Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
5°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Audycja radiowa o Lutosławskich

DATA PUBLIKACJI: 2019-09-18 08:06 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Starostwo łomżyńskie od maja tego roku realizuje projekt pod nazwą „Lutosławscy – polskie serca, światowe umysły” dofinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Projekt ma na celu pogłębienie i rozpropagowanie wiedzy o działaniach rodziny Lutosławskich zarówno w kraju, jak i poza nim. 18 września br. na antenie Radia Nadzieja z Magdaleną Bochenek o Wizji Polski w Europie według Lutosławskich rozmawiali Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska i Tomasz Szymański socjalog z Muzuem Przyrody w Drozdowie.
Zdjęcie

1

Profesor Wincenty Lutosławski, najstarszy z sześciu synów Franciszka Lutosławskiego i Marii z domu Szczygielskiej, dał się poznać między innymi jako kontynuator polskiej tradycji mesjanizmu.

Wykładał na wielu uczelniach wyższych w Polsce i za granicą – Krakowie, Wilnie, Lozannie, Genewie, Kazaniu, Paryżu i Londynie. Jego książki tłumaczono na język angielski, niemiecki, włoski i francuski. To także twórca Stowarzyszenia Patriotyczno-Religijnego „Eleusis” i głosiciel idei wychowania narodowego. W swoich pracach poruszał m.in. zagadnienia unikatowości polskich dziejów oraz społecznego, politycznego i religijnego posłannictwa Polaków, czyli misji jaką nasz kraj ma wykonać w dziele przeobrażenia Europy.

Z kolei ksiądz Kazimierz Lutosławski był lekarzem, twórcą szkoły działającej pod nazwą Ogniska Wychowawczego Wiejskiego zorganizowanej według nowoczesnych wzorców angielskich, jednym z najważniejszych organizatorów skautingu, publicystą, teologiem i filozofem. W jego pracach znajdziemy analizy rodzimej kultury i naszej narodowej specyfiku ujmowanej w kontekście europejskim.

Józef Lutosławski społecznik, publicysta, redaktor pisma „Myśl Polska”, autor bardzo ważnej książki zatytułowanej „Chleb i Ojczyzna” napisanej w roku 1918 w bolszewickim więzieniu, w której istotnym motywem jest temat polskiej tożsamości. Ojciec kompozytora Witolda Lutosławskiego, jednego z najwybitniejszych twórców muzyki klasycznej w XX wieku, doktora honoris causa 15 uniwersytetów krajowych i zagranicznych.

Zapraszamy serdecznie do wysłuchania audycji.

https://soundcloud.com/wzasiegu

Audycja zrealizowana w ramach realizacji projektu pt. "LUTOSŁAWSCY - nietuzinkowe osobowości - polskie serca, światowe umysły". Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministarstwo Spraw zagranicznych RP w konkursie "Dyplomacja publiczna 2019".

Materiał wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagrnicznych RP.

Akcja Sprzątania Świata w Powiecie Łomżyńskim!

wrz 20, 2024
Czytaj więcej

Pomoc dla poszkodowanych przez powódź!

wrz 19, 2024
Czytaj więcej

Współpraca samorządów powiatu łomżyńskiego

wrz 18, 2024
Czytaj więcej

Obchody 105. rocznicy Powstania Policji Państwowej w Łomży

lip 22, 2024
Czytaj więcej