Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
5°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Perspektywy i założenia Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020

DATA PUBLIKACJI: 2013-01-30 13:25 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
29 stycznia pod przewodnictwem Starosty Łomżyńskiego w siedzibie Starostwa Powiatowego w Łomży odbyła się debata nt. założeń Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014 -2020, w której udział wzięli:
Poseł na Sejm RP Krzysztof Jurgiel

Poseł na Sejm RP Krzysztof Jurgiel

9
Wicewojewoda Podlaski Pan Wojciech Dzierzgowski Starosta Łomżyński - Lech Marek Szabłowski Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Obszarów Wiejskich i Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Podlaskiego - Mieczysław Bagiński Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

Pan Krzysztof Jurgiel, Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi,

Pan Lech Kołakowski, Poseł Na Sejm RP

Pan Wojciech Dzierzgowski, Wicewojewoda Podlaski,

Pan Mieczysław Bagiński, Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Obszarów Wiejskich i Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Podlaskiego.

Pan Rafał Kołakowski, Przewodniczący Komisji Rolnictwa Geodezji, Gospodarki Wodnej, Ochrony Środowiska i Leśnictwa Rady Powiatu Łomżyńskiego.

Ponadto aktywnymi uczestnikami spotkania byli m.in. radni Powiatu Łomżyńskiego, radni Sejmiku Województwa Podlaskiego, Burmistrzowie i Wójtowie Powiatu Łomżyńskiego, Rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, szefowie agencji rolnych naszego województwa, Podlaskiego Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie oraz Podlaskiej Izby Rolniczej.

Wprowadzenia do dyskusji dokonał Pan Krzysztof Jurgiel omawiając założenia i wyniki negocjacji Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020 polskiego rządu z Komisją Europejską. W chwili obecnej nic nie jest przesądzone, gdyż budżet Unii Europejskiej  na lata 2014-2020 nie jest jeszcze ustalony.

Poseł nadmienił, że zadaniem Rządu jest wynegocjowanie na przyszłe lata nie mniejszych kwot na WPR niż obecne, a rzeczą złą byłaby redukcja budżetu Wspólnej Polityki Rolnej głównie kosztem budżetu polityki rozwoju obszarów wiejskich (tzw. II filar).

Jednocześnie nadmienił, że w latach 2014-2020 przewiduje się m. in. odłogowanie gruntów w gospodarstwach (jego poziom nie jest jeszcze ustalony), dopłaty dla obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania, ale nie przewiduje się rent strukturalnych.

Wicewojewoda Podlaski zapoznał zebranych ze stanem krajowego rolnictwa, wykorzystaniem w naszym województwie środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (przez rolników i samorządy) i Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych oraz pracami Rządu w sprawie m. in. konsolidacji inspekcji rolnych i „uszczelnienia” systemu sprzedaży użytków rolnych przez Agencję Nieruchomości Rolnych.

W trakcie dyskusji uczestnicy zwracali uwagę na potrzebę zaangażowania większych środków budżetowych na gminną i powiatową infrastrukturę drogową, problemy z jakimi borykają się niedoinwestowanie spółki wodne, absurdalną  konieczność przeprowadzenia procedury oceny oddziaływania na środowisko dla prac konserwacyjnych melioracyjnych urządzeń szczegółowych (rowów) przebiegających przez obszary Natura 2000.

Noworoczne spotkanie Związku Kurpiów

sty 10, 2025
Czytaj więcej

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów

mar 24, 2025
Czytaj więcej

Strażacy z OSP w Jedwabnem z nowym wozem

mar 31, 2025
Czytaj więcej

20 rocznica śmierci Papieża Polaka

kwi 02, 2025
Czytaj więcej