Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
6°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Stypendia Marszałka trafiły do zdolnych łomżyńskich twórców!

DATA PUBLIKACJI: 2020-02-21 10:27 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Gala wręczenia stypendiów Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej jest już za nami. W czwartkowy wieczór 20 lutego 2020 r. w Muzeum Podlaskim w Białymstoku wręczono stypendia półrocznych dla 7 osób i stypendia roczne dla 10. Cztery z nich ucieszyły nas wyjątkowo - otrzymały je osoby szczególnie zaangażowane w tworzenie kultury naszego łomżyńskiego regionu.
Od lewej: Agnieszka Żemek - Pawczyńska - Stypendystka, Marek Olbryś Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Żaklina Olchowik - Stypendystka, Artur Kosicki Marszałek Województwa Podlaskiego, Maria Dziekońska Wicestarosta Łomżyński, Grzegorz Sekmistrz - Stypendysta, Anna Zarzecka - Stypendystka; 20.02.2020 r. Gala wręczenia stypendiów Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Od lewej: Agnieszka Żemek - Pawczyńska - Stypendystka, Marek Olbryś Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Żaklina Olchowik - Stypendystka, Artur Kosicki Marszałek Województwa Podlaskiego, Maria Dziekońska Wicestarosta Łomżyński, Grzegorz Sekmistrz - Stypendysta, Anna Zarzecka - Stypendystka; 20.02.2020 r. Gala wręczenia stypendiów Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, Muzeum Podlaskie w Białymstoku

12
20.02.2020 r. Gala wręczenia stypendiów Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, Muzeum Podlaskie w Białymstoku Stypendystka Żaklina Olchowik i Michał Olchowik; 20.02.2020 r. Gala wręczenia stypendiów Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, Muzeum Podlaskie w Białymstoku Agata Puchalska - Dyrektor Departamentu Kultury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego; 20.02.2020 r. Gala wręczenia stypendiów Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, Muzeum Podlaskie w Białymstoku Artur Kosicki Marszałek Województwa Podlaskiego; 20.02.2020 r. Gala wręczenia stypendiów Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, Muzeum Podlaskie w Białymstoku Piotr Szekowski i Agnieszka Możejko - Szekowska wykonujący piosenkę; 20.02.2020 r. Gala wręczenia stypendiów Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, Muzeum Podlaskie w Białymstoku Na zdjęciu: Stypendyści, którzy otrzymali stypendia półroczne, Artur Kosicki Marszałek Województwa, Marek Olbryś Wicemarszałek Województwa Podlaskiego; 20.02.2020 r. Gala wręczenia stypendiów Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, Muzeum Podlaskie w Białymstoku Na zdjęciu: Stypendyści, którzy otrzymali stypendia roczne, Artur Kosicki Marszałek Województwa Podlaskiego, Marek Olbryś Wicemarszałek Województwa Podlaskiego; 20.02.2020 r. Gala wręczenia stypendiów Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, Muzeum Podlaskie w Białymstoku Od lewej: Agnieszka Żemek - Pawczyńska - Stypendystka, Grzegorz Sekmistrz - Stypendysta, Żaklina Olchowik - Stypendystka, Maria Dziekońska Wicestarosta Łomżyński, Marek Olbryś Wicemarszałek Województwa Podlaskiego; 20.02.2020 r. Gala wręczenia stypendiów Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Stypendia są formą wsparcia dla tych, którzy promują, tworzą i upowszechniają kulturę województwa podlaskiego oraz sprawują opiekę nad lokalnymi zabytkami. Wśród tegorocznych projektów stypendialnych są m.in. wydawnictwa muzyczne, filmowe, a także projekty edukacyjne. Znalazły się tam też opracowania historyczne dotyczące małych ojczyzn.

Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki i Wicemarszałek Marek Olbryś z dumą i uśmiechem wręczyli dyplomy dla artystycznie uzdolnionych osób, które kapituła konkursu wyłoniła spośród ubiegających się o zaszczytne miano stypendysty, decydując o wsparciu realizacji zgłoszonego przez nich projektu.

Wśród tegorocznych stypendystów są trzy osoby związane z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Łomży – instytucją kultury Powiatu Łomżyńskiego, którym specjalne gratulacje złożyła Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, wespół z zawsze okazującym wielką życzliwość Powiatowi - Wicemarszałkiem Markiem Olbrysiem. Pani Wicestarosta dziękując Marszałkowi za zaproszenie zauważyła, że nagrodzeni doskonale wpisują się w misję Województwa Podlaskiego, tworząc jego różnorodność. Stypendystom gratulowała wspaniałych pasji i rozlicznych talentów. Wicestarosta Maria Dziekońska pokreśliła, że współpraca z trójką z nich jest czystą przyjemnością i dziękuje im za zaangażowanie i serce, które wkładają pracując w ROK-u.

Swoje uznanie dla twórców z Ziemi Łomżyńskiej wyraził również Wicemarszałek Marek Olbryś, który nie krył ogromnej radości, że łomżyńscy twórcy zostali docenieni, na co długo czekaliśmy.

Stypendium roczne otrzymali:

Agnieszka Żemek-Pawczyńska – na realizację i stworzenie programu „Derwid na nowo – muzyczne podróże z Witoldem Lutosławskim, opracowanie piosenek i stworzenie materiału koncertowego, nagranie płyty”.

Agnieszka to wokalistka śpiewająca piosenki z różnego gatunku muzyki począwszy od pieśni ludowych po utwory z tekstem literackim, utwory popowe, soulowe, jazzowe. Zaangażowana w życie muzyczno - artystyczne Łomży, Powiatu Łomżyńskiego i Województwa Podlaskiego. Z wykształcenia pedagog. Ukończyła Uniwersytet w Białymstoku na Wydziale Pedagogiki i Psychologii, Szkołę Muzyczną w Łomży, jest certyfikowanym Instruktorem Wokalnym Europejskiego Instytutu Voice and More. Od 2009 r. zawodowo związana jest z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Łomży jako instruktor kulturalno - wychowawczy ds. muzyki i tańca. Prowadzi grupy artystyczne Studia Wokalnego ROK i ROK junior, Dziecięcego Studia Tańca, grup wokalnych Zespołu Pieśni i Tańca „Łomża”. Od 2018 r. jest nauczyciel przedmiotów artystycznych w Zespole Szkół Specjalnych w Łomży. Od 20 lat związana z Zespołem Pieśni i Tańca Łomża jako tancerz, ale przede wszystkim główna wokalistka. Inicjatorka licznych przedsięwzięć artystycznych dla dzieci i dorosłych: kierownik artystyczny i koordynator festiwali Giełda Piosenki - Scena Młodych Wokalistów, Festiwal Piosenki Świątecznej „Gwiazdkowe Nutki”, zimowisk artystycznych, wakacyjnych zgrupowań, eventów, kolonii. Od kilku lat zaangażowana jest w działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. Współtworzy grupę integracyjną „Tacy Sami”, która kilkukrotnie brała udział w międzynarodowym festiwalu integracyjnym MODEH w Tours we Francji jako jedyna reprezentacja z Polski. Do dnia dzisiejszego grupa funkcjonuje i rozwija się poprzez nowe działania. Jako wokalistka bierze udział w solowych jak i zespołowych projektach. Współtworzy zespół folkowy „Skiela Kapela”. Jest także współautorką płyt dla dzieci pt. „Grześ i Agniesia”- Piosenki dla dzieci (2014), „Grześ i Agniesia” - Na święta (2016), „Grześ i Agniesia”- Na specjalne okazje (2018).

Grzegorz Sekmistrz – na realizację i stworzenie programu „Derwid na nowo – muzyczne podróże z Witoldem Lutosławskim, opracowanie piosenek i stworzenie materiału koncertowego, nagranie płyty”.

Grzegorz to pianista, multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer. Ukończył Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej na Wydziale  Jazzu i Muzyki Estradowej w Lublinie w klasie fortepianu jazzowego mgr Piotra Wrombla. Współpracował z artystami polskiej sceny muzycznej: Grażyną Łobaszewską, Natalią Wilk, Mariuszem Bogdanowiczem przy koncercie "Kolczyki bez Diamentów" oraz z Filharmonią Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Założyciel, aranżer i pianista zespołu "Skiela Kapela", który gra energetyczny folk, promujący muzykę Kurpiowszczyzny w nowoczesnych formach muzycznych nawiązujący do stylów  jazz, soul, funky. Producent, kompozytor płyt dla dzieci "Grześ i Agniesia" o tematyce edukacyjnej. Twórca logo muzycznego "Anioły Biznesu" Łomża. Kompozytor muzyki do przedstawienia teatralnego w teatrze "Pasażer" w Lublinie. Twórca muzyki do większości różnych projektów muzycznych realizowanych przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży, w tym koncertu "Muzyczne Podróże z Państwem Lutosławskich " w Dworku  Lutosławskich w Drozdowie, wykonawca koncertu "Derwida". Ponadto współpracuje z zespołami muzycznymi: Zespół "Święci" Białystok, Nika Kima - koncert "Spod Prysznica" Biała Czysta Kulturalna, czyli cykl koncertów na rzece Białej w Białymstoku. Współtworzy koncerty i festiwale: IX Novum Jazz Festiwal 2016 r w Łomży, Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża, Koncert „Caffe Kultura” Łomża, Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie.

Stypendium półroczne zdobyła Żaklina Olchowik także związana z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Łomży na nagranie demo materiału muzycznego do umuzykalniania niemowląt i małych dzieci.

Ponadto wśród nagrodzonych znalazła się także Anna Zarzecka z Łomży, która otrzymała stypendium półroczne na realizację zdania: „Opracowanie do opublikowania i popularyzacji na stronie internetowej www.name.lomza.pl . Katalogu źródeł pisanych historycznej ziemi łomżyńskiej i wiskiej (od XIX do początków XX wieku”).

Gościł nas we wspaniałych zabytkowych wnętrzach Dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Andrzej Lechowski.

Galę prowadził aktor Teatru Dramatycznego Piotr Szekowski, który w duecie z Agnieszką Możejko - Szekowską raczył też gości piosenkami z Kabaretu Starszych Panów, repertuaru Zbigniewa Wodeckiego czy Tadeusza Olszy.
Akompaniował im na fortepianie znakomity Marcin Nagnajewicz.

Wszystkim stypendystom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w życiu osobistym i zawodowym!

 

Akcja Sprzątania Świata w Powiecie Łomżyńskim!

wrz 20, 2024
Czytaj więcej

Pomoc dla poszkodowanych przez powódź!

wrz 19, 2024
Czytaj więcej

Współpraca samorządów powiatu łomżyńskiego

wrz 18, 2024
Czytaj więcej

Obchody 105. rocznicy Powstania Policji Państwowej w Łomży

lip 22, 2024
Czytaj więcej