Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
5°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Obchody Święta Narodowego 3 Maja

DATA PUBLIKACJI: 2020-04-30 12:46 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
229 lat temu 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni – zwany „Wielkim”, zwołany w celu naprawy upadającej Rzeczypospolitej, uchwalił ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Miała on być odpowiedzią na pogarszająca się sytuację wewnętrzną i międzynarodową Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która jeszcze 150 lat wcześniej była jedną z największych potęg europejskich. Niewątpliwie była punktem zwrotnym naszej historii i wg współautorów I. Potockiego i H. Kołłątaja „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”, ostatnią próbą ratowania Rzeczypospolitej.
Zdjęcie

1

Była dziełem nowoczesnym – wybitnym dokumentem polskiego Oświecenia. Dowodem zdolności do naprawy kraju, świadectwem twórczych koncepcji ustrojowo-prawnych i społecznych, znakiem mądrości i odrodzenia narodu.

Na mocy ustawy zasadniczej umacniano władzę króla (tron stawał się dziedziczny), Sejmu (znoszono zgubne liberum veto), wprowadzano trójpodział władzy i nadawano podstawowe prawa innym grupom społecznym niż szlachta, zrównując mieszczan i szlachtę oraz stawiając chłopów pod ochronę państwa. Wprowadzano też stałą armię, aby czuwać nad bezpieczeństwem.

Konstytucja  3 Maja  powstała zbyt późno, by ratować Ojczyznę. Przetrwała 14 miesięcy. Niczym lawina, doprowadziła do mobilizacji wrogów Polski. Sprowokowała Rosję, która chroniła swoje imperialne interesy. Doszło do wojny w jej obronie i drugiego rozbioru, potem powstania Kościuszkowskiego, które doprowadziło do trzeciego rozbioru i wymazania Rzeczypospolitej z mapy Europy.

Odegrała jednak ogromną rolę  w dziejach Narodu Polskiego. Stała się testamentem politycznym  przedrozbiorowej I Rzeczpospolitej, swoistym mitem,  podporą i inspiracją, zagrzewając do wysiłku wiele pokoleń Polaków walczących o niepodległość  przez 123 lata niewoli.

Szanowni Państwo!     

Nie zawsze do końca, uświadamiamy sobie jak wielka jest rola Konstytucji – tej uchwalonej  3 Maja 1791 r. jak i obecnej, która weszła w życie 17 października 1997 roku. Konstytucja jest fundamentem, na którym opiera się gmach Państwa. Oprócz określenia stosunków/relacji między obywatelami, a władzą oraz ustalenia kompetencji poszczególnych władz, pełni jeszcze trzecią funkcję. ”Konstytucja jest także pewnego rodzaju depozytem, który odzwierciedla i chroni wartości, ideały i symbole podzielane przez społeczność. Jest więc odbiciem tej społeczności… odbiciem tożsamości narodowej, kulturowej i aksjologicznej narodu, który ją przyjął”.

 

Czego Konstytucja 3 Maja uczy nas dziś? Uczy nas rzeczy elementarnych: że nie ma wolności bez egzekwowanego i przestrzegania  prawa, że nie ma wolności bez wspólnoty narodowej. Pokazuje, że wszyscy obywatele są obrońcami całości  Państwa i swobód narodowych.

 

Drodzy Mieszkańcy Ziemi Łomżyńskiej!

Dziś,  tamten akt jawi się jako piękna karta historii. Przeszłość stanowi rodzaj zobowiązania do  realizacji zadań naszych czasów, nadania nowego właściwego wymiaru słowom takim jak: patriotyzm, wspólnota, postawa obywatelska. Musimy realizować działania oparte o dialog,  traktując Polskę jako nadrzędne dobro.

Mimo pięknej pogody, nie możemy się w dniu dzisiejszym gromadzić, aby być razem, cieszyć się  i  wspólnie świętować.

 

Przejawem pamięci  o tym jakże ważnym dla nas wszystkim dokumencie i wydarzeniach,  niech będzie symboliczne złożenie kwiatów, przez władze samorządowe, w miejscach pamięci, a także chwila zadumy i refleksji nad złożonością polskiej historii i polskiego losu – by  nie powtarzać popełnionych błędów.

 

Z okazji Narodowego Święta Polaków, w trudnym dla nas wszystkich czasie, życzymy Mieszkańcom  Ziemi Łomżyńskiej  zdrowych, spokojnych pełnych wzajemnej serdeczności świąt, niech przyniosą prawdziwe wytchnienie,  pokrzepienie i radosny, wiosenny nastrój i tak potrzebną dziś nam wszystkim „pogodę ducha”.

 

Program uroczystości:

11.30 – złożenie kwiatów w Miejscach Pamięci Narodowej

12.00 – Msza Święta w Katedrze św. Michała Archanioła w Łomży

Akcja Sprzątania Świata w Powiecie Łomżyńskim!

wrz 20, 2024
Czytaj więcej

Pomoc dla poszkodowanych przez powódź!

wrz 19, 2024
Czytaj więcej

Współpraca samorządów powiatu łomżyńskiego

wrz 18, 2024
Czytaj więcej

Obchody 105. rocznicy Powstania Policji Państwowej w Łomży

lip 22, 2024
Czytaj więcej