Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
24°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Wojskowy pogrzeb bezimiennych bohaterów wojny 1920 roku

DATA PUBLIKACJI: 2019-08-19 08:30 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
W przeddzień Święta Wojska Polskiego miało miejsce bardzo doniosłe i wymowne wydarzenie dla społeczności naszego regionu. W starej łomżyńskiej nekropolii – na cmentarzu przy ul. Kopernika – pochowane zostały w ceremoniale wojskowym szczątki 6 polskich żołnierzy poległych w sierpniu 1920 roku, ekshumowanych przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w miejscowości Mątwica nieopodal Łomży.
Zdjęcie

11
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

Biskup Tadeusz Bronakowski w wygłoszonej homilii przypomniał zebranym, że jesteśmy nie tylko spadkobiercami, ale i moralnymi dłużnikami poległych w wojnie polsko-bolszewickiej żołnierzy, w tym tych 6 bezimiennych bohaterów. Pociąga to za sobą wielką odpowiedzialność, którą winni są współcześnie żyjący.

Obecny na pogrzebie Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski odniósł się do rangi obrony zorganizowanej na Ziemi Łomżyńskiej w wojnie 1920 roku: „bez zwycięstwa nad bolszewikami nie byłoby wolnej Polski, a bez walk w okolicach Łomży i Nowogrodu nie byłoby tego zwycięstwa” oraz odczytał list wystosowany przez Premiera Mateusza Morawieckiego.

Z kolei Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek podkreślił poświęcenie, często, bardzo młodych ludzi, którzy poszli w szeregi Wojska Polskiego nie po to aby zginąć, lecz by zwyciężyć, żyć i pracować w wolnej Ojczyźnie.

Ta wyjątkowa uroczystość odbywająca się w ciepłe, ale pochmurne i dżdżyste wtorkowe przedpołudnie zgromadziła wiele osób – przedstawicieli instytucji różnego szczebla, organizacji pozarządowych, mediów oraz mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości. Złożeniu jasnych drewnianych urn do zbiorowego grobu towarzyszyła przeszywająca powietrze salwa kompanii honorowej i dźwięk trąbki, wygrywającej wojskową melodię.

Obok wieńców Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Premiera Mateusza Morawieckiego złożyli kwiaty posłowie – Bernadeta Krynicka i Lech Antoni Kołakowski, przedstawiciele Wojska Polskiego – m.in. szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Białymstoku płk Zbigniew Redziak, dowódca 13. Batalionu Lekkiej Piechoty w Łomży ppłk Krzysztof Rabek, Kierownik Warsztatów Technicznych Łomża mjr Marek Niedźwiecki oraz Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Łomży ppłk Tomasz Żyłka, przedstawiciele samorządów oraz innych organizacji biorących udział w pochowaniu.

Powiat Łomżyński, będący współorganizatorem uroczystości, reprezentowali Starosta Lech Marek Szabłowski i Wicestarosta Maria Dziekońska.

TVP3BIAŁYSTOK o wydarzeniu: http://bialystok.tvp.pl/43940824/na-lomzynskim-cmentarzu-spoczelo-szesciu-polskich-zolnierzy-uczestnikow-walk-z-1920-rokufot-tvp3-bialystok

 

Nowy Komendant Miejski Policji w Łomży

lut 15, 2024
Czytaj więcej

Złote Gody w Gminie Śniadowo

lut 18, 2024
Czytaj więcej

Zapytanie ofertowe na realizację zadania pn. „Kompleksowa restauracja ołtarza bocznego pw. św. Jakuba w kościele w Drozdowie - etap I”

lut 09, 2024
Czytaj więcej

Wręczenie Zaświadczeń o wyborze do Rady Powiatu Łomżyńskiego

kwi 18, 2024
Czytaj więcej