Świadczenie przedemerytalne. Jakie warunki trzeba spełnić?
Aby ubiegać się o świadczenie, należy stracić pracę z winy pracodawcy (np. poprzez zwolnienie grupowe, czy likwidację zakładu). Świadczenia przedemerytalnego nie otrzymają osoby, które zostały zwolnione dyscyplinarnie lub same odeszły.
Świadczenie przedemerytalne przysługuje również tym pracownikom, którzy przepracowali w danej firmie pół roku i przekroczyły wiek wymagany w ustawie. Kobiety zatem muszą ukończyć 56 lat (a ich staż pracy wynosi minimum 20 lat) a mężczyźni - 61 lat (staż pracy minimum 25 lat).
Świadczenie mogą otrzymać również kobiety, które ukończyły 55 lat oraz mężczyźni po 60. roku życia. W tym przypadku ich staż musi wynosić odpowiednio 30 lat lub 35 lat.
Co ważne, do stażu wliczają się okresy składkowe oraz nieskładkowe, takie jak np. studia. Jednak okresy nieskładkowe nie mogą przekroczyć granicy jednej trzeciej składkowych.
Świadczenie przedemerytalne. Jak uzyskać?
Po tym okresie urząd wyda odpowiednie zaświadczenie. Należy je złożyć w oddziale ZUS razem z wnioskiem o świadczenie przedemerytalne.
Zmiany wywołane przez pandemię koronawirusa widać właśnie w kwestii czasu, który mamy na złożenie dokumentów. Normalnie jest na to 30 dni od momentu ich otrzymania. Jednak ze względu na COVID-19 rząd zmienił przepisy. Od teraz na złożenie dokumentów jest 30 dni "od ustania obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii w związku z COVID-19".
Opiekun powinien pobierać świadczenie na rzecz podopiecznego bez przerwy przynajmniej przez 365 dni. Oprócz tego powinien mieć przynajmniej 55 lat w przypadku kobiet lub 60 w przypadku mężczyzn. Musi również udowodnić okres uprawniający do emerytury, przynajmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn liczonych do dnia, w którym opiekun utracił prawo do świadczenia z powodu śmierci osoby, którą się opiekował.
Źródło: https://www.money.pl/emerytury/swiadczenie-przedemerytalne-przez-pandemie-zmienily-sie-przepisy-w-jego-przyznawaniu-6562521272072736a.html