Mimo, iż od zakończenia realizacji projektu mija blisko rok, to Powiat Łomżyński nadal kontynuuje jego idee, ale także postanowienia wspomnianego wyżej listu intencyjnego. We wczorajszy środowy, słoneczny dzień na terenie Powiatu Łomżyńskiego Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska gościła Rafała Serafina - Prezesa Fundacji Partnerstwo dla Środowiska z Krakowa, który wraz z ekipą telewizyjną zrealizował materiał filmowy o kilku uczestnikach naszego projektu.
Rafał Serafin od 10 lat zajmuje się problematyką Krótkich Łańcuchów Dostaw Żywności (KŁDŻ). Był jednym z inicjatorów kampanii na rzecz wprowadzenia bardziej przyjaznych dla rolników przepisów „sprzedaży bezpośredniej”, które zostały wprowadzone w ostatnich latach. W latach 2011-2018, Fundacja zrealizowała pionierski projekt wykreowania systemu KŁDŻ pn. Produkt Lokalny z Małopolski, który był prekursorem dzisiejszego ruchu na rzecz KŁDŻ www.produktlokalny.pl. Od kilku lat zaangażowany jest w opracowywanie innowacji organizacyjnych i informatycznych, które przyczyniają się do zwiększenia znaczenia i dostępności żywności lokalnej w Polsce. Współpracuje z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakresie wykorzystania rozwiązań KŁŻ do kreowania rynków lokalnych, które premiują małe gospodarstwa rolne oraz niewielkich producentów, przyczyniając się równocześnie do zrównoważonego rozwoju terenów wiejskich. Współtworzy ogólnopolską kampanię na rzecz KŁDŻ w Polsce – www.prostoodrolnika.pl. W ramach tej inicjatywy powstaje już 3 edycja magazynu Wiedz i Mądrze Jedz, w ramach której realizowanych jest 12 filmów. Będzie można je obejrzeć na platformie Zoom TV już w październiku.
Jeden z filmów będzie dotyczył gospodarstw ekologicznych z Powiatu Łomżyńskiego. Wicestarosta Maria Dziekońska i Naczelnik Wydziału Rozwoju Społeczno - Gospodarczego i Promocji Starostwa Powiatowego w Łomży Edyta Zawojska wspólnie z ekipą odwiedziły Gospodarstwo Renaty i Janusza Zabora z gm. Miastkowo, Adama i Agnieszki Ziemczyk z gm. Miastkowo oraz Eweliny i Michała Bielskich z gm. Piątnica. Wszyscy produkują ekologiczne warzywa i owoce. Rozmowy dotyczyły aktualnej sytuacji w ich gospodarstwach, możliwości sprzedaży bezpośredniej dla konsumentów, a także potrzeb i przyszłości w zakresie produkcji żywności ekologicznej.
Powiat Łomżyński czyni starania, aby rozwijać i wzmacniać inicjatywę Krótkich Łańcuchów Dostaw Żywności własnymi siłami, a także wykorzystując dostępne programy i środki dedykowane takim inicjatywom.
Dostrzegając ogromny wpływ żywności ekologicznej na ludzkie zdrowie, którego stan decyduje o jakości życia, oraz uznając metody produkcji tej żywności za przyjazne dla środowiska zapraszamy wszystkich, aby włączali się w naszą ideę, czy to robiąc codzienne zakupy – nabywając produkty pochodzące z rolnictwa organicznego, czy udzielając wsparcia w propagowaniu żywności ekologicznej w Powiecie Łomżyńskim. Przypominamy, że w ramach ww. projektu powstała strona internetowa www.naturalnie.powiatlomzynski.pl, na której to można znaleźć informacje i kontakt do rolników uprawiających żywność ekologiczną. Zachęcamy także osoby, gospodarstwa, producentów żywności ekologicznej do zamieszczania swoich danych na ww. stronie.
Zapraszamy do odwiedzenia strony www.naturalnie.powiatlomzynski.pl !