Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
20°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

#JesteśmyzUkrainą

Wojskowy pogrzeb bezimiennych bohaterów wojny 1920 roku

DATA PUBLIKACJI: 2019-08-19 08:30 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
W przeddzień Święta Wojska Polskiego miało miejsce bardzo doniosłe i wymowne wydarzenie dla społeczności naszego regionu. W starej łomżyńskiej nekropolii – na cmentarzu przy ul. Kopernika – pochowane zostały w ceremoniale wojskowym szczątki 6 polskich żołnierzy poległych w sierpniu 1920 roku, ekshumowanych przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w miejscowości Mątwica nieopodal Łomży.
Zdjęcie

11
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

Biskup Tadeusz Bronakowski w wygłoszonej homilii przypomniał zebranym, że jesteśmy nie tylko spadkobiercami, ale i moralnymi dłużnikami poległych w wojnie polsko-bolszewickiej żołnierzy, w tym tych 6 bezimiennych bohaterów. Pociąga to za sobą wielką odpowiedzialność, którą winni są współcześnie żyjący.

Obecny na pogrzebie Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski odniósł się do rangi obrony zorganizowanej na Ziemi Łomżyńskiej w wojnie 1920 roku: „bez zwycięstwa nad bolszewikami nie byłoby wolnej Polski, a bez walk w okolicach Łomży i Nowogrodu nie byłoby tego zwycięstwa” oraz odczytał list wystosowany przez Premiera Mateusza Morawieckiego.

Z kolei Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek podkreślił poświęcenie, często, bardzo młodych ludzi, którzy poszli w szeregi Wojska Polskiego nie po to aby zginąć, lecz by zwyciężyć, żyć i pracować w wolnej Ojczyźnie.

Ta wyjątkowa uroczystość odbywająca się w ciepłe, ale pochmurne i dżdżyste wtorkowe przedpołudnie zgromadziła wiele osób – przedstawicieli instytucji różnego szczebla, organizacji pozarządowych, mediów oraz mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości. Złożeniu jasnych drewnianych urn do zbiorowego grobu towarzyszyła przeszywająca powietrze salwa kompanii honorowej i dźwięk trąbki, wygrywającej wojskową melodię.

Obok wieńców Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Premiera Mateusza Morawieckiego złożyli kwiaty posłowie – Bernadeta Krynicka i Lech Antoni Kołakowski, przedstawiciele Wojska Polskiego – m.in. szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Białymstoku płk Zbigniew Redziak, dowódca 13. Batalionu Lekkiej Piechoty w Łomży ppłk Krzysztof Rabek, Kierownik Warsztatów Technicznych Łomża mjr Marek Niedźwiecki oraz Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Łomży ppłk Tomasz Żyłka, przedstawiciele samorządów oraz innych organizacji biorących udział w pochowaniu.

Powiat Łomżyński, będący współorganizatorem uroczystości, reprezentowali Starosta Lech Marek Szabłowski i Wicestarosta Maria Dziekońska.

TVP3BIAŁYSTOK o wydarzeniu: http://bialystok.tvp.pl/43940824/na-lomzynskim-cmentarzu-spoczelo-szesciu-polskich-zolnierzy-uczestnikow-walk-z-1920-rokufot-tvp3-bialystok

 

190916031417.jpg

Na pomoc UKRAINIE!

lut 28, 2022
Czytaj więcej

Święto Pułkowe w Śniadowie

kwi 27, 2022
Czytaj więcej

Nasza pomoc dla Ukrainy ogarniętej wojną

mar 06, 2022
Czytaj więcej

Niemieckie partnerskie samorządy dostarczyły pomoc humanitarną dla uchodźców będących pod naszą opieką

mar 25, 2022
Czytaj więcej