Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE
Pogoda dziś:
7°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

#JestesmyzUkraina

Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Festiwalowa Gala zamykająca XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża.

DATA PUBLIKACJI: 2019-07-15 12:10 | OPUBLIKOWAŁ: Konserwator
TAGI | kultura,
W pięknej scenerii Drozdowskiego dworu odbyła się festiwalowa Gala wieńcząca XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża.
Zdjęcie

15
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

Koncert finałowy festiwalu rozpoczęło nostalgiczne Preludium Des-dur op. 28 nr 15 Chopina zwane „Preludium Deszczowym“ w znakomitym interpretacji pianistki Małgorzaty Marczyk. Kontynuowały ten liryczny melancholijny nastrój piosenki „Człowieczy los” i „Tańczące Eurydyki” Anny German (pierwszej Polki, która zaśpiewała w paryskiej Olimpii) będące poetycką zadumą nad sensem życia. Wykonała je Paulina Porowska, utalentowana wychowanka Studia Wokalnego ROK Łomża,

Oczarowała wszystkich swoją grą 16–letnia skrzypaczka Inga Wawrzynkowska, uczennica PSM w Łomży, laureatka wielu międzynarodowych i krajowych konkursów, podopieczna Pendereckiego, stypendystka starosty łomżyńskiego oraz marszałka województwa podlaskiego, która wykonała, z akompaniamentem Ireny Wawrzynkowskiej - prywatnie mamy skrzypaczki, Introdukcję i rondo capriccioso a-moll op. 28 Camille Saint-Saënsa.

Utwory wokalne ze światowego repertuaru operowego, operetkowego, musicalowego w mistrzowskim wykonaniu zaśpiewali: Agnieszka Skawińska, Anna Kinga Osior i Dariusz Wójcik i Koreanka YeYoung Sohn,

YeYoung Sohn podkreśliła, iż: „ … zawsze kiedy jest w Łomży, a była kilka razy, jest pełno ludzi, słuchają z pasją muzyki, dają wielkie brawa, kochają muzykę… To daje nam artystom pozytywną energię …”

Aplauz melomanów zdobył występujący po raz pierwszy na festiwalu w Drozdowie tenor Sylwester Targosz-Szalonek. W ramach będącego niespodzianką półrecitalu wykonał porywająco arię Tonia z opery „Córka pułku” Donizettiego oraz zachwycające kolejne pokolenia pieśni: „Nessum dorna“ z „Turandota“ Puccinego oraz „La Donna è mobile“ z „Rigoletta“ Verdiego śpiewane przez sławy takie jak Luciano Pavarotti iEnrico Caruso.

Dużo radości i humoru wniósł duet - Monika Litwin-Dyngosz i Wojciech Dyngosz, który wykonał żarcik muzyczny „Koty” autorstwa Gioachino Rossiniego, wywołując uśmiech na ustach słuchaczy.

Koncert zakończyły dwie melodie, które nucimy jeszcze długo po koncertach: „Artystki z Variete” z jednej z najbardziej znanych i uwielbianych operetek „Księżniczka czardasza” Imre Kalmana oraz „Con te partirò ”– „Time To Say Goodbye” zaśpiewane kolejno przez ulubieńców publiczności, duety: Sylwester Targosz-Szalonek i Dariusz Wójcik oraz Anna Kinga Osior i Sylwester Targosz-Szalonek.

Na festiwalowej Gali został uhonorowany urodzony w Łomży, polski reżyser, aktor, scenarzysta Piotr Domalewski „Odznaką Honorową Województwa Podlaskiego” przez Sejmik Województwa Podlaskiego, na wniosek Starosty Łomżyńskiego, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury oraz promowanie województwa.

Piotr Domalewski dedykował to wyróżnienie swoim dziadkom, obchodzącym 60-rocznicę ślubu. Reżyser, zdobywca „Złotych Lwów” na 42 Festiwalu PFF w Gdyni podkreślił:

„…Ten medal to jest przede wszystkim miły gest ze strony władz Regionu, w którym się wychowałem, wyuczyłem, z którym moja rodzina związana jest de facto od zawsze… moi wszyscy przodkowie są stąd. Właśnie wracam od dziadków, którzy są z okolic Wizny i oni są tam od zawsze, to jest podróż w te strony, to jest wyróżnienie.. zawsze podążałem własną drogą…Premiera mojego drugiego filmu będzie prawdopodobnie na początku przyszłego roku”

Festiwalowej Gali towarzyszyły liczne podziękowania.

Jacek Szymański dziękował Posłom na Sejm – Bernadecie Krynickiej, Lechowi A. Kołakowskiemu, Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wicemarszałkowi Województwa Podlaskiego – Markowi Olbryś, radnemu – Jackowi Piorunek, Staroście Łomżyńskiemu – Lechowi M. Szabłowskiemu, Wicestaroście – Marii Dziekońskiej, Prezydentowi Łomży – Mariuszowi Chrzanowskiemu, Organizatorowi Festiwalu – Jarosławowi Cholewickiemu - Drektorowi i pracownikom Regionalnego Ośrodka Kultury oraz Gospodarzowi Festiwalu Annie Archackiej – Dyrektor i pracownikom Muzeum Przyrody w Drozdowie, rektorowi PWSIiP – Dariuszowi Surowik, a także wszystkim samorządom, parafiom, licznym sponsorom, środowisku dziennikarskiemu i wspaniałej publiczności.

Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski podziękował Wszystkim zaangażowanym w organizację Festiwalu. Serdeczne wyrazy wdzięczności skierował do postaci nietuzinkowej – Pana Jacka Szamańskiego – Dyrektora Artystycznego Festiwalu, reżysera, scenografa i wykonawcy, w jednej osobie, bez którego nie byłoby Festiwalu.

Starosta przekazał również słowa głębokiego uznania wykonawcom za mistrzostwo, które uczyniło Festiwal wydarzeniem artystycznym o niepowtarzalnym klimacie, zaś publiczności - za bardzo wysoką frekwencję oraz zaprosił wszystkich na kolejną edycję już w przyszłym roku.

Tradycyjnie Gala zakończyła się wręczeniem kwiatów, tym razem w postaci pięknych flower box przygotowanych przez kwiaciarnię „Ogrodnik” Państwa Przybylak i pamiątkową fotografią utrwalającą zakończenie Festiwalu.

Spotkanie Świąteczne w Powiecie Łomżyńskim

gru 20, 2023
Czytaj więcej

Zapytanie ofertowe na realizację zadania pn. „Przeprowadzenie konserwacji i restauracji nagrobka na cmentarzu parafialnym w Śniadowie”

sty 29, 2024
Czytaj więcej

Stanowisko Zarządu Powiatu Łomżyńskiego w sprawie przebudowy i rozbudowy drogi powiatowej nr 1900B w miejscowości Czarnocin, gmina Piątnica

gru 05, 2023
Czytaj więcej

Gala wręczenia Nagród i Stypendiów Starosty Łomżyńskiego

gru 08, 2023
Czytaj więcej