W konferencji zorganizowanej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łomży, Komendę Miejską Policji w Łomży oraz Państwową Wyższą Szkołą Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży udział wzięli Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Wicestarosta Maria Dziekońska a także przedstawiciele służb, instytucji i podmiotów, które zajmują się przeciwdziałaniem zjawisku przemocy. Konferencja odbywała się pod patronatem Starosty Łomżyńskiego.
Konferencja rozpoczęła się od podsumowania powiatowego konkursu plastycznego zorganizowanego przez PCPR w Łomży pod hasłem „STOP PRZEMOCY" oraz wręczenia nagród laureatom.
W kategorii szkół podstawowych kl. I – III, nagrody główne otrzymali:
- Dominik Zalewski – Klasa I – Szkoła Podstawowa w Rutkach
- Karolina Szypulska – Klasa II – Szkoła Podstawowa w Dobrzyjałowie
- Kinga Zgiet – Klasa II – Szkoła Podstawowa w Starym Bożejewie
W kategorii szkół podstawowych klas IV-VIII nagrody główne przyznano:
- Łukaszowi Sobczyńskiemu – Klasa VIII – Szkoła Podstawowa w Piątnicy
- Mateuszowi Górskiemu – Klasa VII – Szkoła Podstawowa w Przytułach
- Martha Pietraszewski – Klasa VIII – Szkoła Podstawowa w Wygodzie
Podczas konferencji poruszone zostały najistotniejsze tematy związane ze zjawiskiem przemocy wobec kobiet i dzieci, osób starszych, chorych, a także niepełnosprawnych. Prelegenci omówili między innymi procedurę „Niebieskie Karty”, aspekty prawne i medyczne przemocy oraz źródła przemocy wobec osób zależnych. Uczestnikom inicjatywy zwracano również uwagę na to, jak rozpoznawać przemoc w rodzinie oraz jak skutecznie reagować na tego typu zjawisko. Prelegenci alarmowali, że mimo poprawiających się statystyk, zjawisko przemocy przebiera na sile, przyjmując co raz bardziej wyrafinowane formy.
Swoje referaty wygłosili:
- Monika Duchnowska – „Horyzonty przemocy w kontekście art. 207 Kodeksu Karnego”
- Iwona Lewkowicz – „Mechanizmy postępowania ofiary i sprawcy przemocy.”
- Małgorzata Apolinarska – „Innowacyjne rozwiązania i metody pracy ze środowiskiem doświadczającym przemocy w rodzinie”
- Paweł Kołakowski – „Emocje dzieci w sytuacjach konfliktów, rozwodu rodziców.”
- Joanna Truszkowska – „Przemoc wobec osób starszych”
- Karolina Borawska – „Zadania Policji związane z przeciwdziałaniem przemocy”
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i doceniamy olbrzymi wkład pracy oraz zaangażowanie w przygotowanie prac. Jednocześnie gratulujemy talentu oraz pomysłowości w doborze materiałów i przedstawieniu tak trudnego tematu. Konferencja była cennym doświadczeniem, dawką wiedzy i wymianą dobrych praktyk.
Konferencja „Widzimy, reagujemy, przeciwdziałamy – Razem przeciwko przemocy wobec osób zależnych” została dofinansowana ze środków Marszałka Województwa Podlaskiego.