Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE
Pogoda dziś:
-4°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

#JestesmyzUkraina

Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Wojskowy pogrzeb bezimiennych bohaterów wojny 1920 roku

DATA PUBLIKACJI: 2019-08-19 08:30 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
W przeddzień Święta Wojska Polskiego miało miejsce bardzo doniosłe i wymowne wydarzenie dla społeczności naszego regionu. W starej łomżyńskiej nekropolii – na cmentarzu przy ul. Kopernika – pochowane zostały w ceremoniale wojskowym szczątki 6 polskich żołnierzy poległych w sierpniu 1920 roku, ekshumowanych przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w miejscowości Mątwica nieopodal Łomży.
Zdjęcie

11
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

Biskup Tadeusz Bronakowski w wygłoszonej homilii przypomniał zebranym, że jesteśmy nie tylko spadkobiercami, ale i moralnymi dłużnikami poległych w wojnie polsko-bolszewickiej żołnierzy, w tym tych 6 bezimiennych bohaterów. Pociąga to za sobą wielką odpowiedzialność, którą winni są współcześnie żyjący.

Obecny na pogrzebie Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski odniósł się do rangi obrony zorganizowanej na Ziemi Łomżyńskiej w wojnie 1920 roku: „bez zwycięstwa nad bolszewikami nie byłoby wolnej Polski, a bez walk w okolicach Łomży i Nowogrodu nie byłoby tego zwycięstwa” oraz odczytał list wystosowany przez Premiera Mateusza Morawieckiego.

Z kolei Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek podkreślił poświęcenie, często, bardzo młodych ludzi, którzy poszli w szeregi Wojska Polskiego nie po to aby zginąć, lecz by zwyciężyć, żyć i pracować w wolnej Ojczyźnie.

Ta wyjątkowa uroczystość odbywająca się w ciepłe, ale pochmurne i dżdżyste wtorkowe przedpołudnie zgromadziła wiele osób – przedstawicieli instytucji różnego szczebla, organizacji pozarządowych, mediów oraz mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości. Złożeniu jasnych drewnianych urn do zbiorowego grobu towarzyszyła przeszywająca powietrze salwa kompanii honorowej i dźwięk trąbki, wygrywającej wojskową melodię.

Obok wieńców Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Premiera Mateusza Morawieckiego złożyli kwiaty posłowie – Bernadeta Krynicka i Lech Antoni Kołakowski, przedstawiciele Wojska Polskiego – m.in. szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Białymstoku płk Zbigniew Redziak, dowódca 13. Batalionu Lekkiej Piechoty w Łomży ppłk Krzysztof Rabek, Kierownik Warsztatów Technicznych Łomża mjr Marek Niedźwiecki oraz Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Łomży ppłk Tomasz Żyłka, przedstawiciele samorządów oraz innych organizacji biorących udział w pochowaniu.

Powiat Łomżyński, będący współorganizatorem uroczystości, reprezentowali Starosta Lech Marek Szabłowski i Wicestarosta Maria Dziekońska.

TVP3BIAŁYSTOK o wydarzeniu: http://bialystok.tvp.pl/43940824/na-lomzynskim-cmentarzu-spoczelo-szesciu-polskich-zolnierzy-uczestnikow-walk-z-1920-rokufot-tvp3-bialystok

 

Energia odnawialna - rusza nowa perspektywa!

paź 06, 2023
Czytaj więcej

Kolejne 2 drogi powiatowe z bruku zostaną przebudowane na terenie gminy Jedwabne

sie 04, 2023
Czytaj więcej

Festyn kultury średniowiecznej na Św. Wawrzyńca

sie 06, 2023
Czytaj więcej

Inauguracja XXX Krajowych Dni Ziemniaka

sie 18, 2023
Czytaj więcej