Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład
Pogoda dziś:
6°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

#JestesmyzUkraina

Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Piotr Domalewski z Odznaką Honorową Województwa Podlaskiego

DATA PUBLIKACJI: 2019-07-15 12:08 | OPUBLIKOWAŁ: Konserwator
TAGI | kultura,
Piotr Domalewski młody polski aktor, scenarzysta, reżyser pochodzący z Łomży na wniosek Starosty Łomżyńskiego Lecha Marka Szabłowskiego otrzymał Odznakę Honorową Województwa Podlaskiego.
Zdjęcie

3

Odznaczenia dokonał Wicemarszałek Województwa Podlaskiego – Marek Olbryś w trakcie niedzielnej gali XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża.
Piotr Domalewski ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (2010 r.) i reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2016r.).

Występował jako etatowy aktor Teatru Wybrzeże, gościnnie na scenie Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, gdzie zdobył wyróżnienie na 28 Przeglądzie Piosenki Aktorskiej, śpiewając własny utwór pod tytułem „Wściekły pies” oraz w warszawskim Teatrze Roma.

Piotr Domalewski jako aktor ma na koncie role teatralne i filmowe, w takich produkcjach jak: seriale -„Barwy szczęścia” i „Czas honoru” „Historii Roja”, filmy - „80 milionów”.

Jest laureatem Nagrody im. Jana Świderskiego za rolę Syna w przedstawieniu "Pieszo" w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku w XVI Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

W 2014 roku został nagrodzony Nagrodą im. Jacka Woszczerowicza za rolę Teda Bundyego w przedstawieniu "Versus" wg Rodrigo Garcii w reżyserii Szymona Kaczmarka na 54. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

Piotr Domalewski, jako popularny już aktor, w czasie gdy jego kariera nabierała rozpędu – wrócił do rodzinnego miasta Łomży z... kamerą! Tu pod okiem Filipa Bajona zrealizował w Łomży i okolicach dyplomową debiutancką etiudę filmową zatytułowaną „Obcy” sięgającą do zakamarków duszy człowieka, który staje wobec niepewnej przyszłości. Do współpracy zaprosił pochodzącego również z Łomży aktora, Marka Sawickiego. Etiuda ta stała się przepustką do kina. Piotr Domalewski otrzymał za nią liczne nagrody na festiwalach: w Warszawie (Grand Prix na Międzynarodowym Forum Niezależnych Filmów Fabularnych im. Jana Machulskiego "Cinemaforum" i za scenariusz na Festiwalu Młodego Kina "Piękni Dwudziestoletni"), w Koninie (Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych OKFA), w Katowicach, Radomiu.

Udany debiut zaowocował kolejnymi etiudami i filmami krótkometrażowymi, takimi jak:. „Jedyne wyjście”, „Chwila”, „Złe uczynki”, „60 kilo niczego” prezentowanymi na międzynarodowych festiwalach. Za film krótkometrażowy „Złe uczynki ” otrzymał nagrody na festiwalach w Kłajpedzie, Teheranie, Sofii i Gliwicach.

Film „60 kilo niczego” nagrodzono nagrodą specjalną na Festiwalu Młodego Kina Wschodnioeuropejskiego w Cottbus, na Euganea Film Festival, a także na festiwalach w Trieście, Łodzi, Gnieźnie, Gdańsku. Otrzymał teżNagrodę Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii: najlepszy scenariusz.Wcześniejscenariusz „60 kilo niczego” otrzymał wsparcie finansowe na realizację w ramach prestiżowego programu „30 Minut” Studia Munka dla młodych obiecujących reżyserów.

Piotr Domalewski jest także autorem kilkunastu scenariuszy, z których jeden – „Zbliżenie” został doceniony i objęty przez PISF programem „Stypendium scenariuszowe” w 2015 roku.

W 2017 roku Piotr Domalewski podbił serca i wywołał zachwyt jurorów, dziennikarzy i widzów swoim debiutanckim filmem pełnometrażowym „Cicha noc” opowiadającym o skomplikowanych więziach rodzinnych, problemach emigracji zarobkowej - ukazującym ją jako swoiste polskie fatum.

„Cicha noc” otrzymała „Złote Lwy” na 42 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za najlepszy film. Była też bezsprzecznym triumfatorem nagród pozaregulaminowych:

Nagrody Dziennikarzy akredytowanych przy Festiwalu;
Don Kichota – nagrody Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych;
Nagrody Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych;
Nagrody Jury Młodych dla Najlepszego Filmu Konkursu Głównego;
Kryształowej Gwiazdy ELLE.
W 2018 roku Polska Akademia Filmowa nagrodziła film ten Orłami w kategoriach: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz, odkrycie roku, nagroda publiczności. Potem przyszły kolejne nagrody za reżyserię: na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Tbilisi i MFF Krajów Nadbałtyckich w Świetłogorsku.

Piotr Domalewski nie spoczywa na laurach i już przystąpił do pracy nad kolejnym filmem.

Reżysernie boi się w swojej twórczości poruszać tematów trudnych, istotnych kwestii społecznych, ukazuje przejmujący obraz polskich realiów. Kino Domalewskiego nie jest letnie. Porusza i zapada w pamięć. Zachwyca swoją autentycznością i realizmem, znakomicie zaprojektowanymi scenami. To świetnie nakręcone kino, pozostające z widzem na długo po seansie. Atutem tego kina jest jego oryginalność płynącą z osadzenia akcji w polskich realiach.

W wywiadzie udzielonym Tadeuszowi Sobolewskiemu Piotr Domalewski powiedział: „Żeby opowiedzieć prawdziwie o zjawisku dotyczącym nas wszystkich, trzeba się posłużyć konkretną sytuacją. Wywodzę się z tego samego regionu Polski, z takiej krainy, jaką portretuję w filmie. W „Cichej nocy” opowiadam o tym, jak po trzydziestu czterech latach życia doświadczam dziś Polski. Próbuję nas zrozumieć, zdefiniować.??”

Piotr Domalewski jako twórca - aktor, scenarzysta, reżyser, to postać fascynująca, zaskakująca. Jego kariera rozwija się dynamicznie. Jest jednym z najbardziej obiecujących reżyserów młodego pokolenia. Wywodzący się z Łomży Piotr Domalewski jest wspaniałym ambasadorem Łomży, Ziemi Łomżyńskiej i Województwa Podlaskiego.

Piotr Domalewski dedykował to wyróżnienie swoim dziadkom, obchodzącym 60-rocznicę ślubu. Reżyser, zdobywca „Złotych Lwów” na 42 Festiwalu PFF w Gdyni podkreślił:

„…Ten medal to jest przede wszystkim miły gest ze strony władz Regionu, w którym się wychowałem, wyuczyłem, z którym moja rodzina związana jest de facto od zawsze… moi wszyscy przodkowie są stąd. Właśnie wracam od dziadków, którzy są z okolic Wizny i oni są tam od zawsze, to jest podróż w te strony, to jest wyróżnienie.”

Serdecznie gratulujemy !!!

Spotkanie Świąteczne w Powiecie Łomżyńskim

gru 20, 2023
Czytaj więcej

Zapytanie ofertowe na realizację zadania pn. „Przeprowadzenie konserwacji i restauracji nagrobka na cmentarzu parafialnym w Śniadowie”

sty 29, 2024
Czytaj więcej

Nowy Komendant Miejski Policji w Łomży

lut 15, 2024
Czytaj więcej

Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska Gościem Dnia w Radio Nadzieja

sty 30, 2024
Czytaj więcej