Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
4°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

I ŁOMŻYŃSKI KONGRES ROLNICTWA EKOLOGICZNEGO

DATA PUBLIKACJI: 2019-10-23 11:56 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Nie ulega wątpliwości, że jako konsumenci znaleźliśmy się w miejscu, w którym nie tylko ze względu na modę, ale przede wszystkim ze względów zdrowotnych, wracamy do korzeni, do natury – w niej słusznie upatrując źródła zdrowia i życia. Rolnictwo ekologiczne generuje wiele korzyści, m.in. pozytywne oddziaływanie na środowisko oraz wytwarzanie żywości o wysokich walorach jakościowych. Stale rosnąca świadomość konsumentów w zakresie zdrowej żywności i jej udowodnionych prozdrowotnych właściwości oraz realny wzrost dochodów gospodarstw domowych sprawia, że rośnie zainteresowanie rolników produkcją ekologiczną.
Zdjęcie

3
Zdjęcie

Powiat Łomżyński we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży oraz Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Łomży w ramach realizacji projektu pt. „NATURA-lnie LOKALNIE – kampania na rzecz tworzenia krótkich łańcuchów dostaw w Powiecie Łomżyńskim” zaprasza na I ŁOMŻYŃSKI KONGRES ROLNICTWA EKOLOGICZNEGO, który odbędzie się 29.10.2019 r. w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, ul. Akademicka 1, Aula im. prof. Antoniego Jakubczaka.

PROGRAM:

  1. Żywność ekologiczna a wpływ na zdrowie człowieka” – dr inż. Agnieszka Obiedzińska Kierownik Zakładu Technologii Żywności i Żywienia Człowieka PWSIiP w Łomży.
  2. „Rozwój rolnictwa ekologicznego w Polsce i krajach Unii Europejskiej” - dr Krzysztof Jończyk, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.
  3. „Zasady produkcji żywności ekologicznej” – dr Justyna Wasilewko, Dyrektor Centrum Jakości AgroEko.
  4. "Krótkie łańcuchy dostaw. Jak zorganizować inicjatywę sprzedaży bezpośredniej w Łomży" – Rafał Serafin, Prezes Zarządu Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, od 10 lat zajmuje się problematyką Krótkich Łańcuchów Dostaw (KŁŻ).
  5. „Zdrowa żywność w placówkach oświatowych – dobre praktyki” – Agnieszka Bućkowska, Dyrektor Przedszkola Publicznego nr 8 w Łomży.
  6. „Wykorzystanie lokalnych zasobów w przetwórstwie lokalnym” - Mieczysław Babalski, Współzałożyciel Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Producentów Ekologicznych EKOŁAN, współwłaściciel wielokrotnie nagradzanego gospodarstwa ekologicznego, od 1991 roku właściciel Wytwórni Makaronu BIO w Pokrzydowie.
  7. „Wyzwania procesu przestawiania produkcji konwencjonalnej na ekologiczną” – dr inż. Adam Drosio, Ekspert COGECA Europejskiej Platformy ds. Dobrostanu Zwierząt, sam także prowadzi gospodarstwo ekologiczne.

foto

Kongresowi towarzyszyć będzie wystawa eko żywności lokalnych i regionalnych producentów oraz punkt dietetyczny a także punkt doradczy Centrum Jakości AgroEko.

WSTĘP WOLNY

Zgłoszeń na Kongres można dokonywać poprzez stronę www.naturalnie.powiatlomzynski.pl lub telefonicznie: 86 215-69-13/14

 

 

 

 

Akcja Sprzątania Świata w Powiecie Łomżyńskim!

wrz 20, 2024
Czytaj więcej

Pomoc dla poszkodowanych przez powódź!

wrz 19, 2024
Czytaj więcej

Współpraca samorządów powiatu łomżyńskiego

wrz 18, 2024
Czytaj więcej

Obchody 105. rocznicy Powstania Policji Państwowej w Łomży

lip 22, 2024
Czytaj więcej