Stypendia są formą wsparcia dla tych, którzy promują, tworzą i upowszechniają kulturę województwa podlaskiego oraz sprawują opiekę nad lokalnymi zabytkami. Wśród tegorocznych projektów stypendialnych są m.in. wydawnictwa muzyczne, filmowe, a także projekty edukacyjne. Znalazły się tam też opracowania historyczne dotyczące małych ojczyzn.
Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki i Wicemarszałek Marek Olbryś z dumą i uśmiechem wręczyli dyplomy dla artystycznie uzdolnionych osób, które kapituła konkursu wyłoniła spośród ubiegających się o zaszczytne miano stypendysty, decydując o wsparciu realizacji zgłoszonego przez nich projektu.
Wśród tegorocznych stypendystów są trzy osoby związane z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Łomży – instytucją kultury Powiatu Łomżyńskiego, którym specjalne gratulacje złożyła Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, wespół z zawsze okazującym wielką życzliwość Powiatowi - Wicemarszałkiem Markiem Olbrysiem. Pani Wicestarosta dziękując Marszałkowi za zaproszenie zauważyła, że nagrodzeni doskonale wpisują się w misję Województwa Podlaskiego, tworząc jego różnorodność. Stypendystom gratulowała wspaniałych pasji i rozlicznych talentów. Wicestarosta Maria Dziekońska pokreśliła, że współpraca z trójką z nich jest czystą przyjemnością i dziękuje im za zaangażowanie i serce, które wkładają pracując w ROK-u.
Swoje uznanie dla twórców z Ziemi Łomżyńskiej wyraził również Wicemarszałek Marek Olbryś, który nie krył ogromnej radości, że łomżyńscy twórcy zostali docenieni, na co długo czekaliśmy.
Stypendium roczne otrzymali:
Agnieszka Żemek-Pawczyńska – na realizację i stworzenie programu „Derwid na nowo – muzyczne podróże z Witoldem Lutosławskim, opracowanie piosenek i stworzenie materiału koncertowego, nagranie płyty”.
Agnieszka to wokalistka śpiewająca piosenki z różnego gatunku muzyki począwszy od pieśni ludowych po utwory z tekstem literackim, utwory popowe, soulowe, jazzowe. Zaangażowana w życie muzyczno - artystyczne Łomży, Powiatu Łomżyńskiego i Województwa Podlaskiego. Z wykształcenia pedagog. Ukończyła Uniwersytet w Białymstoku na Wydziale Pedagogiki i Psychologii, Szkołę Muzyczną w Łomży, jest certyfikowanym Instruktorem Wokalnym Europejskiego Instytutu Voice and More. Od 2009 r. zawodowo związana jest z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Łomży jako instruktor kulturalno - wychowawczy ds. muzyki i tańca. Prowadzi grupy artystyczne Studia Wokalnego ROK i ROK junior, Dziecięcego Studia Tańca, grup wokalnych Zespołu Pieśni i Tańca „Łomża”. Od 2018 r. jest nauczyciel przedmiotów artystycznych w Zespole Szkół Specjalnych w Łomży. Od 20 lat związana z Zespołem Pieśni i Tańca Łomża jako tancerz, ale przede wszystkim główna wokalistka. Inicjatorka licznych przedsięwzięć artystycznych dla dzieci i dorosłych: kierownik artystyczny i koordynator festiwali Giełda Piosenki - Scena Młodych Wokalistów, Festiwal Piosenki Świątecznej „Gwiazdkowe Nutki”, zimowisk artystycznych, wakacyjnych zgrupowań, eventów, kolonii. Od kilku lat zaangażowana jest w działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. Współtworzy grupę integracyjną „Tacy Sami”, która kilkukrotnie brała udział w międzynarodowym festiwalu integracyjnym MODEH w Tours we Francji jako jedyna reprezentacja z Polski. Do dnia dzisiejszego grupa funkcjonuje i rozwija się poprzez nowe działania. Jako wokalistka bierze udział w solowych jak i zespołowych projektach. Współtworzy zespół folkowy „Skiela Kapela”. Jest także współautorką płyt dla dzieci pt. „Grześ i Agniesia”- Piosenki dla dzieci (2014), „Grześ i Agniesia” - Na święta (2016), „Grześ i Agniesia”- Na specjalne okazje (2018).
Grzegorz Sekmistrz – na realizację i stworzenie programu „Derwid na nowo – muzyczne podróże z Witoldem Lutosławskim, opracowanie piosenek i stworzenie materiału koncertowego, nagranie płyty”.
Grzegorz to pianista, multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer. Ukończył Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej w Lublinie w klasie fortepianu jazzowego mgr Piotra Wrombla. Współpracował z artystami polskiej sceny muzycznej: Grażyną Łobaszewską, Natalią Wilk, Mariuszem Bogdanowiczem przy koncercie "Kolczyki bez Diamentów" oraz z Filharmonią Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Założyciel, aranżer i pianista zespołu "Skiela Kapela", który gra energetyczny folk, promujący muzykę Kurpiowszczyzny w nowoczesnych formach muzycznych nawiązujący do stylów jazz, soul, funky. Producent, kompozytor płyt dla dzieci "Grześ i Agniesia" o tematyce edukacyjnej. Twórca logo muzycznego "Anioły Biznesu" Łomża. Kompozytor muzyki do przedstawienia teatralnego w teatrze "Pasażer" w Lublinie. Twórca muzyki do większości różnych projektów muzycznych realizowanych przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży, w tym koncertu "Muzyczne Podróże z Państwem Lutosławskich " w Dworku Lutosławskich w Drozdowie, wykonawca koncertu "Derwida". Ponadto współpracuje z zespołami muzycznymi: Zespół "Święci" Białystok, Nika Kima - koncert "Spod Prysznica" Biała Czysta Kulturalna, czyli cykl koncertów na rzece Białej w Białymstoku. Współtworzy koncerty i festiwale: IX Novum Jazz Festiwal 2016 r w Łomży, Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża, Koncert „Caffe Kultura” Łomża, Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie.
Stypendium półroczne zdobyła Żaklina Olchowik także związana z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Łomży na nagranie demo materiału muzycznego do umuzykalniania niemowląt i małych dzieci.
Ponadto wśród nagrodzonych znalazła się także Anna Zarzecka z Łomży, która otrzymała stypendium półroczne na realizację zdania: „Opracowanie do opublikowania i popularyzacji na stronie internetowej www.name.lomza.pl . Katalogu źródeł pisanych historycznej ziemi łomżyńskiej i wiskiej (od XIX do początków XX wieku”).
Gościł nas we wspaniałych zabytkowych wnętrzach Dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Andrzej Lechowski.
Galę prowadził aktor Teatru Dramatycznego Piotr Szekowski, który w duecie z Agnieszką Możejko - Szekowską raczył też gości piosenkami z Kabaretu Starszych Panów, repertuaru Zbigniewa Wodeckiego czy Tadeusza Olszy.
Akompaniował im na fortepianie znakomity Marcin Nagnajewicz.
Wszystkim stypendystom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w życiu osobistym i zawodowym!