Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
6°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Spotkanie z lokalną tradycją i kulturą

DATA PUBLIKACJI: 2020-02-28 15:10 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
W sobotę 22 lutego 2020 r. już po raz 30-ty odbył się Wojewódzki Przegląd Teatrów Wiejskich i Obrzędowych organizowany przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży, przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Łomży, Podlaskiego Instytutu Kultury i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.
Od lewej: Jarosław Cholewicki Dyrektor ROK w Łomży, Maria Dziekońska Wicestarosta Łomżyński, Marek Olbryś Wicemarszałek Województwa, Piotr Modzelewski Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego

Od lewej: Jarosław Cholewicki Dyrektor ROK w Łomży, Maria Dziekońska Wicestarosta Łomżyński, Marek Olbryś Wicemarszałek Województwa, Piotr Modzelewski Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego

5
Zdjęcie

Wydarzenie nawiązuje do tradycji najważniejszych świąt chrześcijańskich, uroczystości rodzinnych oraz zwyczajów związanych z pracą na roli i w gospodarstwie domowym, które są kultywowane przez kolejne pokolenia.

Słowa uznania dla Regionalnego Ośrodka Kultury wyraziła Wicestarosta Maria Dziekońska, mówiąc, że jesteśmy dumni że ROK, który jest instytucją kultury Powiatu Łomżyńskiego,  gości tak wielu artystów, którzy ocalają to, co jest najlepszego w naszej rdzennej kulturze. Kibicujemy, żeby to wydarzenie mogło się nadal rozwijać z udziałem najmłodszych pokoleń. Pani Wicestarosta otwierając Przegląd podziękowała też Wicemarszałkowi za wsparcie wydarzenia.

„Trzeba znać zwyczaje wywodzące się z naszych korzeni, tę obrzędowość, która przecież kształtowała się całe wieki nie w pustce i nie dla rozrywki, tylko dla przekazania ważnych symboli i znaczeń.” – ocenił przesłanie wydarzenia Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś, który uczestniczył w wydarzeniu osobiście razem z radnym Sejmiku Województwa Podlaskiego Piotrem Modzelewskim.

Ideą przeglądu jak podkreślił Jarosław Cholewicki Dyrektor ROK-u jest integracja różnych grup kulturowych i wiekowych, propagowanie różnorodności form teatrów ludowych oraz prezentacja  wielokulturowości województwa podlaskiego.

W tegorocznym konkursie wzięło udział 14 zespołów reprezentowanych przez 170 wykonawców, którzy swój talent prezentowali w różnych formach wyrazu artystycznego. Występy były oceniane pod kątem autentyczności rekwizytów, kostiumów i gwary oraz zgodności z miejscową tradycją. Przegląd prowadził Michał Olchowik. Jury przewodniczył Dariusz Kryszpiniuk – Kierownik Działu Muzyczno-Teatralnego Podlaskiego Instytutu Kultury.

Nagrody przyznane zostały następującym zespołom:

w grupie wiekowej „dzieci i młodzieży” 
I miejsce – Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu
II miejsce – Kolędnicy ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Łomży
III miejsce – Zespół ,,Herody' ze Zbójnej
Wyróżnienie – Zespół ,,Mali szczuczyniacy' ze Szczuczyna

w grupie wiekowej dorośli
w kategorii teatrów obrzędowych:
I miejsce – Zespół ,,Malinki' z Malinnik
II miejsce – Zespół ,,Tęcza' z Trzciannego
III miejsce – Zespół ,,Trzciannanki' z Trzciannego

w kategorii ,,Herody', ,,Z gwiazdą', ,,Z kozą'
I miejsce – Zespół Kolędniczy ,,Podlasie' z Wyszonek Błoni
II miejsce – Zespół Kolędniczy ,,Herody' z Czyżewa
III miejsce – Zespół ,,Nowina' z Moszczony Królewskiej
Wyróżnienie – Zespół ,,Maryna' z Łomży
Wyróżnienie – Zespół ,,Kalin' z Żurobic

Oprócz nagród rzeczowych i doskonałej zabawy, laureaci przeglądu będą mieli możliwość reprezentowania województwa podlaskiego na imprezach ogólnopolskich o podobnym charakterze.

 

Wszystkim uczestnikom konkursu życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swoich artystycznych pasji!

Akcja Sprzątania Świata w Powiecie Łomżyńskim!

wrz 20, 2024
Czytaj więcej

Pomoc dla poszkodowanych przez powódź!

wrz 19, 2024
Czytaj więcej

Współpraca samorządów powiatu łomżyńskiego

wrz 18, 2024
Czytaj więcej

Obchody 105. rocznicy Powstania Policji Państwowej w Łomży

lip 22, 2024
Czytaj więcej