Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
2°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Światowy Dzień Sybiraka

DATA PUBLIKACJI: 2020-09-18 13:47 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
W dniu 17 września 2020 r. obchodziliśmy uroczystości Światowego Dnia Sybiraka - w rocznicę napaści Armii Czerwonej na Polskę. Od lutego 1940 roku do czerwca 1941 roku przeprowadzono cztery wywózki mieszkańców naszej Ziemi w głąb Związku Radzieckiego. Wywieziono blisko 6,5 tys. osób.
17.09.2020 r. Światowy Dzień Sybiraka, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży

17.09.2020 r. Światowy Dzień Sybiraka, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży

9
17.09.2020 r. Światowy Dzień Sybiraka; uczestnicy uroczystości, z przodu stoją Sybiracy 17.09.2020 r. Światowy Dzień Sybiraka 17.09.2020 r. Światowy Dzień Sybiraka; Dr hab. Krzysztof Sychowicz Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku, Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Łomży Danuta Pieńkowska-Wolfart, Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski

Uroczystości rozpoczęły się od odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej "Pamięci Zesłanych Przez Sowieckiego Okupanta w latach 1940 – 1941 na nieludzką ziemię gdzie czekało ich cierpienie, a wielu śmierć", która została umieszczona na ścianie Miejskiej Hali Targowej w Łomży - w miejscu, skąd kilkadziesiąt lat temu wywożeni byli mieszkańcy naszego regionu w głąb Rosji bez nadziei na powrót. Tablica zaprojektowana została przez Tadeusza Babiela, syna wywiezionego w czerwcu 1941 roku Sybiraka - Feliksa Babiela, który wiął udział w uroczystościach. Wykonanie tablicy sfinansował Instytut Pamięci Narodowej Oddział W białymstoku.

Dr hab. Krzysztof Sychowicz Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku, w swoim przemówieniu zauważył, że jest to miejsce symboliczne „…koniec torów zaczynał tragiczną podróż tysięcy mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej”.

Wiedza o  dramatycznych  losach polskich  Zesłańców  na Syberię  stała się stałym elementem pamięci historycznej nie tylko mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej, ale i wszystkich Polaków.

W miejscu odsłonięcia tablicy kwiaty złożyli przedstawiciele IPN-u, samorządowców i różnego rodzaju organizacji, m.in. Wicemarszałek Województwa Podlaskiego  Marek Olbryś Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, Członkowie Związku Sybiraków w Łomży.

Po zakończeniu uroczyści odsłonięcia tablicy pamiątkowej wyruszył I Łomżyński Marsz Sybiru do Doliny Pamięci u podnóża Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

O 15.00 rozległ się dźwięk syren i rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w intencji zesłańców, podczas której miała miejsce uroczysta ceremonia wręczenia medali "Pro Patria" za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej oraz honorowych odznak Związku Sybiraków i pamiątkowych medali upamiętniających działalność Związku Sybiraków.

Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski i Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska,  zostali uhonorowani Medalem na 90. rocznicę powstania Związku Sybiraków.

Pani Wicestarosta w imieniu mieszkańców Powiatu wyraziła wdzięczność dla Oddziału IPN w Białymstoku za doskonałą współpracę z samorządami w zakresie realizacji wspólnych inicjatyw. Odniosła się też do otrzymanego Medalu - powiedziała: "...traktuję go jako zobowiązanie, zobowiązanie do bycia Waszym głosem - Drodzy Sybiracy - we współczesnym świecie".

 

 

Akcja Sprzątania Świata w Powiecie Łomżyńskim!

wrz 20, 2024
Czytaj więcej

Pomoc dla poszkodowanych przez powódź!

wrz 19, 2024
Czytaj więcej

Współpraca samorządów powiatu łomżyńskiego

wrz 18, 2024
Czytaj więcej

Obchody 105. rocznicy Powstania Policji Państwowej w Łomży

lip 22, 2024
Czytaj więcej