Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
5°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Sybir w naszej pamięci

DATA PUBLIKACJI: 2020-02-14 13:24 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
W niedzielne południe 9 lutego 2020 r. w Podgórzu upamiętniono Polaków - Ofiary Sybiru
Zdjęcie

13
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

W przeddzień 80. rocznicy I masowej wywózki Polaków na Syberię w okresie II Wojny Światowej władze Gminy Łomża, Biblioteka Publiczna Gminy Łomża i Rektor kościoła pw. Św. Antoniego z Padwy w Podgórzu zorganizowali uroczystość, będącą wyrazem pamięci o wydarzeniach, które stały się udziałem setek tysięcy Polaków. Stukanie do drzwi w środku nocy rosyjskich żołnierzy, NKWD, od kilku do kilkunastu minut na spakowanie, wielotygodniowa podróż w bydlęcych wagonach, głód, chłód, śmierć bliskich, niemożność pochowania tych, którzy zmarli z wycieńczenia w czasie drogi - obrazy te, tak dobrze nam znane z opowieści, książek i filmów - jeszcze raz przejmująco odtworzył w homilii Dyrektor Caritas Diecezji Łomżyńskiej ks. kan. Andrzej Mikucki, poruszając serca i umysły zebranych. 

Następnie przemaszerowano pod pomnik Pamięci Ofiar Sybiru, gdzie odśpiewano hymn narodowy i hymn Sybiraków, złożono kwiaty i zapalono znicze. Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce w Bibliotece Publicznej Gminy Łomża z siedzibą w Podgórzu. Dyrektor Biblioteki - Wiesława Kłosińska przypomniała zebranym historię upamiętnień Polaków zesłanych na "nieludzką ziemię". Wśród gości byli Ci, którzy jako małe dzieci doświadczyli tragedii osobiście. Byli to m.in. Danuta Pieńkowska-Wolfart, Leon Wagner, Nina Żyłko,  Marian Paliwoda, Jerzy Szymanowski, Stefania Zabielska, Roman Kalista, Stanisław Świderski i Jan Truszkowski, którzy otrzymali od Wójta Gminy Łomża Piotra Kłysa i Dyrektor Biblioteki pamiątkowe dyplomy oraz albumy „Sybir ołówkiem Aliny Maliszewskiej”. Niektórzy z Sybiraków dali świadectwo tamtych czasów opowiadając wycinki z życia na Syberii lub podróży. Pani Danuta Pieńkowska-Wolfart opowiedziała historię, którą zatytułowała "Kromka chleba", o tym jak wielkie znaczenie miała zwykła kromka chleba dla Sybiraków - tam na Syberii, kiedy trzeba było ją rozsądnie podzielić na cały dzień i już po powrocie do kraju, kiedy w latach 60-tych schorowana staruszka w szpitalu odkładała tę kromkę pod poduszkę - "na wypadek, gdy nas znowu wywiozą". Pani Stefania Zabielska opowiedziała historię swojej podróży - 2,5 miesięcznego niemowlęcia, przekazaną przez dziadków - jak w pociągu życie uratował jej 16-letni chłopiec z Podgórza, za co NKWD chciało go rozstrzelać. Pan Jan Truszkowski opowiedział o sile wspomnień spisanych na kartach opowieści i tym, jak niebezpieczne było po II Wojnie Światowej mówienie o zesłaniu, skutkiem czego wszyscy milczeli, co było bardzo traumatycznym przeżyciem nie móc wspominać swoich bliskich zmarłych, aż do roku 1989.

 O swoich doświadczeniach z Sybirakami mówili m.in. Senator RP Marek Komorowski, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś i Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys.

Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska zwracając się w pierwszych słowach do Rodzin Sybiraków powiedziała: "Chociaż pamięć pojedynczego człowieka jest krucha i ulotna, gdyż trwa tyle co jego istnienie, to pamięć Narodu jest dużo trwalsza i w tej pamięci będziecie zawsze obecni. Lutowa wywózka 1940 roku nie była pierwszą - historia zesłań Polaków na Syberię rozpoczęła się ponad 100 lat wcześniej i pochłonęła wiele istnień ludzkich. Dziś słuchając świadectwa Pani Danuty, czy Pani Stefanii na pewno się wzruszyliśmy, jednak potrzeba nam współczesnym czegoś więcej niż serca skorego do wzruszeń - potrzeba nam działania, byśmy po wyjściu stąd podjęli planowe działania, by pamięć o Sybirze przetrwała dla następnych pokoleń."

Historię badania pamięci - trwającego krótko, bo dopiero od roku 1989 - przedstawił zgromadzonym Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN dr hab. Krzysztof Sychowicz. Towarzyszącą uroczystości wystawę „Sybir ołówkiem Aliny Maliszewskiej” Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku zaprezentowała dr Sylwia Szarejko. Pani Magdaleny Wasik - nauczyciel historii ze SP w Nowogrodzie - przedstawiła z kolei film „Przeżyć Sybir”, który ma być wykorzystywany do zajęć dydaktycznych.

Dla wszystkich gości, a w szczególności dla Sybiraków dedykowano występ Orkiestry Dętej i Chóru Męskiego z Podgórza oraz poezję w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Podgórzu.

Akcja Sprzątania Świata w Powiecie Łomżyńskim!

wrz 20, 2024
Czytaj więcej

Pomoc dla poszkodowanych przez powódź!

wrz 19, 2024
Czytaj więcej

Współpraca samorządów powiatu łomżyńskiego

wrz 18, 2024
Czytaj więcej

Obchody 105. rocznicy Powstania Policji Państwowej w Łomży

lip 22, 2024
Czytaj więcej