Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład
Pogoda dziś:
16°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Wizna, Strękowa Góra - 80. rocznica obrony „odcinka Wizna”

DATA PUBLIKACJI: 2019-09-12 12:06 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
TAGI | historia,
W dniach 7 i 8 września 2019 r. obchodziliśmy rocznicę heroicznej walki obrońców odcinka Wizna - żołnierzy dowodzonych przez kpt. Władysława Raginisa.
Zdjęcie

18
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

Trwająca od 7 do 10 września 1939 roku obrona Wizny, określona została Polskimi Termopilami. Zaledwie kilkuset polskich obrońców pod dowództwem kpt. Władysława Raginisa powstrzymywało natarcie ponad czterdziestotysięcznej armii pancernej gen. Heinza Guderiana. W trakcie bitwy kapitan Raginis i jego zastępca porucznik Stanisław Brykalski złożyli przysięgę swoim żołnierzom, że żywi pozycji nie opuszczą. Przysięgi dotrzymali. Porucznik Brykalski zginął od odłamka pocisku artyleryjskiego, a kapitan Raginis otoczony przez hitlerowców w ostatnim broniącym się bunkrze, rozkazał swoim żołnierzom opuścić schron, a sam rozerwał się granatem.

W sobotnie popołudnie w Wiźnie odbył się piknik patriotyczny, wieczorem koncert zespołu Forteca, a w niedzielę oficjalne uroczystości związane z 80. rocznicą bohaterskiej  obrony. Uroczystości rozpoczęły się na rynku w Wiźnie przed pomnikiem żołnierzy Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew”, poległych w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939 roku, a następnie na Strękowej Górze, gdzie znajdują się pozostałości po schronie obronnym, w którym zginął kapitan Władysław Raginis i gdzie został pochowany.

Patronat honorowy nad obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, którego list z tej okazji odczytał generał dywizji Andrzej Reudowicz - Dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

- Dzisiaj podczas uroczystości rocznicowych w Wiźnie tworzą Państwo wyjątkowo wspólnotę – są Państwo strażą honorową przy grobach bohaterów, którzy złotymi zgłoskami zapisali się w historii polskiego oręża. (...) Uświetniają Państwo starcie, które nawet wśród wielu heroicznych bitew tamtej wojny wyróżnia się jako poruszający symbol honoru, odwagi i nieugiętości  polskiego żołnierza i polskiego narodu. Jako symbol przemożnej siły z jaką polski duch wolności potrafi kształtować serca i umysły -  czytał generał Reudowicz.

Wśród obecnych w Wiźnie przedstawicieli władz byli: Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, posłowie - Bernadeta Krynicka i Lech Antoni Kołakowski, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś i Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska. Stawili się również Komendanci wszytskich służb mundurowych, Dyrektor Biura Badań Historycznych IPN - prof. Krzysztof Sychowicz, harcerze, przedstawicile szkół i organizacji pozarządowych. Gospodarzem uroczystości był Wójt Gminy Wizna Mariusz Soliwoda, a współorganizatorem Stowarzyszenie Wizna 1939 z prezesem Dariuszem Szymanowskim na czele.

Wicestarosta przypomniała, że Wizna posiada tysiącletnią historię. Gród Wiski wielokrotnie bronił wschodniego Mazowsza przed najazdami Jaćwingów, Prusów i Litwinów. Podkreśliła, że stojąc na rynku wytyczonym na prawie chełmińskim w 1435 roku, świętujemy ostatnie heroiczne wydarzenie z historii Polski, które podobnie jak Westerplatte i Powstanie Warszawskie, mimo przytłaczającej dysproporcji, nie było walką straceńców, lecz ludzi oddanych bez reszty Ojczyźnie. Wyraziła dumę z faktu, iż to tu, w Powiecie Łomżyńskim, postawiono tak zdecydowany opór najeźdźcy, mimo nieporównywalnych sił (720 polskich żołnierzy przeciwko 42 tysiącom niemieckiej pancernej armii generała Guderiana). Podkreśliła, że ogień walki, był próbą charakteru dla obrońców, zarówno indywidualną każdego z nich, jak i zbiorową jako oddziału. Wicestarosta przypomniała, że kpt. Raginis był w Szkole Podchorążych uważany za cichego, skromnego, niewybijającego się chłopaka, a w walce okazał się niezrównanym żołnierzem, nieustraszonym patriotą, że dopiero zachowanie w sytuacjach krytycznych pokazuje prawdę o wartości każdego człowieka. Wyraziła przekonanie, że wśród współczesnych patriotyzm jest również obecny, mimo że nie wymaga się od nas walki zbrojnej. Dowodem tego jest pamięć wyrażona poprzez obecność mieszkańców Wizny, gminy Wizna, gości - na tych uroczystościach - zarówno sobotnich, kiedy grał na stadionie zespół Forteca, jak i tych niedzielnych.

Uroczystości uświetniła orkiestra dęta i występ Tadeusza Grabowskiego lokalnego muzyka i poety. Na zakończenie przedstawicielom władz wręczono wydane przez Narodowy Bank Polski srebrne monety kolekcjonerskie „Polskie Termopile – Wizna” z podobizną majora Władysława Raginisa. Moneta o nominale 20 zł została wybita w nakładzie 15 tysięcy egzemplarzy.

Po przemowach około 20 delegacji złożyło kwiaty i ustawiło znicze  przed pomnikiem obrońców Wizny.

Spotkanie Świąteczne w Powiecie Łomżyńskim

gru 20, 2023
Czytaj więcej

Zapytanie ofertowe na realizację zadania pn. „Przeprowadzenie konserwacji i restauracji nagrobka na cmentarzu parafialnym w Śniadowie”

sty 29, 2024
Czytaj więcej

Stanowisko Zarządu Powiatu Łomżyńskiego w sprawie przebudowy i rozbudowy drogi powiatowej nr 1900B w miejscowości Czarnocin, gmina Piątnica

gru 05, 2023
Czytaj więcej

Gala wręczenia Nagród i Stypendiów Starosty Łomżyńskiego

gru 08, 2023
Czytaj więcej