Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży cykl koncertów pt. „Witold Lutosławski i jego inspiracje”, upamiętniających 100. rocznicę urodzin kompozytora przypadającą w roku 2013. W czwartek 7 lutego odbyła się uroczysta inauguracja.
Zdjęcie

5
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

Koncert był wspólnym przedsięwzięciem Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży oraz Muzeum Przyrody w Drozdowie. Data wydarzenia była symboliczna ponieważ przypadała w rocznicę śmierci artysty (Witold Lutosławski zmarł 7 lutego 1994 roku).

Koncert odbył się pod honorowym patronatem Starosty Łomżyńskiego Lecha Marka Szabłowskiego oraz Prezydenta Miasta Łomża Mieczysława Leona Czerniawskiego. Patroni wydarzenia w swoich przemówieniach wygłoszonych podczas koncertu, zaznaczyli pozycję Witolda Lutosławskiego jako jednego z najwybitniejszych twórców muzyki klasycznej. Wspomnieli też o jego związkach z Ziemią Łomżyńską. Starosta Lech Marek Szabłowski podkreślił, że zadaniem jednostek kultury Powiatu Łomżyńskiego jest popularyzacja dorobku twórczego tak wybitnych postaci jak związany z miejscem swojego dzieciństwa – Drozdowem, Witold Lutosławski. Cykl koncertów zorganizowany przez Muzeum Przyrody w Drozdowie jest w tym kontekście - powiedział Starostwa - niezwykle ważną inicjatywą.

Wykonawcami koncertu byli: Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego oraz solista Krzysztof Jakowicz – wybitny skrzypek, wirtuoz, jeden z najbardziej znanych polskich wiolinistów, określany  mianem „skrzypcowego prawnuka” Henryka Wieniawskiego, długoletni współpracownik i przyjaciel Witolda Lutosławskiego.       

Goście zgromadzeni na koncercie mogli wysłuchać zarówno kompozycji „mistrza Lutosławskiego” jak również dzieł tych twórców którzy stanowili dla niego inspirację. Pierwszym utworem było monumentalne i subtelne Interludium Witolda Lutosławskiego. Wykonaniu towarzyszyła prezentacja zdjęć ukazujących miejsca oraz sceny związane z życiem i pracą kompozytora. Podczas koncertu zabrzmiały także utwory jego autorstwa: Cztery melodie       śląskie na 4 skrzypce, które wykonali: Krzysztof Jakowicz, Gustaw Ciężarek, Cezary Gójski  i Jan Zugaj oraz Mała suita. Wykonano również: Rejouissance ze Suity orkiestrowej nr 4 D-dur BWV 1069 J. S. Bacha, Etiudę b-moll op. 4 nr 3 K. Szymanowskiego, utwór Clair de Lune C. Debussy'ego, Serenadę J. Haydna oraz Koncert skrzypcowy A-dur KV 219  W. A. Mozarta.

Krzysztof Jakowicz podzielił się krótkim wspomnieniem o kompozytorze. Lutosławski jakiego znał i z którym miał zaszczyt współpracować był człowiekiem wielkiej duchowości, jednoczenie skromnym, niezwykle miłym i przyjacielskim. Po jego śmierci dopiero dowiedziano się o tym, że prowadził działalność charytatywną, wspierając finansowo m. in. leczenie za granicą osób, których nie było na to stać. W muzyce był perfekcjonistą, nastawionym na ciągłe doskonalenie umiejętności. Był też znakomitym dyrygentem. Krzysztofowi Jakowiczowi często powierzał prawykonanie swoich dzieł. 

Skrzypek mówiąc o swoim muzycznym mistrzu i przyjacielu używał określenia „Witek”. Nie krył wzruszenia.

Krzysztof Jakowicz – wybitny polski skrzypek. Występował z recitalami m. in. w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Japonii i Izraelu; jako solista jak również z wieloma znamienitymi orkiestrami. Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i gościnnym profesorem na SOAI University w Osace w Japonii. Wielokrotnie współpracował z Witoldem Lutosławskim z którym łączyły go więzi przyjaźni. Uczestnik  festiwali muzycznych światowej rangi. Laureat wielu prestiżowych nagród i odznaczeń. Otrzymał nagrody Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych pierwszego i drugiego stopnia za upowszechnianie kultury polskiej poza granicami kraju oraz nagrodę Związku Kompozytorów Polskich za wielokrotne wykonania polskiej muzyki współczesnej.

Noworoczne spotkanie Związku Kurpiów

sty 10, 2025
Czytaj więcej

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów

mar 24, 2025
Czytaj więcej

Strażacy z OSP w Jedwabnem z nowym wozem

mar 31, 2025
Czytaj więcej

20 rocznica śmierci Papieża Polaka

kwi 02, 2025
Czytaj więcej