Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
1°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Bez wesela nie ma ślubu. Drastyczny spadek liczby par na ślubnym kobiercu

DATA PUBLIKACJI: 2020-09-08 14:09 | OPUBLIKOWAŁ: Marcin Pieńkowski
W kwietniu i maju liczba zawieranych małżeństw była aż o ponad 70 proc. niższa niż rok wcześniej. Polskie pary nie chcą brać ślubu, jeśli nie mogą urządzić wesela. Organizacja uroczystości bez imprezy jest dla niektórych nie do pomyślenia.

Liczba wesel w Polsce drastycznie spadła

(Istock)
Liczba wesel w Polsce drastycznie spadła

Wynika z nich, że Polacy w okresie pandemii rzadziej zawierają związek małżeński. W lutym i marcu było to dość naturalne, bo wtedy i urzędy, i kościoły (o restauracjach czy domach weselnych nie wspominając) były po prostu zamknięte.

 
Ale cofnięcie lockdownu wcale nie spowodowało wzrostu liczby zawieranych małżeństw. Prof. Szukalski połączył dane z dostępnością wesel i możliwością ich organizacji. Z jego analizy wynika, że w kwietniu zawarto tylko 3,5 tys. małżeństw, podczas gdy rok wcześniej było ich 9 tys. W maju było uch 4 tys. (15,7 tys. rok wcześniej). W czerwcu zawarto 15 tys. małżeństw (rok wcześniej 26,5 tys.).
Część wesel anulowano, inne przeniesiono na przyszły rok.
Koronawirus w Polsce. Zabawa w czerwonych strefach. "Dystans znika po toaście. Wesela to żywioł"

Okazuje się, że mnóstwo par zrezygnowało ze ślubu, bo nie mogły urządzić wesela. Małe imprezy na kilkadziesiąt osób można organizować bez problemu, ale w wielu regionach Polski takie wesela są uważane za "kameralne", normą zaś jest robienie przyjęć na 200-300 osób.

 
Lesznowola, 02.09.2020. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk (L), Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur (P) i Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas (C) podczas briefingu prasowego w zwišzku z rozpoczęciem  kontroli autobusów szkolnych w ramach akcji �Bezpieczna droga do szkoły�, 2 bm. w Lesznowoli. (mr) PAP/Paweł Supernak
GIS. Wesela ponownie na celowniku Inspektoratu

Prof. Szukalski zwraca też uwagę na fakt, że sporo par mogło zrezygnować ze ślubu, gdyż wydłużony okres oczekiwania zakończył ich związek.

Ale – co ciekawe - w pierwszym półroczu spadła też liczba orzekanych rozwodów - o 31,6 proc., a liczba orzekanych separacji - prawie o połowę.