Profesor Wincenty Lutosławski, najstarszy z sześciu synów Franciszka Lutosławskiego i Marii z domu Szczygielskiej, dał się poznać między innymi jako kontynuator polskiej tradycji mesjanizmu.
Wykładał na wielu uczelniach wyższych w Polsce i za granicą – Krakowie, Wilnie, Lozannie, Genewie, Kazaniu, Paryżu i Londynie. Jego książki tłumaczono na język angielski, niemiecki, włoski i francuski. To także twórca Stowarzyszenia Patriotyczno-Religijnego „Eleusis” i głosiciel idei wychowania narodowego. W swoich pracach poruszał m.in. zagadnienia unikatowości polskich dziejów oraz społecznego, politycznego i religijnego posłannictwa Polaków, czyli misji jaką nasz kraj ma wykonać w dziele przeobrażenia Europy.
Z kolei ksiądz Kazimierz Lutosławski był lekarzem, twórcą szkoły działającej pod nazwą Ogniska Wychowawczego Wiejskiego zorganizowanej według nowoczesnych wzorców angielskich, jednym z najważniejszych organizatorów skautingu, publicystą, teologiem i filozofem. W jego pracach znajdziemy analizy rodzimej kultury i naszej narodowej specyfiku ujmowanej w kontekście europejskim.
Józef Lutosławski społecznik, publicysta, redaktor pisma „Myśl Polska”, autor bardzo ważnej książki zatytułowanej „Chleb i Ojczyzna” napisanej w roku 1918 w bolszewickim więzieniu, w której istotnym motywem jest temat polskiej tożsamości. Ojciec kompozytora Witolda Lutosławskiego, jednego z najwybitniejszych twórców muzyki klasycznej w XX wieku, doktora honoris causa 15 uniwersytetów krajowych i zagranicznych.
Zapraszamy serdecznie do wysłuchania audycji.
https://soundcloud.com/wzasiegu
Audycja zrealizowana w ramach realizacji projektu pt. "LUTOSŁAWSCY - nietuzinkowe osobowości - polskie serca, światowe umysły". Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministarstwo Spraw zagranicznych RP w konkursie "Dyplomacja publiczna 2019".
Materiał wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagrnicznych RP.