Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
24°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Światowy Dzień Sybiraka

DATA PUBLIKACJI: 2020-09-18 13:47 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
W dniu 17 września 2020 r. obchodziliśmy uroczystości Światowego Dnia Sybiraka - w rocznicę napaści Armii Czerwonej na Polskę. Od lutego 1940 roku do czerwca 1941 roku przeprowadzono cztery wywózki mieszkańców naszej Ziemi w głąb Związku Radzieckiego. Wywieziono blisko 6,5 tys. osób.
17.09.2020 r. Światowy Dzień Sybiraka, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży

17.09.2020 r. Światowy Dzień Sybiraka, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży

9
17.09.2020 r. Światowy Dzień Sybiraka; uczestnicy uroczystości, z przodu stoją Sybiracy 17.09.2020 r. Światowy Dzień Sybiraka 17.09.2020 r. Światowy Dzień Sybiraka; Dr hab. Krzysztof Sychowicz Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku, Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Łomży Danuta Pieńkowska-Wolfart, Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski

Uroczystości rozpoczęły się od odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej "Pamięci Zesłanych Przez Sowieckiego Okupanta w latach 1940 – 1941 na nieludzką ziemię gdzie czekało ich cierpienie, a wielu śmierć", która została umieszczona na ścianie Miejskiej Hali Targowej w Łomży - w miejscu, skąd kilkadziesiąt lat temu wywożeni byli mieszkańcy naszego regionu w głąb Rosji bez nadziei na powrót. Tablica zaprojektowana została przez Tadeusza Babiela, syna wywiezionego w czerwcu 1941 roku Sybiraka - Feliksa Babiela, który wiął udział w uroczystościach. Wykonanie tablicy sfinansował Instytut Pamięci Narodowej Oddział W białymstoku.

Dr hab. Krzysztof Sychowicz Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku, w swoim przemówieniu zauważył, że jest to miejsce symboliczne „…koniec torów zaczynał tragiczną podróż tysięcy mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej”.

Wiedza o  dramatycznych  losach polskich  Zesłańców  na Syberię  stała się stałym elementem pamięci historycznej nie tylko mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej, ale i wszystkich Polaków.

W miejscu odsłonięcia tablicy kwiaty złożyli przedstawiciele IPN-u, samorządowców i różnego rodzaju organizacji, m.in. Wicemarszałek Województwa Podlaskiego  Marek Olbryś Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, Członkowie Związku Sybiraków w Łomży.

Po zakończeniu uroczyści odsłonięcia tablicy pamiątkowej wyruszył I Łomżyński Marsz Sybiru do Doliny Pamięci u podnóża Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

O 15.00 rozległ się dźwięk syren i rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w intencji zesłańców, podczas której miała miejsce uroczysta ceremonia wręczenia medali "Pro Patria" za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej oraz honorowych odznak Związku Sybiraków i pamiątkowych medali upamiętniających działalność Związku Sybiraków.

Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski i Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska,  zostali uhonorowani Medalem na 90. rocznicę powstania Związku Sybiraków.

Pani Wicestarosta w imieniu mieszkańców Powiatu wyraziła wdzięczność dla Oddziału IPN w Białymstoku za doskonałą współpracę z samorządami w zakresie realizacji wspólnych inicjatyw. Odniosła się też do otrzymanego Medalu - powiedziała: "...traktuję go jako zobowiązanie, zobowiązanie do bycia Waszym głosem - Drodzy Sybiracy - we współczesnym świecie".

 

 

Sukces Powiatu Łomżyńskiego podczas Samorządowego Turnieju Strzeleckiego

maj 08, 2024
Czytaj więcej

Otwarcie Wydziału Komunikacji w nowej siedzibie

mar 29, 2024
Czytaj więcej

Nowy samochód do transportu osób niepełnosprawnych w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kownatach

kwi 24, 2024
Czytaj więcej

Wręczenie Zaświadczeń o wyborze do Rady Powiatu Łomżyńskiego

kwi 18, 2024
Czytaj więcej