Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
19°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Zdjęcie

20 lecie współpracy Powiatu Łomżyńskiego z bawarskim Dingolfing – Landau

DATA PUBLIKACJI: 2019-06-18 11:10 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
TAGI | 20lat, powiat,
W dniach 12-16 czerwca 2019 roku 25 - osobowa delegacja Powiatu Łomżyńskiego przebywała z oficjalną wizytą w partnerskim Powiecie Dingolfing – Landau w Bawarii. Mottem przewodnim spotkania był przede wszystkim Jubileusz 20 lecia współpracy obu samorządów ale także kultura i historia.
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

W skład delegacji weszli przedstawiciele Powiatu Łomżyńskiego ze Starostą Łomżyńskim Lechem Markiem Szabłowskim oraz Wicestarostą Marią Dziekońską na czele, w tym Radni Powiatu, przedstawiciele Gminy Śniadowo z Wójtem Rafałem Pstrągowskim na czele oraz tancerze działającego przy Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży - Klubu Tańca Towarzyskiego AKAT z instruktorką Magdaleną Pardo - Baczewską i wokalistką Agnieszką Żemek – Pawczyńską. Delegacji Powiatu towarzyszyła także delegacja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego z Wicemarszałkiem Stanisławem Derehajło na czele oraz zespołem ludowym Klekociaki z gminy Boćki.

Obchody Jubileuszu 20. lecia istnienia Powiatu Łomżyńskiego i współpracy z Dingolfing – Landau oficjalnie rozpoczęły wydarzenia zrealizowane w Powiecie Łomżyńskim w dniach 26-27 maja br. a były to „Międzynarodowe spotkania z Lutosławskimi” w Muzeum Przyrody w Drozdowie w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Marszałka Województwa Podlaskiego oraz spotkanie w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży, gdzie m.in. nadano Honorowe Obywatelstwo Powiatu Łomżyńskiego dla Heinricha Trappa – Starosty Partnerskiego Powiatu Dingolfing – Landau.  To spotkanie służyło także pogłębianiu wiedzy na temat dorobku kulturowego i historycznego obu partnerskich powiatów. Powiat Łomżyński prezentował dorobek naukowy, społeczny i kulturowy rodziny Lutosławskich, która na kilka wieków osiadła w Drozdowie, i której obecność nie tylko wpłynęła na rozwój Drozdowa, Powiatu czy miasta Łomża ale także Polski, Europy i świata.

Druga część obchodów Jubileuszu została zorganizowana w Powiecie Dingolfing – Landau. Podczas pobytu mogliśmy po raz kolejny zaprezentować nasz dorobek kulturowy poprzez występy artystyczne wokalistki Agnieszki Żemek – Pawczyńskiej oraz tancerzy z Klubu Tańca Towarzyskiego AKAT, ale także przypomnieć sylwetki rodziny Lutosławskich mieszkańcom Dingolfing – Landau poprzez artykuły i zakładki do książek przygotowane w języku niemieckim i angielskim. Wszystkie występy naszych młodych i zdolnych wykonawców spotkały się z ogromnym uznaniem bawarskiej publiczności

W programie wizyty była tradycyjnie już wizyta w fabryce samochodów marki BMW, zwiedzanie Monachium i stadionu Allianz Arena oraz najdłuższego w Europie zamku w Burghausen, gdzie zamieszkała po ślubie z księciem bawarskim Jerzym Bogatym królewna Jadwiga – córka polskiego króla Kazimierza Jagiellończyka. Punktem szczególnym tej wizyty było odwiedzenie klasztoru w miejscowości Raitenhaslach, w którym pochowana został królewna Jadwiga. Obie delegacje złożyły wieniec na płycie pamiątkowej oraz odśpiewana została pieśń Czarna Madonno. Na pamiątkę tego wydarzenia co 4 lata w miejscowości Lundshut organizowane jest niezwykłe widowisko historyczne pn. „Landshuckie Wesele 1475” upamiętniające to małżeństwo. Widowisko realizowane jest z wielkim rozmachem. Na ten czas miasto i jego mieszkańcy wracają w te odległe czasy. Głównym punktem obchodów jest przemarsz orszaku weselnego składającego się z ponad 2.400 osób, z których każda odegrała konkretną postać historyczną, a samo wydarzenie rok rocznie gromadzi dziesiątki tysięcy widzów. Delegacja Powiatu Łomżyńskiego już kilkakrotnie miała okazję uczestniczyć w tym przepięknym widowisku.

Podczas naszej wizyty odbyło się także spotkanie w Starostwie Powiatowym w Dingolfing, gdzie rozmawialiśmy o aktualnej sytuacji społeczno – gospodarczej bawarskiego Powiatu. Powiat Dingolfing – Landau, w którego skład wchodzi 15 gmin jest jednym z najbogatszych Powiatów w Niemczech. Znajdująca się na tym terenie fabryka BMW przynosi funkcjonującym tu samorządom ogromne dochody w postaci podatków. Sprawia to, że Powiat i jego gminy stale udoskonalają swoją infrastrukturę, drogową ale także oświatową, zdrowotną, społeczną i kultury. Jedną z ostatnich zrealizowanych w Powiecie inwestycji jest wyregulowanie linii brzegowej rzeki Isara na potrzeby mieszkańców oraz wybudowanie szkoły zawodowej.

Natomiast wieczorem podczas uroczystej kolacji podsumowaliśmy naszą dotychczasową współpracę. Był to wieczór pełen przemówień, wspomnień ale i deklaracji na przyszłość. Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski podkreślał, że obie strony wiele zyskały na tej współpracy. Wiele się od siebie nauczyliśmy, poznaliśmy swoje słabe i mocne strony, zrealizowaliśmy wspólnie wiele projektów. Jednak najistotniejsi w tej współpracy byli, są i będą ludzie oraz relacje, które nas połączyły. Podczas spotkania odbyła się także debata m.in. z udziałem mieszkających w Bawarii Polaków. Jednym z tematów była kultura i historia obu krajów a także co nas łączy a co dzieli jako narody.

Na koniec z przepięknym programem wystąpiła grupa tancerzy Klubu AKAT w składzie: Bartosz Chojnowski, Dagmara Brulińska, Linda Filipkowska i Patryk Plona. Program przygotowała Magdalena Pardo – Baczewska. O oprawę muzyczną zadbała Agnieszka Żemek – Pawczyńska. Swój program o charakterze ludowym zaprezentował także Zespół Klekociaki. Cały program artystyczny był bardzo długo oklaskiwany przez zgromadzoną publiczność. Zespoły wystąpiły także na zamku w Poxau.

Sukces Powiatu Łomżyńskiego podczas Samorządowego Turnieju Strzeleckiego

maj 08, 2024
Czytaj więcej

Otwarcie Wydziału Komunikacji w nowej siedzibie

mar 29, 2024
Czytaj więcej

Stypendia Starosty Łomżyńskiego na rok szkolny 2024/2025

cze 12, 2024
Czytaj więcej

Nowy samochód do transportu osób niepełnosprawnych w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kownatach

kwi 24, 2024
Czytaj więcej